Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Rozhovor s Kru-cipískem

14.7. 2006 Autor tosempreceja Komentáře Komentáře (23) Kategorie Rozhovory Hodnocení 0.00 Přečteno x2075

Rozhovor se Stařešinou Krucipískem, především o kodexu DE.


Sedl jsem na svého oblíbeného bělouše, sebral toliko deset lukostřelců a deset léčitelů ze své gardy a vydal jsem se z milované rodné země, z Radova, na západ do nejstarších končin tohoto světa v zemi Temných Elfů. Zaslechl jsem, že se v těch končinách právě nachází jeden z nejstarších vládců tohoto světa, samotný stařešina Kru-cipísek. Ačkoliv mě za Hraniční linií přepadla skupinka Nazghúlů, podařilo se mi díky Pásu zmatení a oddanosti svých lukostřelců, ze kterých zde čtyři svůj život zanechali, projet až k Ďáblově Hoře, pod kterou jsem zahlédl jeho stany a vojsko. “Očekává tě,” řekl strážce u vchodu do největšího stanu. Překvapilo mě však že když jsem vstoupil do stanu, nikdo v něm nebyl. Jakmile jsem ale poodešel od dveří, objevila se přede mnou portálová brána. “Projdi”, zahučelo okolo, neznámým hlasem. Prošel jsem a objevil jsem se v zemi, kterou jsem znal. “Monument vítězství”, zvolal jsem, když jsem se vzpamatoval z přenosu. Stál jsem v pevnosti u okna, ze kterého jsem hleděl na monument a moře. Zdálo se mi neskutečné, že jsem cestoval tak daleko, když jsem se nakonec stejně objevil tři dny plavby jižně od Radova. “Pane, prý jsme očekáváni”, pravil mi jeden z mých léčitelů. “Tam za těmi dveřmi čeká…”. “Tak jdeme”. Prošli jsme dveřmi. Sám jsem byl udiven, jak může mít sám Stařešina tak mladistvý vzhled. Stál přede mnou elf, o něco vyšší než já, v rouchu protkaném zlatými a mitrilovými vlákny. “Tak začneme”, pravil jsem.

Kru-cipisek: Ahoj redaktore.

tosempreceja: Zdravím Tě, Stařešino. Nejdříve bych chtšl pár informací o tobě - asi se ani nemusím ptát jak dlouho hraješ Dark Elfa... ale některé čtenáře by to možná zajímalo.

Kru-cipisek: DE hraju od samého počátku. Tuším jsem začal dva měsíce po jeho zprovoznění. Jedna mapa, žádná magie, jen základní stavby, všechno bylo nějak jedodušší, čistší a bylo tam dost málo hráčů, ale bylo to fajn, podrazy naprosto mimořádně a když něco bylo, tak dotyčný neměl šanci přežít.

tosempreceja: Máš oblíbenou oblast, zemi a rasu?

Kru-cipisek: Z mapy mám asi nejoblíbenější jižní oblasti, z ras zatracované elfy, chtělo by je trošinku poopravit, polepšit, ale jinak fajnová rasa. Pak enty, trpoše a asi skuruty. Nesnáším hobity.

tosempreceja: V poslední době je velmi diskutovaným tématem všude ve světě Rada Starších, Kodex DE a především bod §13. Jak se stavíš k negativním ohlasům?

Kru-cipisek: Tos udělal redaktore velkej skok.... ale budiž.

Tak Rada starších. S rostoucím počtem hráčů DE začaly vznikat potíže. Podrazy, neférovosti, podfuky, to bylo na denním pořádku. Logicky se vloudila otázka, co s tím. Nechat tomu volnej průběh? Zkusit to nějak korigovat? LP byl pro korekce. Aby bylo něco, kam by se hráči mohli dovolat, když maj potíže. Takže proběhla volba a byla ustanovena historicky první rada starších. Pak byly nějaké drobné změny rozšíření počtu, aby vše nebylo na pár lidech. No a pokud člověk po někom něco chce, musí napsat co. Proto vznikl ten Kodex. Ten má za úkol definovat pár základních věcí společných pro všechny hráče. Proto to dostalo název Kodex. Naprosto chápu, že je jen pro menšinu hráčů. Stejně jako třeba nějakej zákon. Ten je vnímán, jen když je třeba. Totéž s Kodexem. kdo nemá problémy, nevytváří je a co vznikne si umí vyřešit sám, ten Kodex prostě nepotřebuje. Proto taky jsou ty negativní ohlasy. Nepotřebují ho zkušení hráči a ti, co neuznávají žádná pravidla a chtějí vyhrávat za každou cenu, nějaká férovost je pro ně pojem neznámý.

tosempreceja: Co bod §13. Jak se stavíš k negativním ohlasům?

Kru-cipisek: §13 Kodexu, to jsou typy aliancí. Myšlenka byla celkem jednoduchá. Odstranit spory vyplývající z nadřazeností smluv. Řeknu teda všem, které nadřazuju já. Tím se můžou všichni přizpůsobit a počítat s tím. je celkem jedno, jak to bude provedeno. Ale důležité je, aby to o mně bylo veřejně známý. Celkem dost lidí s tím nemá problém. Menší počet lidí s tím problém má, jinak by si na to asi nestěžovali. Z nějakých asi 110 stížností jich tímhle směrem jde tak 90. Odhadem. Je to řešení pro menšinu hráčů, do které patřím i já. Pokud o téhle věci bude kdykoliv jakékoliv hlasování, vždycky vyhraje ta většina. Odhadem v poměru 75:25%. To je asi poměr zastánců, že nadřazeny jsou lokální smlouvy oproti aliančním smlouvám. LP se rozhodl na nátlak té většiny dát anketu. Ta anketa je zcestná, nemá smysl. Všichni vědí, že ta stejná většina vyhraje. Tedy zastánci nadřazenosti lokálních smluv. Zřejmě se stav vrátí velkým krokem zpět. Bez ohledu na čtvrtinu hráčů. Pokud to tak LP chce, já s tím problém nemám. Důsledkem ale bude stejná halda sporů, které byly dřív. Sporů vyplývajících z různého chápání nadřazenosti smluv. Tak jako tak je otázka času, než se tohle téma znovu otevře a přijme se nějaké řešení. O tom jsem naprosto přesvědčen.

tosempreceja: Nemyslíš, že by se svět taky postavil na stranu toho, kdo ten podraz udělal? V normálním světě se taky nemáš na koho odvolat když tě někdo podrazí...

Kru-cipisek: Jasně, takové situace nastávají a budou i v budoucnu. Ten, kdo něco špatnýho udělal, může získat na svoji stranu někoho dalšího. S tím nikdo nic nenadělá. Nikdy ale přívrženců zla nebude víc, než přívrženců dobra. Myslím teda obecně. Navíc znám celkem hodně hráčů, co jakoby vystupují proti Kodexu a přitom žádají o pomoc na základě Kodexu. Já to nekomentuju, je to jejich věc, jen je mi divný, že jim to není divný. Vím že stálé aliance často mají vlastní Kodex.

tosempreceja: Můj názor je ten, že by mělo být více verzí kodexu, a každý by se přihlásil k verzi co mu sedí. Třeba kodex Templářů, kterých já jsem členem, je mnohem tvrdší nežli stávající Kodex... ale zvolil jsem si ho sám. Myslíš že by hráči měli mít možnost volby???

Kru-cipisek: Absolutně nic nenamítám. Ale že by mělo být víc verzí obecně platných Kodexů by asi dobrý nebylo. Ten základ musí být vždycky společný a jednotný pro všechny. Pokud si na to udělá někdo nadstavbu, budiž, to je jeho věc.

tosempreceja: Máš přímo několik osobních odpůrců například na meziligovém fóru. Myslíš že jejich kritika k tvé osobě je oprávněná?

Kru-cipisek: Každý má své odpůrce. Je to naprosto logický a jinak to být nemůže. Nikdy nikdo neudělá nic, co se bude líbit všem. Všechno má svůj cíl, svoji skupinu opříznivců a odpůrců. Já tyhle věci neberu osobně s výjimkou záměrných vulgarit. Každý kdo je nějak víc vidět je víc diskutovaný a víc se o něm mluví. To sebou nese jednak Kodex, jednak řešení různých stížností a problémů. Mně tohle ani nevadí, jsem zvyklej mluvit a diskutovat a pokud zjistím, že můj názor byl špatnej, nemám problém ho poopravit. Ale musí mně o tom přesvědčit. Za přesvědčení nepovažuju sdělení na fórech, kdo a co všechno je na *****. Asi si dotyčnej moc neuvědomuje, co o osbě dává světu najevo tímhle sdělením. Rád mám věcný diskuze, ne planý tlachání nebo nadávky. Pod tím se prostě diskutovat nedá.

tosempreceja: To je mi jasný. Kritika lidí je zbytečná a nic z ní nezíská ani kritik, ani kritizovanej. Je lepší kritizovat činy.

Kru-cipisek: Kritika činů, no dobře. Když člověk projde fóra na DE, jsou tam kritiky různé. Podívej se ale, kolik jich je opravdu vážně myšlených, kolik jich přináší jiné řešení. Naprostá většina těch "kritik" jsou prázdné bláboly a výpady jednotlivců. Lehce se kritizuje, mnohem hůře vytváří. Myslím, že za RS nějaká ta práce vidět je a několika desítkám hráčů jsme pomohli.

tosempreceja: Jaký je tvůj názor na vývoj Dark Elfa, od doby co jsi začínal do dneška? Jak se stavíš k novinkám?

Kru-cipisek: Dark Elf jde zaplaťpámbu tím směrem, kam jsem chtěl, aby šel. Tohle zní trochu divně, ale myslím tím to, že jsem měl nějaké představy co by se mělo s DE stát a že se ty představy staly skutečností. O tom by ale asi líp povídal LP. Co se týká hry samotný, já osobně poslední dejme tomu rok považuju za inflaci novinek. Na můj vkus příliš mnoho a příliš rychle, než aby to všichni hráči stačili vstřebat a věděli přesně o co jde. Ale třeba se pletu, třeba je to skutečně jenom můj osobní dojem. Do budoucna věřím v interaktivní ozvučenou mapu v podstatě on line, tedy vlastně bez čekání na přepočet...

tosempreceja: V to doufám taky, ale zatím to vypadá bohužel jako utopie. Preferuješ původní starou mapu, nebo její hezčí mladou sestru?

Kru-cipisek: Nová mapa je skvělá. Jediná vada je všeobecně asi známá - "neviditelnost" hranic. Snad to jednou bude líp rozpoznatelný.

tosempreceja: Co si myslíš o aliancích a klanech, které mají "zlou" image???

Kru-cipisek: Zlou image? Nemyslím, že by nějaké klany byly vysloveně zlé. Takové nevím že by existovaly. Jsou možná sporné, a to ještě jen proto, že do nich není pořádně vidět. Možná nejde o klany samotné, jako spíš o to, kdo tam je a co jak dělá. Někteří jsou nesnášenliví, pár jich je vysloveně vulgárních, ale jde o jednotlivce, ne o klany. Čím víc pevných klanů, tím líp pro DE.

tosempreceja: Jak se stavíš k používání DE-Kreditů v ligách? Myslím zlaťáky, portálovky a podobně.

Kru-cipisek: DEky jsou nutný zlo. Naprosto zásadní a DE zachraňující krok udělal LP tím, že se utrhl od Atlasu a osamostatnil se. není to nic jednoduchého a levného. Ale povedlo se to, za to má LP mám trvalý obdiv. Nicméně hraní hry ho živit nebude. Musí z toho mít nějaký přínos, aby se De mohl věnovat a zlepšovat ho. K tomu sloužej DEKy. Nic proti nim nemám, je to legální součást hry. Všimni si, že DEKy nevedou automaticky k výhrám. Tak proč by ne? S DEKama souhlasím, možná bych jen trochu poopravil taxy a služby, které se za ně dají koupit.

tosempreceja: Díky za rozhovor. Zatím ahoj.

V momentě, kdy jsem dopověděl poslední slovo, jsem začal cítit brnění v nohou. Během deseti vteřin se velká místnost i Stařešina rozplynuli a začaly se formovat jiné, jasnější tvary. Stál jsem ve velkém sále Radovského zámku i se svými vojáky, kteří mě doprovázeli. Přiběhl ke mně můj rádce. “Byla vaše výprava úspěšná, pane?” “Řekl bych, že byla více než úspěšná. Ale mám po ní hlad a žízeň.” Poslal jsem nějaká pážata pro nejlepší víno z Posvěcené země a nejlepší pstruhy z Meziříčí, najedl jsem se a jal jsem se přemýšlet o tom, co jsem se dozvěděl.

Hodnocení článku: Hodnocení 0.00, Hodnotilo 0 uživatelů