Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Rozhovor s Necroxisem o lidech

15.2. 2007 Autor Bucho Komentáře Komentáře (12) Kategorie Rozhovory Hodnocení 0.00 Přečteno x2314

Konečně jsem se po vydařené a ..ehm.. bezproblémové.. návštěvě Trpasluje vrátil domů. Po odemčení dveří jsem úlevou zavřel oči a chvíli si jen vychutnával pocit bezpečí a volnosti (a absence zuřivého ryšavého trpaslíka). Vešel jsem dovnitř a během pěti minut už jsem spolehlivě zařezával a dospával tak deficit, který jsem získal na cestě domů...

...Probudil jsem se a měl jsem pocit, že snad nastalo zemětřesení. Moje postel sebou házela a drkotala, až jsem si málem v rozespalosti prokousl jazyk. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že vlastně vůbec nejsem ve své posteli, ale místo toho ležím v kočáře a pozoruje mě můj šéfredaktor! Ardon, oblečený do hobitího lidového kroje s výraznými oranžovými kšandami a zeleným kloboučkem se slepičím pírkem, se smál mému zaraženému výrazu a hned mi vyložil, proč mě tak barbarsky ukradl z mého domu. Je potřeba udělat další rozhovor… Tentokrát by se to ale mohlo obejít bez zbytečných vulgarit a pronásledování, neboť mým úkolem je vyhledat a vyzpovídat lidského vladyku, proslulého válečníka Necroxise.Bucho
Ahoj, mým úkolem je zjistit informace o lidské rase. Jako zástupce a "nejlepší" člověk jsi byl vybrán ty.. Představíš se ve zkratce čtenářům?

Necroxis
Ahoj. Je mi 17 let a žiju v Praze. Darkelfa hraju asi 2,5 roku. Mám nicky Necroxis, Theli a občas nějaký další, ale ty  jsou většinou brzo smazaný... Nejsem členem žádné stálé aliance - hrál jsem pravidelně za alianci Pandoras box, ale ta po té co přestal hrát velitel Sydenham přestala existovat. Občas hraju za Mix (například teď v turnaji), za X, Nás Mnogo nebo Gondolin.

Bucho
Když tak projíždím tvé zápisy, tak tě za lidi nacházím jen zřídka.. Stojí za tvým výběrem snad častá a precizní lidská hra v pozici neutrála nebo je to ještě něco jiného?

Necroxis
To je jednak proto, že těch zápisů nemá celkově až tolik :-D a taky mě nebaví hrát pořád za jednu stejnou rasu, takže to střídám. Jako neutrál jsem za lidi snad nikdy nehrál, takže to bude asi něčím jiným.... V poslední době docela dařilo v turnaji 11×11 a i několik věků před tím jsem hrál za lidi. A hlavně asi není moc dobrých hráčů co za lidi hraje.

Bucho
To máš pravdu, já osobně jsem byl hodně zvědavý, na koho padne v rámci lidí volba zástupce.. Uhrát za lidi ve vyrovnané situaci (bez výrazné magické podpory) dobrý výkon je věc velmi vzácná a málokdy vídaná. No doufejme, že tento rozhovor pomůže hráčům, kteří se zatím za lidi hrát neodvážili a lidé tak budou k vidění více. Mohl bys jmenovat výhody lidí - v čem je podle tebe tato rasa silná?

Necroxis
Výborná obrana, celkem slušný útok, do pokladny taky docela sypou peníze, můžou začít brzo kouzlit, mají přijatelný limit kouzel (na bojovou rasu)... Vůbec si nemyslím, že jsou slabou rasou.

Bucho
A proč tedy myslíš, že jsou tak málo hraní? V čem mají vlastně slabiny? :-)

Necroxis
Hlavní slabinou je začátek. Je za ně docela složitý a i když se zahraje nejlépe jak to jde, tak nedokážou zabírat země tak rychle jako třeba skuruti. A hráči strašně rádi zabírají země... :-)

Bucho
Tak ty už ale musíš mít určitě nějaké způsoby rozjezdu naučené – poradíš hráčům, jak to za lidi vždycky tak rozběhneš? ;-)  Do jakého počasí se vlastně tato rasa dá vzít?

Necroxis
Asi tě překvapím, ale žádný naučený rozjezd nemám, a ani nemůžu mít, protože je pokaždé potřeba nějaký jiný.  Dost to závisí právě na počasí - nultý den musí být co nejlepší. Také je potřeba vzít do úvahy to, kolik je kolem volného místa. Jediné, co je pokaždé stejné, je postavení sýpky a cechu války. Pak se odtahají nějaká kola (většinou všechna). Když je dobrý kurz na tržišti, tak je dobrý prodat manu. Většinou se naverbuje maximum druhých jednotek a pošle se co nejvíc útoků, nebo se pošle míň útoků s tím, že některý z nich (nebo všechny) půjdou další den přeposlat. Za dobrého počasí to myslím vyjde buď na 3 útoky slabé nebo 2 přeposilatelné (podobně jako u nekromantů). Když je ale člověk ochoten utratit nějaké deky, tak se dá dát opravdu dobrý začátek i za počasí 50 na zlato.

Bucho
Je vidět, že lidé jsou možná jedinou rasou, u které se musí přemýšlet a počítat samotnou odehrávku hned nultý den. To je možná taky fakt, proč „pohodlnější“ hráči volí jiné rasy – málokdo má vůli spočítat si peníze a útoky.. Kdo chce hrát za lidi, nesmí být líný :) Další otázka – chudobinec (speciální stavba lidí) – podle (nejen) mého názoru je to nejsilnější speciální stavba vůbec… Můžeš k tomu přidat svůj názor a případně i příklady použití?

Necroxis
Když se objevily speciální stavby, tak jsem byl tou pro lidi trochu zklamaný. Sice mě přišla docela užitečná, ale skřetí stavba se mi zdála mnohem lepší (a skřeti jsou rasa se kterou já lidi srovnávám nejvíc, protože za ně hraju taky docela často a jsou si v hodně oblastech podobní). Ale jak jsem v poslední době hodně hrál za lidi, tak jsem se naučil chudobinec pořádně využívat a zjistil jsem, že v některých situacích je prostě výborný. Využívat se dá buď normálně při propouštění nepotřebných vojáků, nebo když je potřeba změnit v zemi jednotky jednoho stupně na jiné - např. když mám na hranici naverbované jedničky kvůli obraně, tak je můžu propustit, díky chudobinci je po pár kolech země zase plná lidí a můžu naverbovat dvojky a poslat útok. Dost užitečný je taky v nevíkendových ligách, kde se v pondělí stejně většinou všichni vojáci propouštějí. V normálních ligách to lze udělat podobně - když mám ve většině zemí vojáky, tak stačí našetřit nějaký kola, pak všechno propustit s využitím chudobince a odtahat všechna kola se slušnýma ziskama.

Bucho
A co lidé a přechod na magii? Jaký způsob bys doporučil, kdyby hráči chtěli s touto rasou zkletbit mapu a dobýt DE?

Necroxis
Hlavní problém u lidí je vysoká cena magických jednotek na zlato. Kompletní přechod na magii je tak dost obtížný. Většinou se to povede jenom když jsou na tom soupeři opravdu špatně a nemají na to, aby hráče za lidi kletbili (třeba neprojdou přes OMV), protože když jsou lidé pod DK, tak se při verbování mágů brzo dostanou se ziskama zlata na nulu a s přechodem na magii končej. Z toho důvodu je taky pochopitelně dobrý když je počasí na zlato vysoko. Já často hraju nevíkendovky a tam je to trochu jednodušší - tam můžou nahodit magii v pondělí, kdy hráči mají trojnásobek tahů a nemůžou mít na sobě žádný negativní kouzla.

Bucho
Takže tedy myslíš, že do nevíkendových lig jsou lidi vhodnou volbou? Nebo je to tím, že o víkendu nemáš na DE moc času? :-)

Necroxis
Nevíkendovky hraju, když si myslím, že někdy o víkendu během věku nebudu moct odehrát, ne proto že by mi víc vyhovovaly. To naopak  - když jsem začínal tak se mě v normálních ligách dařilo a jak jsem vlezl do nevíkendovky, tak bylo většinou rychle po mě. Možná to není náhoda a nevíkenovky jsou opravdu o něco těžší, vždyť z těchto lig pochází mnoho top aliancí, jako např. Kruh světla. Ale je pravda že pro rasu lidí jsou možná o něco lepší... Využijí tam víc chudobinec. To že tam můžou najet snadněji plně na magii není myslím až tak podstatné, stejně se většinou jede na jednoho aliančního mága.

Bucho
A koho bys zařadil do kategorie přirozených nepřátel?.. A naopak snadné kořisti?

Necroxis
S lidmi mám nejradši za soupeře hobity (ale jenom když na mě hned od 3. dne nezačnou kouzlit). Jinak se mi dobře bojuje proti spíš útočným rasám jako jsou barbaři nebo skuruti. Lidi mají dobrou obranu a tak jsou schopní je většinou ubránit a snadno jim zabírají země. Nepříjemní jsou třeba enti - je těžký je dobýt a v dobytých zemích mají málo domků, což zpomaluje další expanzi. To platí když jsem na tom relativně dobře - když bojuju o přežití, tak to platí naopak, to jsou nejlepší sousedi trpaslíci.

Bucho
Co bys poradil hráčům, kteří si chtějí lidi zkusit? Na co si mají hlavně dávat pozor - kde myslíš, že "lidé" dělají nejvíce chyb? (popřípadě co tobě samotnému působí největší problém – jestli něco takového vůbec je)

Necroxis
Hlavně pořádně promyslet začátek - využít třeba i přesouvání jednotek apod. Je dost důležitý umět si spočítat obranu neutrálek a ztráty při útoku.

Bucho
A co například stálo za tvým velkým úspěchem ve finále rasového turnaje?

Necroxis
Dobrý začátek. [Fakt jsem přemýšlel, ale nic jiného mě nenapadlo... a asi v tom ani nic jiného opravdu není]

Bucho
:) tak vida, jak je to vlastně „jednoduché“… Znáš nějaké jiné kvalitní hráče za lidi, které bys doporučil hráčům prahnoucím po vědomostech (aby tě neustále neotravovali :) ?

Necroxis
Viděl jsem pěkný výkon za lidi například od Cahira, který měl s lidmi nejlepší magii v lize a tím asi rozhodl o vítězství jeho aliance, ale nevím jestli hraje za lidi pravidelně, nebo si je jenom zkoušel.

Bucho
Vím, že v poslední době hraješ i hodně za skřety… Mohl bys zkusit tyto dvě rasy nějak porovnat? Jen tak pro zajímavost.. Třeba z toho vyplyne něco do diskuze :)

Necroxis
Obě rasy jsou podobné v tom, že jsou vhodné spíš do boje než na aliančního mága a taky mají obě dvě dobrou obranu. Skřeti mají víc kol, takže víc těží z dobrého počasí na domy; lidé ho zas až tak nutně nepotřebují. Obecně bych řekl, že skřeti jsou lepší, když bojují na malé hranici a na většině území farmí, kdežto lidi lépe zvládají boj se všema okolo. Je to hlavně proto, že skřeti mají hodně drahé druhé jednotky a potřebují tedy větší přísun peněz, ale zase jsou schopní větší koncentrace vojenské síly. Speciální stavby to ještě prohloubily - skřeti asi těžko využijí tunely když musí bránit všechny svoje země a lidi zase nevyužijí chudobinec, když mají všude spoustu obyvatel a skoro žádné vojáky. V magii platí, že lidi jsou o trochu lepší ze začátku díky na manu levnějším mágům, ale ke konci jsou mnohem lepší skřeti, protože díky velkému počtu kol mají hodně many a taky mívají v zemích víc domů, čili můžou mít větší sílu kouzel i magickou obranu. Třetí jednotky jim stojí jenom 100 zlata, takže plně na magii přejdou mnohem snadněji. Ale na druhou stranu mají menší limit kouzel.

Bucho
Tak si myslím, že rozhovoru asi stačilo, nezbývá mi mnoho papírů, a jelikož mám rýmu, neměl bych na zpáteční cestě do čeho smrkat... i tak doufám, že to rozhovor neodnese... Občas prosím koukni na komentáře, třeba tam bude něco, co budeš moct dodat... Máš ještě něco na srdci, co bys rád sdělil veřejnosti DE?

Necroxis
Asi bych měl všem ještě jednou doporučit ať hrajou za lidi, ale já to dělat nebudu, nechci mít silný soupeře.

Bucho
:) Tak ti děkuji za tvůj strávený čas a za trpělivost a přeji hodně úspěchů a slabých soupeřů :)

Necroxis
Dík.
Hodnocení článku: Hodnocení 0.00, Hodnotilo 0 uživatelů