Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Rozhovor se Zelim aneb "Proč legendy odcházejí"

25.9. 2007 Autor Lockhard Komentáře Komentáře (18) Kategorie Rozhovory Hodnocení 10.00 Přečteno x2469

Po kratší odmlce způsobené dovolenou, nemocí a povinnostmi spojených se začátkem školního roku jsem opět "ušetřil" trochu času na další rozhovor ze série "Legendy vyprávějí". Protentokrát jsem vyzpovídal Zeliho, se kterým se mi podařilo vytvořit velice zajímavý a vyčerpávající rozhovor. Dozvíte se, proč se rozhodl skoncovat se svoji DE kariérou, něco o jeho začátcích i jeho pohledu na změny v DE. Takže se pohodlně usaďte a pusťte se do čtení...

 


Lockhard:
Ahoj, mohl by ses nám trochu představit, jak dlouho už DE hraješ a jak si se k němu dostal?

zeli:
Ahoj, to už je obehraná písnička :) Nicméně je to pořád stejné jenom s malým rozdílem, že DE již aktivně nehraji. DE jsem začal hrát v červnu roku 2001 po uveřejnění recenze na chatu xko.cz (už si nepamatuji jestli to v té době nebylo ještě xchat.cz, ale to je celkem jedno), kterou napsal hráč Darien. Recenze byla napsaná velmi dobře, tak jsem se podíval o co jde. V té době jsem na podobnou online hru nikde nenarazil a hned jsem to zkusil. Přes krušné začátky se mi to velice zalíbilo a chytlo mě to.

Lockhard:
Jsi znám jako dřívější admin a poradce pro vybalancování hry. Jsi jeden z nejdéle hrajících hráčů DE, stálice herní scény a ikona pořádaných srazů. Před nedávnem jsi však přestal aktivně hrát, co tě k tomuto nečekanému kroku vedlo?

zeli:
Tak je pravdou, že jsem svého času pomáhal s provozem hry. Admin se tomu tehdy ještě neříkalo a přišel jsem k tomu trochu jako "slepý k houslým". S Lordem Pletronem jsem se nijak moc neznal, ale tak nějak se to vyvrbilo a když mě požádal o to jestli bych mu s něčím nepomohl, tak jsem kývnul, že ano. Pokud si dobře pamatuji byl jsem první, kdo mu s tím trochu začal pomáhat (když nepočítám Camilose, který byl prvním grafikem DE, ale v době, kdy jsem já začínal hrát on už nehrál. Tedy pokud to někdy hrál).
Jsem rád, že si zmínil i srazy. Komunita mě u DE držela asi nejvíc. Díky DE jsem získal hodně kamarádů a s některými se vídám i teď, když již nehraji. No ono jich dost už také nehraje.

Co se týká mého konce, tak na to mělo vliv hodně věcí. Všichni co mě znají, respektive ví jakým stylem hraji, asi tuší. Obecně nejsem velkým příznivcem magie a je jedno v jaké hře. Tím nechci tvrdit, že nepoužívám žádná kouzla, nicméně zastávám názor, že "větší sekera" vyhrává a nějakej "chudáček" s magickou hůlkou, který rozebere všechno kolem sebe bez jediné rány není nic pro mě. V dobách, když jsem začínal byl DE hodně o opravdovém boji a málo o kouzlech a to je třeba zmínit, že vliv magie byl několikrát docela radikálně omezen.
Nicméně díky tomu, že ze začátku to bylo hlavně o boji, dělalo se hodně úprav aby se vliv boje jako takového trochu omezil. Speciálně rasy za které hrávali dobří hráči a byly tedy hodně viditelné na poli úspěchu byly oslabovány. Došlo to dokonce tak daleko, že svého času byly některé rasy (například moji oblíbení skřeti) nehratelné. Díky vymýšlení nových strategií a velkému nástupu diplomacie (věřte tomu nebo ne, ale v začátcích se neuzavírali mezialianční smlouvy a dnešní "jednodenka" byl naprosto neznámý pojem) začal být DE dost o něčem jiném než ve svých začátcích. Nicméně byla to nová výzva a přizpůsobil jsem se. Byly to docela drsné časy, byl jsem asi jeden z posledních, kdo neuzavíral lokální smlouvy. Nakonec jsem musel z tohoto ustoupit, protože bez lokálních smluv už nešlo hrát. Pomalu se dostávám k tomu konci...

Obecně "vojáci" měli čím dál tím horší podmínky (jak jsem zmínil výše, bylo to nejen úpravami hry jako takové, ale i stylem hraní jednotlivých hráčů) a příslovečnou poslední kapkou bylo zrušení zvyšování hodnosti za červená kouzla. Chystalo se to již nějaký čas a věděl jsem, proč se to dělá, nicméně na, nejen moje, argumenty, že tohle daleko více poškodí "vojáky" nebyl brán zřetel (pokud vím, tak tohle bylo velmi brzy změněno další změnou, nicméně až po tom, co jsem skončil) /pozn.: Jednalo se o zvýšení minimální hodnosti, na kterou mohl hráč klesnout./. Po tom zavedení té úpravy jsem si s "čistou hlavou sednul" a probral co je DE vlastně zač jako hra a jestli je to ještě podle mého gusta. Zjistil jsem, že už nějaký čas ne a tak jsem přestal. Už kdysi jsem si řekl, že jakmile jednou přestanu hrát (nemyslím tím teď třeba dovolenou apod.), tak přestanu definitivně a nebudu se po nějaké pauze vracet (znám hodně lidí co to takhle dělají).

Pro služebně mladší hráče bych jenom poznamenal, že dnešní DE má s tím 6 let starým už velmi málo společného (kromě základní myšlenky) a hra se hodně vyvíjí. Skoro přesně na den po 6 letech (červen 2007) jsem tak hrát přestal a to na furt. I přes občasné pokusy mě "ukecat" abych zase začal si nedovedu představit, že bych se vrátil.

Lockhard:
Pěkná vyčerpávající odpověď. Možná tě jako "vojáka" potěší, že momentálně se chystá další změna, tentokrát právě na posílení boje oproti magii. Ekonomická kouzla by měla mít pozměněný efekt, takže například požehnání už bude zvyšovat příjmy zlata a many "pouze" o 30% na 130% základu a například kletba tyto příjmy snižovat na přijatelných 70% základu. Co této změně říkáš? /Ještě poznamenám, že tuto změnu navrhoval Trujilo (dnes již také nehrající legenda) zhruba před 9 měsíci./

zeli:
Jo vím, že uz se to navrhovalo. Nicméně za celou dobu nikdo pořádně nezjistil jaký bude mít tato změna dopad. Tohle se asi ukáže až v praxi. Ono to totiž není jenom o tom, že to pomůže "vojákům". V tomhle bych viděl výhodu každého, kdo se dostane pod červená kouzla (například i alimág apod). Rozhodně to je o tom, že bude větší šance něco uhrát pro stranu, která je v defenzívě, protože ji ta druhá tak rychle "neuteče", ale je otázkou na co to ještě bude mít vliv. Nebyla by to první změna v DE u které se zjistilo, že má velmi silné "vedlejší" efekty s kterými se až tak nepočítalo...

Lockhard:
Souhlasím, každou změnu nejlépe prověří jedině praxe, ale osobně si od této změny slibuji mnoho, tak doufám, že mě nezklame. Přejdeme však k další otázce:
Jak si myslíš, že se změnil za dobu tvého působení na "DE scéně" přístup hráčů k této hře?

zeli:
Přístup nevím, to je věc každého. Ale změny ve stylu hraní a v komunitě jsou zjevné. V první řadě je to o tom, že DE se hodně zpopularizovalo a má o dost více hráčů, než když se začínalo. Je to vidět například na srazech. Pamatuji si na svůj první sraz (a pokud se nepletu byl to i první oficiální DE sraz). Vešli jsme se k jednomu stolu, bylo nás asi 6. Na posledním nevím kolik bylo lidi přesně, ale počítalo se to na desítky a věřím tomu, že pokud se najde schopný organizátor a dosatečně velké místo, tak nebude překvapením pravidelná účast přes 100 lidí. Díky většímu počtu hráčů je daleko větší pravděpodobnost, že se přijde na nové způsoby jak hrát. Za dobu svého hraní jsem zažil několik "neporazitelných" taktik vedení boje a to jak na úrovni aliance (potažmo spojení alinací), tak na úrovni jednotlivce. Ve stylu hraní (vymýšlení taktik) je asi největší změna DE. Tohle jde ruku v ruce s velkým nástupem vlivu diplomacie (jak jsem napsal už výše).

Lockhard:
Ohledně té diplomacie s tebou plně souhlasím, ač jsem herně nezažil dobu, kdy se hrálo úplně beze smluv, ale taky už něco pamatuji :-) . Těší tě v tomto ohledu fakt, že vznikla bezDEKová 2M, kde se hraje převážně podle po tobě pojmenované Zelího smlouvě, která omezuje spolupráci aliancí?

zeli:
Těší asi není to správné slovo. Tohle byla pro mě svého času poslední možnost, jak zůstat u hraní DE. Už když se bezdeková liga "vyžadovala", tak jsem chtěl, aby to tam fungovalo tímto způsobem (tedy každý sám na sebe). Taky jsem dal "hlavu na špalek" za to, že v lize se bude hrát a nebude tam tristní účast například 20 lidí. Do ligy se hlásili víceméně hráči, kteří již měli něco odehráno a při cca prvních dvou třech věcích se domluvilo, jak se bude hrát a ta smlouva tak nějak vykrystalizovala z domlouvání mezi šéfy jednotlivých aliancí. Není pravdou, že bych ji vymyslel já sám...

Lockhard:
Je to spíše taková "památka" na tvé působení v DE. Opravdu již tedy není žádná šance, že se do DE herně vrátíš? Uvidíme tě alespoň na srazech?

zeli:
Já na nějaké "pomníky" nejsem. Je pravdou, že jsem si ve světě DE vydobyl jisté jméno, nicméně je třeba podotknout, že jsem nikdy nebyl v něčem nejlepší. Ať už se to týká jednoznačně dokazatelných věcí (například počet zavření, vítězství v arenách apod.), tak i ve věcech, které nejsou dokazatelné fakty (například nejlepší "voják", nejlepší alimág apod.). Co mě nejvíce těšilo a těší je to, že mě hodně hráčů uznávalo jako nebezpečného protivníka nebo vítanou posilu ve vlastních řadách. Co se týká mého návratu, tak jsem opatrný ultimativnímu vyjadřování (jak se říká lidově nikdy neříkej nikdy), ale nedovedu si reálně představit, že bych se vrátil. Nějaké páky na mě by se našly, ale pokud vím lidi co by je mohli použít je již nepoužijí, protože jsou dávno v "prachu DE dějin"... Jak jsem napsal již výše, díky DE jsem získal dost osobních přátel a s těmi se vídám i po tom, co již nehraji. Takže pokud budu mít čas budu chodit i na srazy.

Lockhard:
Tak snad se na nějakém ještě uvidíme. Chceš ještě něco někomu vzkázat?

zeli:
Snad jenom, že všem (a hlavně bývalým spolubojovníkům) co nejvíce úspěchů ve hře i v životě.

Lockhard:
Závěrem chci poděkovat Zelimu za jeho čas a vás čtenáře navnadit na další rozhovor, který už je ve fázi příprav a musím uznat, že se mi podařilo "ulovit" solidní úlovek...
Hodnocení článku: Hodnocení 10.00, Hodnotilo 3 uživatelů