Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Rozhovor s Pixelmasterem

6.10. 2007 Autor Lockhard Komentáře Komentáře (16) Kategorie Rozhovory Hodnocení 10.00 Přečteno x3240

Další rozhovor ze série "Legendy vyprávějí" je s hráčem, kterého já osobně považuji za největší hráčskou legendu současného DE a hráči, kteří již viděli tohoto hráče v akci mi jistě dají za pravdu, že jeho hra je opravdu fenomenální. A že stále nevíte o kom je řeč? Je to samozřejmě hráč Pixelmaster. V rozhovoru s ním se dozvíte o jeho začátcích, o alianci Arboretum, o stylu jeho hry a dočtete se i o jeho nápadech na zatraktivnění současného DE. Tolik pár slov úvodem, ale teď už se nenechte rušit...


 

Lockhard:
Rozhovor bych opět zahájil tradiční otázkou:
Mohl byste se čtenářům trochu představit, jak dlouho hrajete a jak jste se k DE vůbec dostal?

Pixelmaster:
Teď k tomu představování. Prozradím o sobě, že jsem ročník narození 1979 a pracuju převážně jako programátor. V DE mě hráči můžou potkat pod nickem Pixelmaster. Je to jediný můj hlavní vládce. Občas si zřizuju i tajné pro testování nebo inkognito lamení v nižších ligách, kdy odehrávku hodně odbývám, tak abych si nedělal ostudu.

K DE jsem se dostával postupně. Už během studií na VŠ jsem ve studovnách vídával studentíky hrát nějakou online strategii, kde se hrálo na velké mapě (Oni tam tenkrát hrávali her plno, ale tahleta jediná mě trošku zaujala). Chytala mě zvědavost, ale nezjistil jsem o jakou hru se jednalo. Až po skončení školy jsem si doma zřídil internet a úplně náhodou při brouzdání webem jsem narazil na Dark Elfa. Tehdy ještě na serveru Atlasu. Byl to konec zaří 2003. Tedy zhruba přesně před 4 roky. A poznal jsem tu hru, která mě tenkrát z dálky zaujala. Tak jsem se zaregistroval a začal hrát...

Lockhard:
Jak jistě zkušenější hráči ví, tak jste autorem ikonek budov i staveb pro všechny rasy a dokonce i obrázky některých služeb a hrdinů. Znamená to, že pracujete i jako grafik? Osvětlete nám, jak jste se k tomu dostal.

Pixelmaster:
Maloval jsem hodně v dětství, později už pouze technické náčrtky a výkresy. Potřebovali jsme ikonky a loga pro jednu webovou prezentaci. Zhostil jsem se toho a vytvořil je stylem pixelart (http://en.wikipedia.org/wiki/Pixelart). Šlo pouze o dvoubarevnou grafiku bez antialiasingu. Výsledek byl hodně nezvyklý a lišil se od grafiky tehdejších webů. Od té doby jsem si dával na chatech a v hrách přezdívku Pixelmaster. Profesionálně se grafice nevěnuji, pokud v to nepočítám grafiku tvořenou pro DE a grafiku vlastních ikonek a tlačítek pro aplikace, které programuji v zaměstnání.

Teď ke grafice v DE. Někdy na podzim roku 2003 se LP na meziligovém fóru zmínil, že by chtěl mít víc vlaječek a že by byl rád kdyby mu někdo pomohl. Zaradoval jsem se, protože jsem si myslel, že to je předzvěst rozšiřování mapy a že vlajky budou potřeba až se zvýší kapacita lig. Laughing Tak jsem začal malovat vlajky. To byla moje první grafika pro DE. Dneska se mi většina mnou tenkrát vytvořených vlajek vůbec nelíbí (http://sweb.cz/pixelmaster/vlajky.html). LP si tenkrát vybral 10 vlajek a o vánocích je přidal k těm stávajícím. K tomu jsem na zakázku namaloval vlajku pro Merlina23, za kterou jsem získal svoje první DEKy.

V té době jsem zatoužil mít vlastní vlajku jako měli Br, Merlin23, Celegorn, LP, Kamilos, Mordino a další. LP je tenkrát nabízel za 100 deků. Takže jsem si na ni začal šetřit. Krátce na to LP oznámil, když jsem na dotaz proč nemám vlastního malíře odpověděl, že šetřím ma vlastní vlajku, že vlajku už koupit nelze, protože šlo o výjimečný případ a další mohou být leda za pomoc s DE. Tak jsem si pořídil malíře a přemýšlel, co bych mohl v DE vylepšit. Teď přiblížím další okolnosti. Přepočet trval od půlnoci do 1:15 a někdy i déle. Takže bylo pro ponocující hráče dost času k přemýšlení nad hrou, pokud nedělali něco jiného. Připojení k internetu jsem měl přes GPRS což znamenalo, že načtení celé mapy trvalo tenkrát asi 2 minuty. A tak mě při hloubání nad mapou a kocháním se geniální jednoduchou grafikou napadlo, že je divné, když na mapě mají hobiti, trpaslíci, mágové a jiné národy svoji architekturu, že pak vesnice mají všichni stejné. Což třeba při hře bylo dost nepohodlné, když máte několik sousedů a musíte na každého kliknout a počkat si na načtení informace o jejich rase místo toho, aby byla rasa zřejmá už z pohledu na mapu. Tak jsem si začal po vzoru vesnic pro lidi (Tady bych upřesnil, že domky, pevnosti a věže lidí jsou původní a jejich autorem nejsem.) malovat naklonované vesnice v jiných stylech architektury. První byli hobiti a datum nejstaršího uloženého souboru je 23.1.2004 0:09. Zajímavé je, že hobiti byli první a nejbezproblémovější ze všech ras a jejich vesnice už později prakticky nebyly upravovány narozdíl od jiných ras. Když jsem měl asi 9 různých stylů, tak jsem návrh poslal LP, jestli by se mu odlišení vesnic zamlouvalo a proč si myslím, že by se měla taková změna realizovat. Návrh byl bez velkých pevností a o magických věžích jsem neuvažoval vůbec. Protože rasy se podle původního záměru měly rozlišovat podle vesnic. K návrhu se dostal Celegorn a zhodnotil ho. Vyšlo z toho, že změna bude přínosná a zbylo jen dotvořit vesnice chybějících ras a upravit některé stávající a velké a střední pevnosti. Zřídil jsem webové stránky, kde LP a Celegorn komentovali moje návrhy. Bylo to pro mě nejzábavnější období. Největším oříškem tenkrát byly vesnice pro TE. K těm jsme se dopracovávali naněkolikrát. LP upravil kód mapy a grafika se dala do hry. Mimochodem, znáte nějakou hru, kterou by autor předělával podle nápadů od hráče? Poté si LP vyžádal kompletní úpravu i magických věží a provedly se ještě další změny. Nejvýraznější u skurutů, skřetů a TE. Od druhé úpravy mám i svoji vlastní vlajku číslo 986.

Na další informaci, která (snad nejen) mi na mapě chyběla - a to příslušnost hráčů k aliancím, jsme si museli ještě počkat. Ono bez aliančních erbů vás stálo hodně klikání si pozjišťovat kdo ke komu patří a to mi vadilo i v době, kdy jsem se přes GPRS k internetu už nepřipojoval.

Dál jsem vytvářel spíše drobnosti jako byly reklamní banery nebo vylepšovaní ikonek služeb. Když přišel LP s nápadem na hrdiny, tak se mi nápad vůbec nezamlouval. Chtěl je umísťovat do pravého horního rohu vesnice. První hrdiny namaloval Celegorn. Na mapě vypadali jako by stáli na magických věžích nebo nad nimi. Přimaloval jsem hrdiny ras, které Celegornovi chyběly. Ale s výsledkem jsem nebyl spokojený. Ve vesnici, kde hrdina stál se neměla zobrazovat informace o vyhlášené válce nebo síla země. To už by bylo z mého pohledu lepší, když informace o síle země nebo vyhlášené válce měla jít přes palubu, tak mít na jejím místě alianční erb, který jsem chtěl na mapě mít. Takže se zrodil další nápad a to předělat kód mapy tak, aby hrdinové mohli stát před vesnicí nebo někde bokem, aby nezavazeli. Navrhl jsem pro LP změnit kód mapy aby místo tabulky s pevným rastrem bylo rozmístění vesnic náhodnější s použitím pozicování v CSS. Zároveň jsme malovali hrdiny já i Celegorn. LP je pak chtěl animované. To byla strašná piplačka. O vánocích 2004 jsem si vyhradil svátky na malování. První erby na mapě vypadaly tak hrozně, že jsem myšlenku aliančních erbů málem zavrhl - byly totiž moc velké a na mapě působily jako pěst na oko. Nakonec z toho vyšlo, že když erb, tak jen malý a taky nemusí být v pravém horním obdélníčku jen erb, ale vleze se tam i síla země a značka vyhlášené války. A co víc, stupňů síly země může být více než předtím (7 místo 4, respektive 8 místo 5 počítáme-li i nulovou sílu). Zde bych podotknul, že LP můj návrh mečů osobně vylepšil a jsou tak ještě přehlednější, než mohly být, kdyby zůstaly tak jak jsem je chystal původně. Namaloval jsem 180 aliančních erbů, což je teoretické maximum aliancí v plné lize. Praktické maximum je paradoxně vyšší než 180, protože do ligy se při současném zaregistrování může dostat více hráčů než 180, ale to je jen taková perlička. Pak jsem o několik erbů požádal i Celegorna, aby byl pestřejší výběr, a nahradil jimi moje málo povedené.

Zároveň mě nucené malování hrdinů trošku otrávilo. Za jeden víkend se dalo namalovat asi 6 hrdinů neanimovaných nebo jeden animovaný. Navíc kreslení postav nebyla nikdy moje silná stránka, narozdíl od domečků, hradů a techniky všeobecně. Takže ty erby jsem namaloval vlastně ve vzteku, že se mi nedaří malovat hrdiny. Od těchto vánoc jsem namaloval jen minimum hrdinů a nerozanimoval asi žádného. To už byla práce Celegorna. Taky dalších věcí jsem namaloval minimálně a směrem k LP ode mě směřovaly od té doby a opakovaně jen nesplněné sliby, takže tím moje přispívání ke grafice DE víceméně skončilo. Věnoval jsem se pak jen hraní.

Lockhard:
Pěkná a rozsáhlá odpověď!

Pro mnoho hráčů jste největší legenda současného Dark Elfa a jste znám svoji precizní hrou. U svých soupeřů sklízíte slova obdivu a i zasloužený respekt. Patřím mezi ně i já, neboť jsem vás viděl několikrát v akci a vámi předvedená hra je opravdu bezchybná! Ale i přesto (například ve skurutí aréně proti Black Dragonovi) jste několikrát tvrdil, že jste udělal nespočet chyb. Jak probíhá vaše odehrávka? Vše si poctivě propočítáváte do posledního "puntíku" nebo dáváte i prostor odhadu?

Pixelmaster:
Děkuju za komplimenty.

S tím propočítáváním to není jednoduché. Každý něco propočítává a otázka je jen kolik čeho je hráč schopen a pro veterány už hlavně ochoten si propočítávat. To ochoten je dost důležité protože počítání časem začne unavovat a vzhledem k nárokům na čas i přestane bavit. Takže já osobně jsem nejvíc počítal asi před rokem a půl až dvěma roky, když jsem trošku hrával za mágy. Bylo k tomu několik důvodů. Hlavní mág má velkou zodpovědnost, protože na něj hrají ostatní aliančníci, a pod tíhou takové odpovědnosti vás to nutí hrát naplno. Dalším důvodem je, že se jedná o málokolovou rasu, u které se malá chybička na začátku může hodně vymstít. Pokud si dobře vzpomínám, tak maximálně jsem si propočítával odehrávku až na 2 dny dopředu. Dokonce jsem jeden den odehrával podle propočtů z minulého dne, protože situace byla nakolik podobná předpovědi, že nebylo potřeba odehrávku počítat pro daný den znova. Takové počítání pak zabralo klidně i 3 hodiny. Ale to byly jen výjimečné rozehrávky výjimečných věků. Když jsem hrával za hobity, tak bylo počítání méně a zvláště typ rozjezdů jsem si rozhodoval převážně intuitivně s ohledem na počasí v lize. Počítal jsem pak s hobitama nejvíc do třetího dne. Potom začalo čas a pozornost zabírat dění v alianci a sestavování prokouzlovacího seznamu. Trošku víc nového počítání při rozjezdech přibylo po zavedení hrdinů, protože hobiti pak mohli posílat i dva útoky nultý den bez zaříznutí ekonomiky z nákupu kamenných cest, čímž vznikla další varianta ke zvažování.

Jinak intuice přichází hodně ke slovu při vojenském konfliktu, kdy je na hranicích soupeř a rozhodujete se zda poslat silný útok nebo testovací a zda vlastní zemku bránit nebo spálit. Takovou situaci zvládá jen málo hráčů a já se mezi ně už nepočítám, pokud vůbec někdy jsem se počítat mohl. Prostě pro mě bývalo jednodušší si napřed soupeře magicky připravit než jsem se pustil do válčení. 8-) Myslím, že hlavním prostředkem k mým úspěchům bylo sestavení a provozování sehrané aliance s vynikajícími hráči, kteří mimo jiné takovou intuicí disponují a ke které se třeba ještě dostaneme. A která sama o sobě je hlavním zdrojem respektu u soupeřů.

Aréna s Black Dragonem proběhla v době, kdy už mi hraní DE trošku překáželo v osobním životě a tak jsem počítal jen málo, prakticky jen aktuální den. Zvýšenou pozornost jsem věnoval jen sledování statistiky. Udělal jsem strategickou chybu, že jsem začal dobývat mnoho zemí a pozdě a pomalu budoval magii. Black Dragon mohl nahodit plošně magickou obranu a požehnat se. Pak by mi magicky utekl a já bych se z pod červených kouzel už nedostal. A k tomu nějaké školácké chyby jako odehrávání bez uzavřených paktů mezi zeměmi a zapomenutí přehození z obchodních smluv na magické když byly potřeba. V můj prospěch naopak hrála skutečnost, že Black Dragon veškerou manu házel na mě hned od třetího dne. Já jsem na něj začal kouzlit až o den později a až sedmý den jsem na něj poslal víc many než on na mne. Do té doby jsem investoval do svého rozvoje. Tolik z detailů průběhu arény, respektive z mých záznamů jejího průběhu. Víc si ani moc nepamatuju. Snad jen, že měl lepší login s bonusovými zemičkami okolo, zatímco já jsem byl mezi skalisky. A že jsem na odehrávku v té době moc natěšený nebyl a přemáhal jsem se, jenže v tomto podobně na tom byl i Black Dragon.

Lockhard:
Jde vidět, že i v DE platí, že bez práce (počítání) opravdu nejsou koláče. Možná i díky tomu se vám daří mít snad jediného hrdinu s více jak 20 000 expy, který neztratil ani jeden život! V současném DE je to velice pracné s hrdinou nabírat zkušenosti a zároveň ho držet bez ztráty života. Nebojíte se, že se vám jednou logne do útoku posel a Freddy tak přijde o svůj první život?

Pixelmaster:
No tak na hrdinu si dávám pozor a posílám ho do boje jen když mám jistotu, že se mu nic nestane. Zatím jsem ho na neutrálku v době, kdy ve vzduchu visel i posel, poslal vědomě jen dvakrát. Největší zisk expů má stejně z útoků na zem DE. Myslím, že to dělá celých 14k z celkového počtu (1x druhá liga za 2k a 2x první liga s hrdinou DE po 6k). Mohlo by mě trápit, že když s hrdinou málo riskuju, tak jen pomalu sbírá kušenosti, ale hrdina s 20k zkušeností je už solidní pomocník a chvíle, kdy jsem se těšil na každý exp a odpočítával dny do výcviku dalšího levelu jsou taky dávno pryč.

Lockhard:
Zmínil jste se o sehrané alianci s vynikajícími hráči. Měl jste na mysli Arboretum? Jak se vůbec tato aliance dala dohromady? Vzpomenete si ještě na nějaké hráče či aliance, které vás ve hraní něčím ovlivnili nebo na které rád vzpomínáte? Ať už jako na kvalitní spoluhráče nebo statečné protivníky?

Pixelmaster:
Zmíněnou aliancí jsem měl na mysli skutečně Arboretum, což je aliance kterou jsem založil ve 3D v lednu 2004, když jsem zkoušel prvně hru za enty, tak aby název aliance byl stylový. Do té doby jsem totiž hrál jen za trpaslíky. Už před prvním věkem Arboreta jsem měl domluvené z předcházejícího věku 2 hráče do budoucí stálé aliance. Byli to Lost (Engel) a Robin (Mark, Artus, Boromir). V samotném prvním věku jsem potkal další dva nadějné hráče Teika (Tallo) a Pumu (Gepard, Panther), kteří s myšlenkou účinkování ve stálé alianci souhlasili. Ze 3D jsme se přesunuli do 3B, která měla tenkrát spolu s 3A vyšší vstupní hodnost 1500 a bylo v ní méně hráčů a potažmo i méně nahrávacích magických jednohubek a blokařů. První náš věk ve 3B byl velmi přínosný, protože se k nám přidal Ufin (Stromovous Ufin, Gemini), který sice první rok svou hru poměrně dost kazil, ale časem se vypracoval a stal se jedním z nej hráčů. Tím bylo vytvořeno jádro aliance, které nám vydrželo asi půl roku až do prázdnin 2004. Ve 3B jsme odehráli 8 věků a z toho 3x se nám podařilo zvítězit.

Taky jsme v ní potkali prvního učitele, kterým byl Yawgmoth. Ten svými radami popostrčil Arboretum hodně dopředu a jsem mu za to vděčný. Jeho pomoc vedla též k naší historicky první výhře. To byla tedy první osobnost, která Arboretum ovlivnila.

Početní stav ve 3B nám pravidelně doplňovali hráči Anaba Shaman (Atog) a Harry Fort (Kcakmakov, Embroddok).

Ve 3B jsem stále spoléhal na sílu diplomacie a nabídl dlouhodobou spolupráci s aliancí Finger of Death se záměrem, že si přelezem do vyšší ligy. V tu dobu už jsem po očku sledoval dění ve druhých ligách, abych vybral nějakou vhodnou k našemu přesídlední.

Tenkrát existovaly druhé ligy 3:
2A - tam dominovala aliance bRAMBOrová,
2B - tam mezi sebou víceméně vyrovnaně soupeřily aliance VALHALA a USK
2C - tu měla pod palcem aliance Riders of Freedom

První jsem zavrhnul ligu 2C, protože byla nevíkendová a Rideři ji měli hodně pojištěnou. Robin tam tenkrát hrával v alianci, která Riderům za deky pomáhala. To pro mě tenkrát znamenalo, že bych asi kromě vlastní aliance si musel dotáhnout i druhou pomocnou. To nebylo reálné, protože ani stav Arboreta nebyl kompletní. A hlavně nevíkend mi neseděl.

Další rozhodování už bylo mezi 2A a 2B.

2B bývala mimořádně rozhádaná. Často tam věk končíval hádáním na ligovém fóru. Byla to z pohledu hráče třetích lig taková nejlidštější dvojka ve smyslu podobnosti s děním ve třetích ligách.

2A měly pod palcem bRAMBOry. Stálou konkurenci jim dělala aliance Dark Ride (neplést s Dark Riders). A občas do 2A přišla trestná výprava aby bRAMBOry udolali počtem. Věk pak vypadal zhruba tak, že po zničení aliance bRAMBOrová se množství hráčů cítilo jako vítězové i když nebyli ve vítězné alianci.

Rozhodl jsem se přestěhovat alianci do 2A s tím, že když budou mít bRAMBOři konkurenci každý věk, tak zváží přestup do první ligy. Navíc do USK ve 2B od nás přešel hráč Lost a nechtěl jsem hrát v lize proti němu.

První pokus o přestěhování proběhl na začátku prázdnin 2004, ale nepodařil se. Nebyli jsme vůbec kompletní a s aliancí Dark Ride jsme si i na prázdné mapě tolik zavazeli, že spolupráce nebyla možná. Zároveň padlo spojenectví s aliancí Finger of Death, která se rozpadla. Z jejích řad jsme pak posílili naše vlastní. Získali jsme Veverku (Muriel, Poštolka, Lasička) a Sendviče (marek.bohous).

Ve druhém pokusu, kdy opět nekompletní jsme hráli jen druhé housle, jsem si myslel, že jsem přišel na slabé místo bRAMBOrů. Oni dávali všechny prostředky do jednoho hráče. A to do mága. A žádného druhého mága neměli. Blázni. Stačilo jim zničit tohoto mága a vzdali se.

Třetí pokus proběhl úspěšně. bRAMBOři byli na dovolené a my jsme ve 2A zvítězili. Pak následovali do mojí první přestávky v hraní ještě 2 věky, kdy jsme se pokoušeli porazit samotné bRAMBOry. Jediné co jsme tenkrát uměli, tak byl agresivní login, kterým jsme bRAMBOrům skočili do úsměvu. Přefarmit a zničit magicky jsme tenkrát soupeře neuměli. Jenže v lize obvykle býval někdo třetí, kdo toho využil a zatímco my jsme krváceli, tak si v klidu vyfarmil a zavřel. Z toho jsem byl trošku bezradný, protože mě to utvrzovalo v názoru, že principem úspěšné hry je buď vyhnout se válčení a být ten poslední za bukem, nebo jít do ligy v přesile aby bylo zaručeno, že nikdo nebude mít klid. Zároveň s tím na mne hra bRAMBOrů udělala obrovský dojem. Budila respekt bez ohledu na to, jestli vyhrávali, nebo prohrávali. Od té doby a po několika zkušenostech s trapnou situací v lize, kde jste prakticky od počátku v početní převaze a soupeři ani netuší, že 2 týdny dělají křoví vašemu pochodu za zápisem, jsem si do lig spojence už nedomlouval a spoléhal se jen na vlastní síly a případně diplomacii na místě, bude-li nutná. I kdyby to mělo být na úkor úspěšnosti.

Na podzim 2004 jsme přišli o Robina, který se odmlčel. Jednou oznámil po vynechání odehrávky zdravotní problémy a po druhém vynechání se neobjevil už nikdy. Obnovoval jsme mu vládce v pekle ještě asi rok. Při přechodu DE na vlastní server jsem to vzdal. Hlavně díky němu k nám zavítala Veverka a taky to byl mimořádně čestný hráč.

Po půlroční přestávce jsem alianci znova svolal. V sestavě se nakrátko objevil další hráč, ze zaniklé aliance FoD, Teichmann (Frowd, Barnabáš). A ke stálým členům se pak mohli řadit i Emhyr var Emreis a Cahir (Emhyr).

Na jaře 2005 jsme vyrazili opět do 2A. Tu už tenkrát aliance bRAMBOrová opustila a kralovali v ní Dark Mages. Zahrál si s námi další známý hráč, Warangha, který nás navedl na hru na jednoho mága i se zdůvodněním proč se tak hraje (Ano, je to jediná strategie, umožňující hru proti přesile, pokud soupeř nezahraje to samé. Pak rozhodne většinou zase ta přesila). To byla po Yawgmothovi druhá osobnost, která alianci ovlivnila. A začalo asi nejúspěšnější období aliance Arboretum.

V jednom nezapomenutelném věku, kde, ačkoliv jsme nevyhráli, se nás soupeři tak báli a spojili se proti nám, se poprvé zúročilo předsevzetí hrát bez spojenců a s minimální diplomacií jako bRAMBOři. Ten respekt, který k nám soupeři měli byl hodně znát a bylo to pro mě cennější než výhra.

Prázdniny 2005 znamenaly ztrátu Sendviče, který se po maturitě k hraní DE naplno nikdy nevrátil. Byl to specialista na vojenské rasy, hlavně skuruty a především válečník. Jeho drzá a agresivní hra nám zajistila první výhru ve 2A, kde se vojensky pustil najednou do 4 hráčů Marškumpanie a všechny zahnal do defenzívy. Měl geniální intuici na válčení proti soupeři a posílal mnoho útoků, které mu pak k údivu nás ostatních často vycházely.

V jednom prázdninovém věku jsme od profíků odkoukali přeposílání jednotek. Přijali jsme tuto novou taktiku s nadšením a začali ji také používat. Mág díky ní dostal náskok o jeden až dva dny oproti mágovi soupeře. A protože nějakou dobu trvalo, než se taktika rozšírila mezi ostatní aliance, tak jsme zase vesele hráli sami a proti přesile.

Poprázdninovou krizi s odpadlými hráči jsme vyřešili spojením s aliancí Kladivo Vanaheimu. Šlo o velitele Waltera (Thor) a hráče Connavar (lord Asayaga), Arakas (Belgar), Falloutman. Navíc s námi začali častěji hrávat Merddin (Nyrran) od Riderů, Kalous (Puštík, Jurina), Nadezdaa a Caesar (Bonapart, Zorro). Méně často pak Trujilo (Corlagon).

2A jsme v tu dobu tedy ovládali, na což soupeři reagovali pragmaticky. Buď jich přišlo málo nebo společně moc. Čili většina věků začínala být nudná, protože se jen čekalo na sílu kouzla na straně naší nebo soupeřové. Věk všichni proti všem se dlouho nekonal. Zároveň jsme začínali pokukovat po první lize, jestli by byla šance se v ní uplatnit. Došli jsme k závěru, že to zkusíme, ale ne bez diplomacie jako ve 2A, protože to bysme si neškrtli. A bude proto lepší aby veliteloval Walter.

Na jaře 2006 jsme zkusili první ligu, ale nesedla nám. Tak jsme se s aliancí vrátili zpátky do 2A.

Po maturitě odpadl Falloutman, který už se k hraní DE nevrátil. Byl to expert na krizové a beznadějné situace. Neviděl jsem nikoho jiného skřípnutého na 2 zemkách dokázat to co on.

Také se odmlčel hráč Caesar, který byl nesporně nejlepším hráčem, kterého jsme kdy v alianci měli. Zvlášť když vezmu v úvahu, že se jednalo o tajný nick, přičemž o kvalitě skutečného hráče nemůže pochybovat nikdo.

A ještě jsem zapomněl zmínit hráče Black Dragona, který s námi předposlední rok častěji hrával a který se mezi stálé členy taktéž mohl řadit. Snad už jsem na nikoho nezapomněl, nerad bych aby se někdo cítil dotčený, že ho zde nejmenuji. Buď s námi hrál jen málokrát nebo si už historii přesně nevybavuji.

Tolik tedy k hráčům a aliancím které Arboretum ovlivnily a na které vzpomínám, pokud už nehrají. Možná by to bylo přehlednější v tabulce s časovou osou.

Co se týká protivníků, nebo jiných aliancí, tak jako první nás ovlivnili Havrani ve 3B, kdy po uzavřené spolupráci a eliminaci soupeřů vznikl spor o to, kdo bude vítěz. Havrani tenkrát ustoupili a praděpodobným důvodem mohlo být, že nechtěli poškodit své jméno, pokud by se měl někdo jejich jednáním cítit poškozený třeba i ve sporném případě. Bylo to učebnicové zachování si důstojnosti a nejití za výhrou přes mrtvoly (myšleno z řad spojenců, jinak mrtvoly být můžou). I když přesné okolnosti nevím, protože mezi sebou vyjednávali majitelé kultů přímo.

Jako druhá, a jednoznačně nejvíce, nás ovlivnila aliance bRAMBOrová. Podle jejich způsobu jsme se inspirovali a zřekli spolčování aliancí.

Též nás ovlivnil Kruh Světla. Oni totiž používali přeposílání jednotek v první lize, kam jsem se na ně chodil dívat, a to jsem se vždycky smál a mrazilo mě zároveň jak je ta taktika neskutečně průhledná. A pokud víte co soupeř plánuje, tak je velmi snadné mu pak plány překazit. To mě vedlo k tomu, že jsme přeposílání jednotek trošku omezili.

Nakonec nás ovlivnili Rideři, kteří nám nakládačkou v první lize ukázali nevýhodnost přeposílání jednotek na naší kůži. Od té doby nepřeposíláme skoro vůbec. Ona ta taktika je účinná jen proti tomu kdo ji nezná a neví jaké má slabiny.

Více už ze své paměti asi nevylovím. Spousta věků bývala jednotvárná a těch výjimečných, které se vryjí do paměti byla jen menšina.

Lockhard:
I já mám rád boje každý sám za sebe, ale bohužel se tento styl hraní už moc "nenosí" /výjimku tvoří 2M liga, která vznikla právě za tímto účelem/. Jaký je váš pohled na současné hráče Dark Elfa? Jak se změnil styl a způsob jejich hraní oproti dřívějšku?

Pixelmaster:
Hráči jsou v podstatě stále stejní. Celkově je více dobrých hráčů co se týče schopností. Také hodně dělá acooseho kalkulačka.

Nevadí mi, když se proti nám hráči spojí, pokud hrají dál sami za sebe a po eliminaci toho, kdo se jim zdá nejnebezpečnější, tak se pustí navzájem sami do sebe. Pokud věk spočívá v tom, že se 2 až 3 aliance vrhnou na jednu a po jejím brzkém odstavení se už jen čeká na sílu kouzla, tak je to hra o ničem a to na obou stranách.

Styl hraní se posunul v tom, že většina aliancí přijala hru na jednoho mága a závodí se v jeho vykrmování. Čest výjimkám. Optimální složení aliance 7+1 byl jedním z důvodů, proč mě hraní přestávalo bavit. Už mi lezlo krkem.

Lockhard:
Co si myslíte o nových změnách v DE? Myslíte, že jsou všechny ke zlepšení hratelnosti nebo je vám některá "proti srsti"?


Pixelmaster:
Nových změn je tolik, že je nestačím ani registrovat a rezignuju i na jejich hodnocení. Občas je dokonce těžké odhadnout jaký bude mít změna vliv. Moc se mi líbí zesílení chrámů na 300% magické obrany. Od snížení poměru morfování jsem si sliboval více, možná jsme ještě nepřišli na to jak se tomu nejlépe přizpůsobit. Starší změny si už nepamatuju, v drtivé většině mě potěšily.

Změna proti srsti je asi řazení hráčů z akčních lig do statistik společně s klasickým DE. Připadá mi to jako sčítání jablek a hrušek. Sice už je zaveden jakýsi poměr, ale ten stejně z principu nemůže být spravedlivý. (Pomineme, že je divné proč je hodnocen stejně jak náročně vybojovaný věk proti plné lize, tak věk o prázdninách v okurkové sezóně, kdy jediným soupeřem bývají neutrálky a počasí, i v rámci klasického DE. A že statistika je stejně jen druh lži.) Dále nám po DE běhají luxusně proexpení hrdinové, pro které byly akční ligy hotovým inkubátorem, ale to už je omezeno. A momentálně jsem v rozpoložení, že jsou mi změny lhostejné. Smile

Hratelnost si určují hlavně hráči sami tím, jak používají diplomacii a deky proti soupeřům. Vliv LP je pak fakticky o tom, jestli k tomu hráčům pustí hudbu a přinese občerstvení (= vylepšování grafiky a služby typu vylepšené sesílání kouzel).

Lockhard:
Je na současném DE něco, co byste chtěl aby se změnilo nebo jste se současnou podobnou spokojen?

Pixelmaster:
Nápadů na vylepšení by se našla spousta.

Kdysi jsem pomýšlel na artefakty, které by fungovaly podobně jako později zavedení hrdinové.

Mohly by být ligy s různým počtem členů v aliancích (třeba 7, nebo 9 a 10), aby se od sebe více odlišovaly.

Mohl by existovat hardcore mód pro alianci, který by jí po zapnutí tohoto módu aliančníkům umožňoval něco navíc (jeden člen navíc, možnost odvádět větší procento zisků do pokladny a podobné) výměnou za to, že až do konce věku žádný z aliančníků nemůže přejít do jiné aliance nebo založit jinou nebo být někým nahrazen. K podmínkám by patřilo, že aliance musí být kompletní už nultý den, později by mód nešel aktivovat.

Schopnost ras stavět a používat speciální stavby by se v rámci aliance mohla sdílet. Mohlo by to vést k zajímavým kombinacím ras v alianci, a způsobit tlak na pestřejší složení aliancí.

Jinak všeobecně už se řadím, jak sám na sobě pozoruji, ke konzervativcům, takže změny raději jen občas a malé.

Lockhard:
To jsou docela zajímavé nápady! Třeba se některý z nich i ujme!

Zdá se, že už jsem na vás vyčerpal veškeré své otázky. Je i přesto něco, co byste chtěl někomu vzkázat či vám něco leží na srdci?

Pixelmaster:
Vzkázal bych asi to, že kromě přehledu výher a hodnocení charakteru na ostatní hráče a soupeře působíte i svým jednáním (které ale nikdo nikam nezapisuje). A až bude jednou váš hráč smazán a nasbírané statistiky nepůjdou připomenout, tak si na vás bývalí spoluhráči a soupeři vzpomenou jen to jak jste se k nim kdysi zachovali. Tak zvažte jednat i podle toho.

Lockhard:
Ano, bohužel v dnešním DE je (alespoň z mého pohledu) spousty hráčů, kteří svým chováním kazí hru nejen sobě, ale i ostatním.

Děkuji vám za váš čas, který jsem vám na tento rozhovor "ukradl" a přeji i nadále mnoho štěstí a úspěchů nejen ve hře, ale v životě především.

Hodnocení článku: Hodnocení 10.00, Hodnotilo 4 uživatelů