Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Legendy vyprávějí: Rozhovor z Damiem

18.6. 2008 Autor Lockhard Komentáře Komentáře (4) Kategorie Rozhovory Hodnocení 8.88 Přečteno x2716

Po delší přestávce je pro vás připraven další rozhovor se seriálu Legendy vyprávějí. Tentokrát byl vyzpovídaný známý mág Damio.

Zajímá vás, jak hodnotí z pohledu Učitele přístup nováčků ke hře a jako člen KaPO proběhlé změny ve hře?
Co by ještě rád změnil a čeho bych chtěl ve hře ještě dosáhnout?

Vše se dočtete v následujícím rozhovoru...


Lockhard:
Ahoj, mohl by ses nám krapet představit? Pod jakými nicky tě můžou hráči v DE potkat, jaké jsou tvé oblíbené rasy a jak jsi se vůbec k DE dostal?

Damio:

Ahoj, na DE mám více či méně aktivní čtyři nicky: Damio, Godot, Gorre a nejnovější Horác. Dlouho jsem hrával takřka výhradně mágy, ale teď mi tolik na rase nesejde, nejčastěji hraju mimo mágů asi skuruty.
K DE mne přitáhl kamarád s nickem HIDDEN, který hrál v podstatě od spuštění DE. Chvíli mu trvalo než mne přemluvil abych to zkusil, ale zase jsem tu nějakou dobu vydržel a snad ještě vydržím. On už ale dost let nehraje.

Lockhard:
Tím jsi mi nádherně nahrál na další otázku.
Na svém hlavním nicku máš již nahráno úctyhodných 1745 dní, což tě s přehledem řadí do TOP 15 veteránů Dark Elfa. Můžeš nám prozradit co tě u této hry tak dlouho drží a jak dlouho předpokládáš, že ještě hráčem DE zůstaneš?

Damio:
Zpočátku mne u DE držela hra samotná, objevovat jak fungují různé vnitřní mechanismy a zkoušet je pak v praxi v boji, to byla zábava. Tyhle věci se ale celkem brzy vyčerpají, po roce nebo dvou hraní už toho k objevení moc nezbývá. To už jsem ale měl na DE spoustu fajn přátel a to je ta hlavní síla, která mne u hry drží i teď. Jak dlouho ještě zůstanu, to nějak neplánuju, stát se může leccos. Ale s některými lidmi se občas vídám i mimo DE, takže zpřetrhání všech kontaktů to určitě znamenat nebude.

Lockhard:
Jsi znám též jako jeden z Učitelů, kteří pomáhají nováčkům.
Můžeš tak ze svého pohledu docela dobře porovnat, jaký je rozdíl mezi nováčky nyní a dříve. Opravdu je tato hra pro nováčky tolik komplikovaná? Nebo jsou jenom "zmlsaní" z jiných online her, kde nemusí skoro vůbec myslet, ale přesto u nich tráví mnohem více času bezduchým klikáním.

Damio:
DE není příliš komplikovaná hra. Systém je sám o sobě jednoduchý, ale dává často vzniknout dost složitým situacím, což je jedna z věcí, kterými DE může být pro hráče atraktivní. Dřív měli, myslím, nováčci větší snahu pochopit hru a zařídit se pak podle toho. Byla to ale přece jenom ještě jiná doba, online her bylo jak šafránu a sám fakt, že se toho člověk účastnil, zajistil značnou dávku entuziasmu. Dneska nováček přijde a ani ho většinou moc nezajímá jak hrát, chce se prostě bavit a zřejmě neočekává, že by pro to měl sám taky něco udělat. Ve značné části mých odpovědí na dotazy pro Učitele tak figuruje mimo odpovědi taky odkaz na nápovědu.

Lockhard:
Jak jsi sám naznačil, tak se hráči DE změnili. Jak vnímáš tuto změnu ty?

Damio:
Hráčů je hlavně víc, což sebou nese spoustu důsledků. Hra je mnohem anonymnější a tak i vzrůstá počet všemožnejch pokusů jak si nedovoleně pomoct na úkor ostatních, protože v těch davech se to dá mnohem snáz přehlídnout a málokdy se stane, že se většina hráčů v lize zná. Odpovědí na to bylo ustavení Rady starších, která to sice nemůže nikdy eliminovat, ale nějaký efekt určitě má. Na druhou stranu se zvýšila konkurence, což je určitě dobře. V současnosti je na DE akorát trochu zvláštní rozložení kvality po ligách, kdy se v nižších, tedy teoreticky méně náročných ligách často dají zažít věky, které by mohla první liga leda tiše závidět. Chtělo by to myslím trošku zreorganizovat. No ale zpátky k hráčům. Mohutný příliv nových hráčů a to, že mnoho z nich nevydrží hrát dost dlouho na to, aby se hru naučili, způsobuje taky mnohem vyšší množství nováčků vzhledem k počtu veteránů, než bývalo dříve. Hodně hráčů tak má omezené možnosti jak se učit, protože v nižších ligách někdy zkrátka není od koho.

Lockhard:
Pomáháš též Lordu Pletronovi v KaPU (Konzultační a poradní orgán hry DarkElf), které má částečný vliv na změny v DE.
Jak hodnotíš změny, které v DE již proběhly? Byly všechny přínosem či soudíš, že některé hře moc neprospěly či byly "nutným zlem" k dalšímu rozvoji hry? Je ve hře ještě něco, co se ti moc nelíbí a rád by si to změnil či už je DE "hotová hra", na které se bude jen ladit grafika?

Damio:
Neřekl bych, že DE někdy bude hotová hra. Doba se mění a s ní se mění i DE, už jen proto, aby přežil a byl úspěšný. Změn bylo už hodně, že byly všechny přínosem by asi mohl tvrdit jen nenapravitelný idealista, nicméně těch zas tolik špatných moc není. Rozpaky ve mně trošku vyvolává nový vzhled grafického rozhraní, který Celegorn sice překrásně namaloval, nicméně po stránce funkčnosti za tím původním žalostně zaostává. To trošku souvisí i s přehledností nových map, nicméně na to se prý dá zvyknout. /pozn. Například hranice některých zemí jsou z podrobné mapy těžko viditelné./ Jinak jedno velké nutné zlo pro mne představují DEKy a celý ten systém kolem nich. Hře to myslím příliš neprospívá, občas naopak vyloženě škodí, nicméně jsou cenou za výbornou a zdarma hratelnou hru, což není vůbec špatný obchod. Co se týče věcí které bych změnil, asi by se toho dalo vymyslet víc, ale například by bylo dobré odstranit zbytky real-time aspektů hry, jako je třeba tržiště, a nahradit je něčím víc v duchu tahové strategie.

Lockhard:
Osobně poněkud rozpačitě očekávám příchod nových artefaktů. Jen doufám, že neudělají z hrdinů (skoro) nepřemožitelná monstra a nezvýší tak, již nyní velký, rozdíl mezi možnostmi začínajících hráčů (s nevycvičeným hrdinou) a veterány.

Většina ze současných hráčů možná ani neví, že jsi byl, společně s Modrovousem (který již bohužel delší dobu nehraje, ač si nicky udržuje stále aktivní), vybrán jako nejlepší mág DE v anketě na DETimes (dřívější obdoba SuperBorce). Modrovouse jsi pak v následné aréně porazil. Jsi členem několika kvalitních aliancí jako je Arboretum či Triskelion a herně patříš mezi současnou hráčskou špičku. Máš v DE ještě nějaký vytoužený cíl? Něco, čeho by jsi chtěl ve hře dosáhnout?

Damio:
V té anketě byl tuším nejlepším mágem zvolen Miko, my jsme se s Modrovousem a ještě bRAMBOrem umístili až v závěsu. Miko ale nechtěl hrát arénu, takže jsme tam nakonec skončili my dva. To jen tak abych to upřesnil. Smile

V DE teď nějaký výrazný cíl snad ani nemám. Záleží mi na aliancích ve kterých hraju, a budu-li jim moct pomáhat k výhrám, budu rád. Zavřít si jedničku by měla být taková pomyslná nejvyšší meta, které může hráč individuálně dosáhnout, ale to by tamnější úroveň také musela podle toho vypadat. Navíc v jedničce stejně hraju jednou za uherskej rok, takže tohle mne nějak zvlášť neláká. Mám radši jiné ligy, zvlášť 2M, ačkoli je tam teď v létě bohužel zrovna dost málo lidí.

Lockhard:
Zdá se, že jsem již vyčerpal celý svůj arzenál otázek.
Děkuji ti za tvůj čas a přeji mnoho úspěchů jak v DE, tak i v životě především!

Damio:
Díky, já děkuju tobě.

Hodnocení článku: Hodnocení 8.88, Hodnotilo 8 uživatelů