Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Rozhovor s DEmonem Stierlitzem

16.4. 2006 Autor XenofoN Komentáře Komentáře (3) Kategorie Rozhovory Hodnocení 10.00 Přečteno x2328

Zbožňovaný i zatracovaný Stierlitz mi poskytl rozhovor, tak tady ho máte!

 


XenofoN: Tak se nám představ, i když věřím, že už Tě každý zná. :-)
Stierlitz: Uf, narodil jsem se 4.12.1987 jako nemanželské dítě dvou studentů a od té doby jsem naživu. Nic pozoruhodného se nestalo do 9.9.2003, kdy jsem se v pozdních odpoledních hodinách zalogoval do prvního dne věku ligy 3J jako hobit s nickem Suvorov do Vrchů zbojníků v Ostrovním království. Sousedila se mnou Nagi a smetla mě... DE tudíž hraju cca dva a půl roku, za tu dobu jsem byl šestkrát členem vítězné aliance, z čehož jsem třikrát velel (na dva a půl roku výsledek jak pro lamu, ale já jsem se sebou spokojen). Současný nicky jsou Stierlitz, Zoot Horn Rollo a Maxim Isajev + jeden tajnej. Jo a Nagi mám od tý doby rád. :-)

XenofoN: Jaké jsou Tvoje oblíbené rasy a proč?
Stierlitz: V dobách začátků jsem hrál skuruty. Aniž bych tehdy měl sebemenší ponětí, co je magie, jsem asi po měsíci hraní měl se skurutem 40 zemí (opakuju - bez magie!!!) a to je dodnes můj rekord. Skutečně nechápu, jak se mi to mohlo povést :-)

XenofoN: Hehe. A co teď?
Stierlitz: Dneska u mě jednoznačně vedou hobiti. V podstatě nehraju nic jinýho, snad kromě TE. Jinak jsem dřív ještě laškoval s barbarama a skřetama, ale kde ty loňské sněhy jsou, což? Teď po zavedení speciálních staveb, kdy hobiti dostali docela jakože nic moc špehnoru a taky po zvýšení žoldu mágů jsem se rozhodl učit se něco jinýho. V letních měsících začnu zase intenzivně hrát a mrknu se na zoubek nějaký další rase. Hobity mám rád kvůli jejich počtu kol a tudíž úžasný variabilitě. A další důvod - když uděláš chybu s entem, tak jseš v hajz*u, ale s hobitem je to v pohodě, protože má víc než dvakrát tolik kol. Mám rád ty šílený počty vojáčků, který posíláš do útoku, zisky... no a mínusy jsou žold mágů, limit kouzel a čísla jednotek, ale kdyby to tak nebylo, tak by nebylo co řešit a hráli by je všichni. Takhle jsou tak akorát :-)

XenofoN: Co aliance? Hraješ v nějakých stálých, nebo máš nějakou svou?
Stierlitz: První vážnější ali, ve který jsem hrál byl Barad-Dur, blahé paměti, s velitelem Mrazem, kterýho jsem měl ze začátku rád a pozdějc jsem ho nemohl vystát :-) V Baradu jsem se poznal s Plápolem, při stálém hraní v 3B jsem občas vystřídal Barad za něco jinýho a seznámil jsem se s Celegornem (a hrál jsem (sice jenom jeden věk, ale přesto) v Havranech!!!). Později jsem párkrát hrál v Raistlinově Karamonově a pak jsem se tak potloukal porůznu.
Minulý prázdniny jsem založil vlastní ali. Jmenuje se DEmonskaja a její primitivní web najdeš na http://demonskaja.wz.cz. Hráli jsme jenom pár věků, není to nic stálýho, ale třikrát jsme pod mým velením zvítězili a na to jsem nadobyčej hrdej. Všechny věky probíhaly tak, že jsem posbíral svoje kamarády a vyrazili jsme. Zahráli si u mě Mordino, Raistlin, Llevelyn, Lilkim, Tarador, Kocour, Angus, Ištar, Mysterious Dragon... no a ty vlastně taky... byly to fajn věky... :-) 

XenofoN: Sakra, a jak velíš, že furt vyhráváš?
Stierlitz: Heh, jednoduše - všichni hráči, co se u mě vystřídali jsou sami o sobě vynikající a tak vlastně nebylo moc co velet. Tím, že jsem nemusel moc hlídat co dělaj a mohl jsem se spolehnout, že budou hrát dobře, jsem měl víc času na učení se mezialianční strategie a nutno říct, že se to projevilo. Naučil jsem se spoustu věcí - například to, že odpovědí na cokoliv, co nabídne Crusader.71, musí bejt pouze a jedině totální válka, protože ten člověk je politik par excelence :-D

XenofoN: Proč se stavíš proti RS, potažmo Kodexu? A plno lidí by určitě zajímalo, co máš proti Kru-cipískovi. :-)
Stierlitz: Óóóój, tak tohle tu už dlouho nebylo. Ach jo, já doufal, že se k tomu nebudu nikdy muset vracet, zvlášť, když jsem nedávno s Krucajzem měl docela příjemnou rozmluvu po ICQ (příjemnou protože jsem řešili všechno jenom ne DE) a ty antipatie se podle mě urovnaly...
No nic - dřív jsem měl (a teď taky mám, ale míň radikální) pocit, že je cosi shnilého uvnitř RS a že tahle instituce, jejíž prvotní nápad (pomoc nováčkům, řešení sporů atd.) je přece úžasnej, nefunguje jak má! Bylo mi to líto a tenhle pocit jsem dostal po zveřejnění Kodexu, kterej vidim jako podivnou slátaninu všeho možnýho a nemožnýho a tehdy mi přišlo, že je to narychlo spláclej text aby RS vykázala nějakou činnost.
Nedávno jsem si četl diskusi ke Kodexu abych přišel na to, kde se stala ta chyba, která vyústila ve všechny ty spory atd. Zřejmě definitivní verdikt zní - nedorozumění a povahy zůčastněných. Víc už to rozepisovat nechci, protože by to bylo asi na deset stránek i s příkladama.
Nejhorší ale bylo - a to si zmínit neodpustím - když se diskuse o RS objevila na Meziligáči. První den tam byl Celegorn a nedělal nic jinýho než že na mé a Arovy argumety odpovídal naschvál arogantně a nesmyslně. To je ale typickej Celegorn když má tu svojí prudivou a ke konci už jsem se smál. Druhý den se navíc omluvil. To už tam ale byl Pletron a mluvil úplně stejně jako Celegorn, akorát že to myslel VÁŽNĚ. On podle mě přilil nejvíc oleje do kamen z nás všech, skončilo to absurdně
odůvodněnejma banama pro mě a Aru a chováním, za jaký by se nestyděli komunisti v padesátejch letech. Když se potom hráči postavili na naší stranu, tak úplně ztratil půdu pod nohama, dostal nějakej amok či co a ve svym jednání klesl tak hluboko, až jsem se za něj sám styděl. Ale dost už o tom.

XenofoN: Co říkáš na stav fór? Myslíš si, že jsou stávající opatření nutná? Jak hodnotíš práci adminů, co se o fóra starají (Llev, Ruslana, Final)?
Stierlitz: No, pamatuju zlatou éru Pekelnýho a Meziligovýho. V Pekle se slejzali hráči z celýho DE a bylo to místo, kde si úplný lamy jako byl tehdy já, mohly bez bázně popovídat se skutečnou elitou DE. Házely se tam vtipy, recepty, avíza, byly tam strašně zajímavý diskuse a na Meziligáči taky, tam dokonce ještě víc. Obě fóra částečně sloužila jako Dotazy. Tohle už je ale tak dva roky zpátky, bohužel, a dodnes se mi po tom stejská. Všechno se pokazilo příchodem spammerů, který tuhle kulturu fór úplně zničili (fakt dík, hoši) a od tý doby je to takový nemastný neslaný až do dneška.
Stávající opatření... hm, podle mě se toho moc nezměnilo. Je míň vyloženejch excesů, ale úroveň to nijak nezvedlo a akorát už se nevolá Roderik, ale Llev nebo tamty dva. Ale tim je vůbec nechci kritizovat, protože tohle není na nich, ale na hráčích. Rozhodně je dobře, že je tu máme a že fóra hlídají, protože kdyby už nic jinýho, tak alespoň zastavili tu sestupnou tendenci, která tu byla jasně vidět.

XenofoN: Otázka trošku na oddech. Co si myslíš o hrdinech, speckách a vůbec různých vylepšních, se kterými se poslední dobou na DE roztrhl pytel?
Stierlitz: No, to s protržením pytle je bohužel úplně přesný - je toho moc na moc krátkej časovej úsek. Člověk si pomalu zvyká a občas se s nostalgií ohlédne za časy minulými. Já si pamatuju doby, kdy nebyli enti a dvojitá kletba, mnozí jiní pamatují, když ještě dokonce nebyli ani hobiti. Občas se zasteskne, ale vývoj je nutný.
Nebýt toho, že to všechno bylo tak nějak narychlo, si ale změny pochvaluju. Hrdinové byli původně myšleni jako prostředek jak získat od hráčů víc peníze a platit Atlasu. To krátce po jejich zavedení přestalo mít smysl, protože LP koupil vlastní server. Nastala situace, kdy se hrdinové mohli ukázat se jako nefunkční a stvoření jenom k teď již neexistujícímu účelu - ale co se nestalo! Ukázalo se, že jsou naprosto funkční. V tomhle je LP šíleně precizní a má za to můj obdiv. Speciálky - mezi jednotlivejma stavbama jsou diametrální rozdíly v použitelnosti. Ale uvidíme, nejsou tu dlouho, musí se ozkoušet, těžko soudit dopředu.

XenofoN: Dostáváme se pro Tebe asi k nejdůležitější kapitole DE života, DEmonovi. Co je to vlastně DEmon? Jak vznikl, kdo ho vymyslel? A proč už nevychází?
Stierlitz: DEmon alias Dark Elfí malá obdoba novin nebo taky Dark Elfí měsíčník o ničem (zvolili jsme první variantu, protože druhá zní pejorativně) :-) je takovej malej Darkelfí plátek, no. Vznikl na podzim 2004, kdy se v DE zvolili redaktoři. Já i Raistlin jsme kandidovali a neuspěli. Potom jsme se ÚPLNOU náhodou sešli v 3B, ÚPLNOU náhodou jsme si napsali poštou (já nabízel mír sousedovi a Raist za něj tehdy odehrával) shodli jsme se na tom, že vítězové stojí za ho*no (minimálně Mílař opravdu stál) a přemýšleli jsme o tom, že bychom udělali vlastní protějšek redaktorského sloupku. První návrh byl psát denně na Meziligáč (tehdy někdo dělal něco podobnýho - DE Blesk), ale to se mi nelíbilo a navrhl jsem udělat web a na něm publikovat časopis. Prolítl jsem knížku o HTML, udělal jsem odpornej a nepříliš funkční web a bylo to. Vydala se čtyři čísla a pak nastalo dodnes trvající období sucha. Raistlin i já jsme v té době začali mít jiný starosti než bylo DE a zkrátka to nevyšlo, i přes mnohý pokusy, redakční porady apod. Když se teď s Raistlinem vidíme, tomuhle tématu se nenápadně vyhýbáme, ale já pevně věřím v tom, že zase vydáme. V určitý pohotovosti okolo DEmona se udržuju tim, že zvelebuju web, kterej se od toho původního liší vzhledem i adresou a je podle mě vcelku povedenej. Paradoxem je, že všechna čísla se vydala na tom starym webu, tady se zatim pořád čeká. Ale: DEmon bude! (kdy bude, jsem neměl po takovém návalu informací sílu se zeptat - pozn. red.)

XenofoN: Co si myslíš o DeviLech a jak se stavíš k jejich programu?
Stierlitz: V období po obdržení banu jsem laškoval s představou že bych do klanu vstoupil a páchal po DE vědomý a cílený zlo (což ani DeviLs nedělají!!!) s tím, že jste "si sami stvořili nepřítele". Pak jsem si ale uvědomil, že to je naprostá hovadina a že bych tím shodil jenom ten klan a sám sebe a ani bych z toho neměl radost, takovej rozumnej jsem. Aru mám moc rád a ty DeviLy, co znám, taky. Patří ke koloritu hry a teď navíc nedělají nic jiného než že hledají skuliny ve smlouvách a díry v pravidlech. Já bych je za to nepranýřoval, já bych se radši ty smlouvy naučil psát, co říkáte, přátelé? :-)

XenofoN: Já osobně říkám hezký, ale co říkáš na to, že se DeviLs přiznávají k tomu, že vědomě porušovali míry atp.? Myslíš, že se takové věci dají zapomenout?
Stierlitz: Dají, nedají - máš to jedno. Na DeviLy si každej dá pozor ještě za dva roky i kdyby byli klidný jako beránci. A za to, že někdy dělali něco, co dneska nedělaj, bych je nemlátil. Já jsem například jako úplnej lamer párkrát mulťačil. Řekl bys o mě kvůli tomu dneska, že jsem mulťák?

XenofoN: Neřekl, ale dělal jsi to úmyslně, aby ses zvýhodnil? Posílal sis kouzla do utoků nebo jiná svinstva, která používají dnešní neskutečně vychytralí mulťáci? Používal jsi programy, které Ti mění IP, aby ses vyhnul smazání? Myslím, že jsi to dělal z neznalosti, jako hodně lidí. Já to dělal taky. :-)
Stierlitz: Ano, dělal jsem to úmyslně, věděl jsem, že je to minimálně morálně špatně, ale pomáhalo mi to rychlejc se hru naučit. Dělal jsem to sice asi jenom měsíc, ale dělal. Žádný programy jsem nepoužíval, to, že mi odečtou kolo dvě mi bylo jedno, tehdy jsem netušil, jakej je to pak rozdíl, nepřišlo mi to důležitý.
Ale to fakt bylo v samejch začátcích, jsem trochu nesvůj když tu na sebe tahám tuhle špínu... ale upřímně - kdo si aspoň jednou nezamulťačil? :-)

XenofoN: OK. Dostali jsme se k mulťačení, co si myslíš o postizích s ním spojených? Někde jsem četl názor udělat ligu pro mulťáky, kde by si to rozdali lidé se dvěma vládci. Trošku úlet, ne? :-)
Stierlitz: Mulťáci jsou svině. Nemluvím o lamkách, co začínají (si musim umejt ruce, viď), ale o těch dalších druzích. Nevím, co je horší, jestli debil, co si naloguje třicet vládců a pak akorát prudí a škodí (jednou jsem dostal třicet mínusů za cca 10 minut, poté co jsem jednoho borce slušně upozornil, ať devětadvacet odloguje a nechá si jenom jednoho), nebo ten, co má někde skrytou magickou jednohubku a přlepšuje si svýmu hlavnímu vládci. První kazí hru ostatním, druhej se proti nim nedovoleně zvýhodňuje. Postup ale musí bejt vždycky stejnej - upozornit, když neposlechne, tak smazat z ligy, při recidivě smazat nick, při další recidivě dát doživotní ban na IP. Všechno jde obejít, ale stojí vám to za to?

XenofoN: Co bys vzkázal na závěr všem hráčkám a hráčům DE?
Stierlitz: Dámy a pánové, chlapci a děvčata - hrajte DE pro zábavu a nechte svý negativní vlastnosti mimo něj. Buďte slušný a milý, nechovejte se jako arogantní zmr*i k nováčkům a naopak je v DE uvítejte a pomozte jim v začátcích, zaručeně se vám to vrátí! Nemulťačte a neporušujte míry, stejně by vás to brzo přestalo bavit... a… jo a důležitá věc: Osamostatňujte se! Chcete třeba založit alianci, ale myslíte si, že jste na to málo zkušení? Hov*o! Běžte a zkuste to, uvidíte, že vám to půjde... a... a čtěte DEmona až zas bude vycházet... a... a to je asi vše. Mějte se!

 

Stierlitz: A na poslední tvůj vstup odpovídám: Taky děkuju :-D
XenofoN: Taky se měj a díky za rozhovor. :-)

 

FOTO:
Stierlitz :-) 

Hodnocení článku: Hodnocení 10.00, Hodnotilo 1 uživatelů