Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Megarozhovor se zelim!

20.5. 2009 Autor Johny Flock Komentáře Komentáře (4) Kategorie Rozhovory Hodnocení 0.00 Přečteno x2925

Vyzpovídal jsem již bývalého hráče Dark Elfa zeliho. Mluvil nejen o svých zážitcích a práci pro DE, ale i o tom, jak to tu vypadalo, kdo byli vojáci a Konfederace apod.! Je to opravdu skoro megarozhovor!


Ahoj. Tak na úvod se nám trochu představ pro ty, co by neznali a můžeš dodat nějakou lahůdku pro ty, co už tě znají :)

Ahoj, jmenuji se Petr Zelinka a DE jsem hrával s nickem zeli. Asi před dvěma roky jsem přestal (důvodů bylo několik) a od té doby jsem se "nechal ukecat" na dva věky. Oba s aliancí Riders of Freedom.

Hrál jsi jen dva věky za dva roky, mezitím proběhlo mnoho změn. Které z nich tě v DE překvapily nejvíce a které nejméně?

Tak když porovnám dobu, kdy jsem končil a nynější (cca první půlku května, kdy hraju první ligu), tak hodně velký rozdíl je vidět na hrdinech s artefakty. Když vidím, že např. skřeti mohou v dobrém počasí udělat rozjezd 1-3-6-12, tak je to něco neskutečného, tohle v době před hrdiny nebylo možné (spočítáno nemám, ale vsadím se, že ani teoreticky). Tohle má dva důsledky: jedním je, že jsou věky hodně rychlé (cca 2 týdny) a za druhé jsou nerovné podmínky pro různé hráče. Kdo nemá hrdinu s artefakty je opravdu ve velké nevýhodě proti soupeři. Troufnu si tvrdit, že při stejných schopnostech hraní má hráč s hrdinou šanci na výhru minimálně 7:3.

Dalším posunem je systém hraní a chování herní komunity. Nevím, kolik je tu aktivních hráčů z doby, kdy jsem začínal (červen 2001), ale současný DE a ten z doby, kdy jsem začínal, je jiná hra. Na hodně věcí mám dost vyhrazený názor (a měl jsem i v době aktivního hraní).  Ale to, co se dneska děje celkem pravidelně a je přijímáno jako "norma", by tenkrát nemělo šanci se prosadit a troufnu si tvrdit, že hodně dnešních běžných praktik by vyvolalo akce znamou jako "trestná výprava".

Ano, tak máš pravdu, že je to za těch "pár" let jiná hra. Já jsem začal někdy v roce 2004, pokud vím, pak se DE odpojil od Atlasu, přišlo docela dost hráčů, ale minulý rok v období březen-červen ubylo hráčů přes 1000 a furt to klesá. Je to škoda. Co bys navrhoval na vylepšení a chytání nováčků?

 To je těžké. Je velká konkurence a je třeba se rozhodnout, jakou cílovou skupinu zaujmout. Přepokládám, že drtivá většina provozovatelů se bude zaměřovat na školou povinné. Jsem už poněkud starší ročník, tak nevím, co dneska mezi "mládeži frčí". Jedno vím ale jistě a to, že dnešní mládež má úplně jiné požadavky než moje generace. V mojí generaci "vyhrávaly" hry, u kterých člověk musel soupeře "přechytračit", což dneska moc neplatí. Dneska super hra, která nebude mít dobrou grafiku a nebude možné ji obstojně "uhrát klikáním" bude pravděpodobně bez šance. Abych se vrátil k otázce, žádný obecný nápad nemám.

Co se týká úbytku hráčů, tak nevím, jak se dělají statistiky. Jedna věc jsou aktivní hráči, jiná aktivní accounty, další již zmíněný systém počítání. Např. co znamená aktivní? Alespoň 1 login mezi přepočty? Více? Méně? A co třeba account, na který se nikdo nelognul týden? Měsic? Čtvrtletí?

 Poněkud starší ročník říkáš? Je to jen okrajové, ale tys byl školou povinný ještě za komunistů nebo až po převratu r. 1989?

 Obojí, jsem totiž ročník 75 :)


Aha, tak to bys nám mohl říct, kdy jsi uviděl poprvé nějaké hry, které se daly na internetu hrát. Nemusíš jmenovat. Je jasné, že sice počítače byly "kapitalistický výrobek", ale  v ČSSR se používaly. Nebo si hrál jen Dark Elfa?


 Tak co se týká internetových her, tak ty kapitalistický výrobek nikdy nebyly a ani být nemohly. Komerčně dostupné připojení k internetu před revolucí neexistovalo. nicméně co se týká online her, tak hodně času jsem strávil u melior annis (nejsem si jistý, jeslti je to dobře napsané), u ostatních her to bylo vždy tak dva až tři měsíce.


Naprosto souhlasím, tedy, s těma hrama, protože já jsem ročník 93 . U Dark Elfa ale jsem pátým rokem s několika přestávkama. Když jsme zabrousili do historie, zůstaňme tam ještě chvilku. Když začal Dark Elf v roce 2001, tys ho hrál asi jako jeden z prvních hráčů, nebo jsi si DE objevil až někdy déle?


 K prvním nepatřím, ale pár jich znám osobně. DE bylo puštěno v březnu,  já začal v červnu po tom, co jsem si přečetl recenzi na tehdejším xchat.cz. Teď už si nevybavím přesně znění nicku toho hráče, co tu recenzi psal, ale hrával jsem s nim i proti němu a viděl jsem ho na několika srazech i osobně (ať už srazech z DE nebo xchatu) http://www.xpress.cz/2500 (Tam najdete opravdu báječnou recenzi na Dark Elfa, hodila by se i teď, i když s menšími úpravami - J.F.)


Jasně. Ještě když jsi říkal, že už dva roky nehraješ. Není ti líto ani toho, že ti propadl tvůj nick zeli? Je pravda, že v DE je i teď, ale má odehráno nula dnů. (Je to tvůj nick nebo ne?  :) )


Není mi to líto. V průběhu let, co jsem to hrál, jsem si sám řekl, že až to dál nepůjde, tak skončím natrvalo a pošlu LPemu nějakej peníz za ty roky zábavy. Docela mě překvapilo na kolik to vyšlo (cifru nezveřejním), nicméně LP si to zasloužil. Jednak mě ta hra opravdu hodně bavila, za druhé jsem poznal dost lidí osobně, s některými se vídám defakto pořád a nejenom na srazech. V neposlední řadě jsem si vytvořil k DE vztah. Pokud vím, byl jsem první, kdo začal LPemu pomáhat s provozem DE. Sice to na začátku bylo trochu hektické a mohlo to skončit i dost jinak, ale nakonec to dopadlo dobře. :)

Šlo hlavně o  "vyřizování" pošty, co chodila na DE team, pokud jsem s tím mohl něco dělat. Myslím tím, že to nebyly dotazy/požadavky týkající se programování, ale spíš chování hráčů, rady do začátku apod. Z toho co vím, tak dnes tohlr řeší Rada Starších a učitelé. Druhou důležitou prací bylo hlídání fór. Na meziligové jsem brzo rezignoval, ale dotazy byly přísně moderované forum, kde jsem netrpěl "vykecávání".


Tohle bylo to "oficiální". Pak jsem také patřil k hráčům, kteří měli trochu vliv na LPeho a občas s námi konzultoval navrhované změny. Málo kdy si dal říct, ale občas "pod nátlakem" ustoupil. :)

Jinak ten nick (zeli) můj není. A není to ani překvapeni, už za mého aktivního hraní se objevilo pár nicků, co měly něco společného se zelím. Nijak mě to nevadilo, dneska je to relativně častá přezdívka. Samozřejmě s výjimkou těch pár případů, kdy se někdo snažil cíleně vydávat za mě a "vyhroýovat" mým jménem sankcemi.

Ještě k tomu smazanému nicku: jediný, co z toho nicku asi stálo za něco, byl počet odehraných dnů, který stejně nebyl přesný (zavádělo se to až ex post a aktivním hráčům to LP "nějak odhadnul". Výher jsem moc neměl (nikdy jsem se do zavírání netlačil. Často jsem prokouzlil DE a nechal zavřít alikolegu) a deky a hrdiny jsem rozdelil rovnoměrně mezi šéfy v té době dvou "mých" aliancí, monka a predatora (toho jsem tak trochu "vychoval" ve světě DE).


Takže předchůce RS a Učitelů jsi vlastně ty. Jak dlouho si zastával tuhle funkci? Pokud vím, tak v roce 2005 byla již RS. JE pravda, že když si LP "postaví hlavu" tak couvne v některých poddružnějších bodech, ale základ nechá (viz krypty, možná i questy). Byl jsi také členem KaPO nebo ne?Tak nejenom já, ale nějaký čas jsem byl opravdu sám (nepočítám LPeho). Jak dlouho jsem to dělal, to nevím, ale myslím, že určitě déle než rok. Možná, že dva či tři. Zkus se přeptat služebně starších, jeslti si někdo vzpomene. Nevím, co je KaPO, takže jsem členem velmi pravděpodobně nebyl.


Tak to jsem se asi spletl. Já si ty starší veterány pletu. Například tebe a vkvkvk, ale to je jedno. http://kapo.char-t.com/ Zažil si nějaký opravdu velký případ, který by stál za zveřejnění? Nebo je někdo takový, komu si pomáhal v začátcích a v nynější době je z něho "velká postava dějin DE"?


Aha, tak to ani nevím, že KaPO jako oficiální instituce funguje. Členem jsem nikdy nebyl, ale jak jsem napsal již výše, tak i tahle dnes oficiální část DE měla svého neoficiálního předchůdce. Ono to tenkrát bylo dost jiné. Komunita byla daleko menší a soudružnější. Víceméně si človek mohl držet přehled, kdo je kdo a když bylo potřeba na něco "zatlačit", tak se našlo dost lidí s podobným názorem. Drtivá většina těchto domluv vznikala na srazech ..

Nevím, co myslíš velkým případem. Jestli nějaké porušení kodexu, tak to být nemohlo, protože ještě nebyl žádný kodex . :) Co se týká té velké postavy, tak asi ani ne.


Teď bych se chtěl zeptat na Tvoji smlouvu - Zeliho smlouvu. Kdy a kde vlastně vznikla? Já si to nepamatuju, ale odhaduji, že to bylo asi před třemi lety..?


Název je hodně nefer k několika hráčům, hlavně Lockhardovi a Damiovi. Začalo to vlastně jako další "rebelie" prosazena u LPeho. Teď si nejsem moc jistý, kdo vlastně přišel s nápadem na 2M. Vím, že to byl někdo, kdo nemohl psát na nápady a tak to tam za něj někdo napsal. Šlo o to, že se založí liga, kde nebudou povoleny dekové služby. Nakonec se podařilo u LPeho prosadit, aby ji udělal (dnešní 2M). Mně se to ohromně líbilo a tak jsem použil vše možné na to, aby to LP udělal. Nakonec jsem dal na pomyslný "špalek" i vlatní krk (a nebyl jsem sam). "Zaručil" jsem LPemu, že tam bude 3 měsíce více hráčů než 30 (což bylo obvyklé v tehdejší prvni lize, opravdu tam skoro nikdo nechodil). No a hned první věk se nalogovli 3 sehrané aliance a docela dost neutrálů. A tenkrát jsem začal domlouvat s Damiem a Lockhardem (šéfové těch dvou celých aliancí), že bychom jeli každá ali sama na sebe. Oba byly pro, každý si přidal nějakou podminku a tak víceméně vznikla první verze dohody, která se postupně upravovala až do dnešních dnů. Takže tohle bylo dílo nás 3 a nikoliv jenom moje, jak by název naznačoval!

Navíc ta změna podléhá dalším a dalším změnám. Víceméně celou smlouvu vystihují dvě věci: jedna je, že každá ali bude hrát sama na sebe a druhou dodatek (tuším, že od Damia) nechovat se jako svině. :)


Závěrem bych upozornil na jednu důležitou vec. Tahle smlouva defakto není klasickou smlouvou, kterou by hra podporovala nebo byla nějak vymahatelná pres RS (teda za mě nebývala). Je to defakto gentlemenská domluva lidí, co si věří, že se tak bude hrát a je to návratem ke stylu hraní ze začátku DE-


:) Pokud se nemýlím, tak dnes je na stránkách Rady Starších ta vaše smlouva a je to smlouva jako každá jiná, takže když ji někdo poruší, měla by to RS řešit.  Nevím, kdo to tenkrát navrhl, ale myslím, že to byl práce Lockhard, který tu ligu nějak obstarával. A komentoval ji. Jak bys celkově zhodnotil svoji práci pro DE?


Tak ať hodnotí jiní. Já si myslím, že jsem pomohl, když bylo třeba a když jsem na to měl čas. Kdyby nebylo mě, určitě by to dříve nebo později musel dělat někdo jiný, jeden člověk (LP) už to prostě stihat nemohl. A imho ne kvůli hraní, ale kvůli té výpomoci mě znalo tolik lidí...Hezky řečeno. Teď spíše do přítomnosti. Říkals, že tě vytáhli na dva věky za poslední dva roky. Nick Mr_Oizo patří tobě nebo ne?


Ne, to je nick Monk of Mea, jenom mi ho půjčil na ten věk, protože já žádný neměl.


Já jsem si to myslel.  Kde byl ten předchozí věk?


Jo, tak to uý si nepamatuju. :) Nevím v jaké lize ani kdy to bylo. Teda kromě toho, že to bylo chvíli po tom, co si vzal monk do parády Truje v hospodě a pak ho lehce ukecal na věk. Vzhledem k tomu, že jsem na dorážení, kdy si s nima zahraju, odpověděl, že až ukecaj Truje (hrál v té době něco jiného, tak jsem počítal, že je pošle rychle k šípku a bude klid ... dlouho to tak i fungovalo), musel jsem taky. :) Nick samo také nevím, zeli už byl propadlej. Je pravděpodobný, že jsem měl zase půjčený od monka, ale možná i od jiného Ridera!


No a co minulý věk v Jedničce? Tam jste zavřeli (Dexter za mágy) a vyhráli docela rychle. Čím to hlavně bylo?


V pořadí dle důležitostí (je to můj názor a dva roky jsem to nehrál, tak možná ne úplně správný): dobré počasí, log, Mílova strategie (šéfem byl Trujilo, ale rasy a co, kdo bude hrát vymyslel Milo, je na to fakt dobrej) dobré individuální výkony až na Šamila (byl skoro sežranej) a mě (zachránil jsem Šamila, ale pro ali nic neudělal).


No, je pravda, že Šamil se opravdu zas "rozjel" po celé mapě  Ale on za to nemůže, to ta hospoda, do který chodí :)   Co bys řekl o konkurenci, která tam byla?


:) No nevím, jestli nešlápnu někomu na kuří oko, ale když má útčník spokojko v zemi, kterou sebere nepříteli a to opakovaně, tak to je hodně velká chyba a dobrý hráč by tohle opakovaně připustit neměl. Jinak to bylo zahraný podle možností. Na můj vkus to bylo strašně rychlé. Úplně chyběla středni hra. Asi 10 den bylo defakto jasno, že už se jenom čeká na sk od Dextera, ten prokouzlil alespoň částečně soupeřovi mágy. Oni jeho ne a i na válečné frontě se nám dařilo.V tomto věku (konec května) v jedničce nejsi (pokud vím).  Koho z hráčů bys jmenoval jako svým nejlepším přítelem a koho nepřítelem, najde-li se někdo takový? Myslím tím z celého DE, ale i osobně klidně.


Tak osobně si nejvíc vážim brčka, jako hráči i v civilu jsme měli hodně společného, ale prakticky (ža na výjimky) jsme spolu nehrávali v jedné alianci. V dobách nástupu "vojáků" jsme hrávali alespoň na jedné straně. Co se týká DE, tak asi Trujilo. V DE jsme si vždy náramě rozuměli a troufnu si říci, že i v civilu jsme dobří kamarádi, ale nemám s ním tolik společného jako s brčkem. Co se týká nepřítele, tak v civilu ze světa DE ani nemám. Kdo mi nesedí s tim se v civilu nestýkám. Co se týká DE, tak jsem víceméně zásadně hrával proti vojákům, takže vojáci. 


Mluvíš tady o vojácích, někteří asi nevědí, o co jde. Kdo to vlastně byli ti vojáci?

Ano, byl to defakto první klan na DE (ještě než byly klany vůbec oficiálně zavedeny). Domluvilo se několik aliancí, že udělají klan. Nevím, do jaké miry jako klan fungovali. Všichni měli nicky důstojníků nebo politiků konfederace. Názvy aliancí byly většinou víceslovné, nejprve tradiční a následně něco, co spadalo do konfederace. Jako příklad mohu jmenovat např. Celegorna, který měl nick Generál Lee a aliance byla Havrani z Alabamy. Pro mě měli také přichystané místo (seržant Green), ale já s nimi do toho nešel. Na jednom srazu ve Varech jsem vyfocen s káčou pod konfederační vlajkou (bylo tam hodně vojáků, i organizátor k nim patřil) a hned se mě aliančníci ptali, jestli náhodou nefunguju pro konfederaci jako špion a opilej se neprozradil. :)


:) Aha, jenom taková otázečka, nepatřil k Vojákům i Chreno s Československem? 

Tak jistý si nejsem, všechny jsem pod těmi nicky neznal. Ale tipnul bych si, že ne, protože to bylo dřív, než jsem Chrena zaregistroval v koumitě DE. Ne, že bych měl takovej přehled, ale Chreno je docela pojem ...


To je svatá pravda. :)  A co ty a Riders of Freedom? Já bych na ně skoro zapomněl. Jseš zakládajícím členem nebo ne?


Zakladatelem ne. Na jednom srazu jsem dostal od Monka nabidku, jestli bych nešel k nim. Vzhledem k tomu, že má aktuální aliance (pozn. Federace) se začala rozpadat (lidé přestávali hrát), tak jsem na to kývnul. Moc jsem toho už za Ridery nahrát nestačil. Když jsem končil, byl jsem jako člen defakto pořád služebně nejmladší. Za mnou už byl jen sayka a ten byl ješte hodně novej a mezi Ridery se moc nepočítal.

Když nad tim teď tak přemejšlím, tak jsem měl defakto 4 "stálé" aliance v DE, jednu vlastní, kde jsem se snažil dát dohromady lidi (vycvičit nové) abych tenkrát trochu zamíchal neskutečnými podmínkami v první lize. Moc se to nepovedlo, pár lidí Gardou prošlo a nektěři to pak i docela uměli, ale na jedničku v té době to bylo málo. No a jinak jsem postupně byl v aliancčch Paráda (s drobnými změnami, bylo to s Rakovnickým "komandem"), Federace a Riders. A pikantní je, že do všech aliancí jsem byl zlanařen na nějakém srazu, přes DE jsem nikdy nic nedomluvil, muselo to být pěkně u pivka :)


Jak jinak  :) Jakých největších úspěchů si dosáhl jako "obyčejný hráč"?


Několik lig jsem zavřel, ale moc jich nebylo. V tom žebříčku hráči jsem byl hodně dole, jestli si dobře pamatuju, tak jsem nedal dohromady ani 100 bodů.

Já nedal snad ani jeden . :) Já spíš radši komentuji a organizuji. Neměls někdy chuť se dostat zpátky na plný úvazek k Dark Elfovi? Přeci jenom bys možná dokázal leccos změnit a přesvědčit LPeho (jako dřív) a DE by možná změnil trošku směr.

Jak jsem psal výše, tak ne. Navíc dneska už není pro mě DE tak přitažlivé jako kdysi. Možná to vyzní trochu divně, ale dneska uý nemají všichni stejné podmínky a není to jenom o umu hráčů. Je to samozřejmě o penězích za deky, aby bylo na hrdinu, artefakty sluýby apod., a pak taky čas na vyexpování hrdiny. Bez něj je dneska hráč na vedlejší koleji...


Ale přijdeš si zas někdy zahrát, když ne jedničku, tak třeba nějaký turnaj nebo jen tak čtvrtou ligu?

Tak nemohu říci kategoricky nikdy (to jsem řekl před dvěma lety a už byly dvě výjimky), ale určitě ne z vlastní vůle.


Tak ještě bych se chtěl zeptat, jestli si viděl toho nového rádce pro nováčky a jestli víš o questech a co o tom všem soudíš?

Tak rádce jsem si nevšiml, ale o těch questech se hodně mluvilo na meziligovém i ligovém, takže vím, že mají být, ale nevím, jak budou vypadat a co za ně bude.

Poslední otázka. Máš nějaké přání či poslání pro hráče, adminy, RS, LPeho apodobně?

Ať se jim vede dobře ve hře i v civilu!

Já bych ti nejen za sebe, ale určitě  i za všechny (alespoň většinu) hráčů chtěl poděkovat za to, cos dá se říct pro nás udělal, a bez tebe by asi DE vypadalo trošku jinak. Místo hráče zeli tu mohl být třeba celer. Děkuji za tenhle dlouhý rozhovor a snad zas někdy příště. Ahoj!


:) Ahoj.

Hodnocení článku: Hodnocení 0.00, Hodnotilo 0 uživatelů