Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Laxinátorova literární poradna - Rady pokročilým

27.4. 2011 Autor Laxinátor Komentáře Komentáře (3) Kategorie Literární poradna Hodnocení 9.00 Přečteno x1351

A jsem tu opět s radami pro pisálky. Tentokrát radím vám, lidem, kteří za sebou máte jednu až dvě kratší povídky. Není vás tolik, jako amatérů, protože pár z nich zjistilo, že psaní vlastně není nic pro ně, a tu větší skupinu odradila (má) nekompromisní kritika (nebo moje vychloubání v prvním díle těchto rad). Ta se jistě dotkla i vás, ale vydrželi jste. Snad jste udělali dobře. (Ale skončeme s těmi macho kecy a přejděme k radám.)

Takže, když se budete řídit těmito radami (a nejste úplně marní), můžete dosáhnout kýžené průměrnosti.

1. Minule bylo základem čtení. Tentokráte to povýšíme. Čtěte a opravujte. Tohle se hodí spíš k amatérským povídkám. Prostě si něco přečtěte a hledejte v tom chyby. Stačí jen pár nesrovnalostí.

2. Pravopis a typografie. Tohle téma dělá někdy problém i těm největším mistrům, ale pamatujte si, že když někdo čte ten váš nevzhledný děs, kde chybí mezery za tečkami a čárkami, a hrubka na vás čeká za každým rohem, hodně to srazí výsledný dojem. S pravopisem nic nenaděláte, ale aspoň tu typografii (kde se dělá mezera apod.) se naučte.

3. Stále ještě není čas na dlouhý román. Když si věříte, klidně se odvažte na nějakých 12 stran, ale to berte jako nejzazší maximum. Spíš tak 5-8 stránek.

4. Zkuste už vymyslet něco svýho. Není potřeba napsat nic převratného, ale aspoň hlavní myšlenku zkuste přinést vlastní.

5. Už víte, že je důležité promyslet si dopředu hlavní dějovou linii. Teď se pokuste dostat na další metu a detailně si promyslete jednu dvě scény tak, aby byly středně až více podrobné a aby v nich nebyly nesrovnalosti. A může to být cokoliv: finální souboj, šokující odhalení nebo třeba lyrický popis elfího města.

6. Minule jste se vžívali do své postavy. To platí a platit to bude. Ale zkuste je už promyslet trochu komplexněji. Archetypy jsou fajn (moudrý stařec, sexy mrcha nebo zamlklý lovec) a není důvod se jim vyhýbat, ale jedna dvě postavy by měly dostat něco navíc. Možná vymyslíte spoustu pozadí a skrytých charakterových vlastností, co pak nepoužijete, to se holt stává. (Tohle spíš u něčeho delšího, u kraťasu to nemá cenu.)

7. Chce to zapojit nějaké popisy. Zatím nic na půl stránky, ale aby se vědělo, jestli jde hlavní hrdina po udupaný cestě nebo po dlažbě, jakou barvu očí má ta kráska, ...

 

Tahle úroveň kvality je taková mezistanice mezi amatérem a někým, jehož práce je potěšením číst. Dostat se sem je snadné, pokud jste zvládli úroveň předchozí. Mnohem těžší je povznést se výše. Ale o tom zase příště.

 

Cíl na DE Timesovské stupnici - 5. Až poté přejděte na vyšší úroveň.

 

*Pokud máte další návrhy, hoďte je do komentářů a já je (možná) hned zakomponuju do článku.
Hodnocení článku: Hodnocení 9.00, Hodnotilo 1 uživatelů