Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Laxinátorova literární poradna - Rady pisálkům

11.5. 2011 Autor Laxinátor Komentáře Komentáře (6) Kategorie Literární poradna Hodnocení 0.00 Přečteno x1375

Do třetice všeho… a ničeho. V tuhle chvíli jste prošli sítem zadržujícím neumětelství a můžete si hrdě říkat průměráci. Gratuluju. Ale tím dřina nekončí, možná je odteď ještě větší – už se sice dáte číst, ale to fajnšmekrům nestačí – musíte být dobří, osobití a bezchybní. Anebo se k tomu aspoň blížit. Tyhle rady vám snad pomůžou. (Nedovedu to sám posoudit, ale je možné, že je to poslední úroveň, ze které jsem se dostal a tudíž těch pár rad budou opravdu poslední platné a pravdivé výplody mého ega.)


1. Jako minule, i teď rozvedeme tradiční bod číslo 1. Už čtete a hodnotíte, teď i diskutujte o nalezených chybách nebo přednostech. A to nejlépe s autorem, ale s třetí stranou taky. Diskuse je víc než: "Tady máš chybu." a odpověď: "Ne, nemám."


2. Už musíte mít promyšlené všechno, bitvy si několikrát projíždějte a hledejte každý detail (vyvarujte se chyby typu: najednou všechny zachránila četa, která ale touhle dobou bojuje s nepřítelem o 1 km dál), souboje jeden na jednoho si přehrávejte zpomaleně fyzicky (nejlépe s figurantem), nakreslete si mapku oblasti, kde se vaše postavy nacházejí, ... Velké chyby pokryjte a ty malé vám když tak najde někdo, komu to dáte přečíst.


3. Originalita je už sakra důležitá, i když není nutná (jak ukazují mnohé bestselery). Pokud ale chcete, aby si vás lidi pamatovali a abyste se dostali na další úroveň (A TO TEDA CHCETE, A NE ŽE NE!), budete muset myslet inovativně.


4. S tím souvisí další podmínka - najděte si styl. Já ji považuju za hlavní radu, i když postupně bude ztrácet na síle. Ale vězte, že když budete mít svůj styl (slovní zásoby, slovosledu, dělení děje, životnosti postav, kompozice textu, četnost popisů,...), brzo se chytíte do rytmu a pomůže vám to rozepisovat se k dokonalosti. Pomáhá to hlavně u delších děl, kdy napíšete cca deset stran, půl roku se na to ani nepodíváte a pak napíšete dalších deset úplně jinak, takže se to bude tlouct. Navíc si tak třeba získáte skalní fanoušky.


5. Každá postava musí mít duši. Nemusíte zdlouhavě rozepisovat charakter a motivaci každé epizodní postavy, ale vyjma komparzistů byste měli každou postavu tak jako znát. Že to nepoužijete je věc vedlejší, ale může se to projevit v detailech a taky vám to pomůže do budoucna.


6. Popisujte všechno možný, ne jen to důležitý. Popis je umělecký prostředek a čert vem jeho důležitost pro příběh samotný.


7. Stále ještě není čas na dlouhý román. Když si věříte, klidně se odvažte na nějakých 30 stran, ale to berte jako nejzazší maximum. Spíš tak 15 stránek. Ale pokud vás víc baví povídky, není problém psát jen kraťasy. Nejde nic doporučit, obojí má svoje výhody. Takže nakonec možná doporučuju napsat něco delšího (20 stran) a pár krátkých povídek.


8. O promýšlení děje dopředu už vám asi nemusím nic říkat. Ale neplatí to vždy. Postavy a události totiž na papíře ožívají a tak musíte často od svého záměru upustit, protože by se to tak nestalo. Ale nezabít postavu jen proto, že jste si ji oblíbili, je blbost, když to nepomůže příběhu.

9. Každé další přečtení odhalí nové chyby. Ať už ty logické, nebo, což se stává častěji, ty gramatické. A že jste to četli už sedmkrát? No a co, po osmé se to snad nezblázní... (Ano, tohle tu už jednou bylo. Ale teď to je znovu extra důležité, takže to připomínám.)


10. Zúčastněte se nějaké malé soutěže, ať zjistíte, jak na tom jste vůči ostatním. Schválně, jestli byste se zařadili na stejnou příčku, jako to udělala porota.

 

Cíl na DE Timesovské stupnici - 7. Až poté přejděte na vyšší úroveň.

Hodnocení článku: Hodnocení 0.00, Hodnotilo 0 uživatelů