Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Laxinátorova literární poradna - Rady spisovatelům

18.5. 2011 Autor Laxinátor Komentáře Komentáře (7) Kategorie Literární poradna Hodnocení 0.00 Přečteno x1473

Tak, teď už jste spisovatelé a nastává sada rad jak dosáhnout nesmrtelnosti. Pravda, moje dělení rad trochu pokulhává, protože mě teď nějak nenapadá, co Vám budu radit v pátém dílu, a navíc už podle některých (sám nemůžu posoudit) nejsem oprávněný radit lidem, jak se stát bohy. Ale myslím, že minimálně znám ten recept. (Vážně povzbudivá slova od někoho, kdo Vám má radit, co?)


1. Přestaňte číst! Samozřejmě tím nemyslím úplnou abstinenci, ale pokud přečtete všechna fantasy světa, nezbudou vám žádný vlastní nápady. I když člověk chce myslet svěže, stejně ho ovlivňuje všechno, co už zná.


2. Nemějte promyšlené úplně všechno. Vaše postavy už žijí, události vašeho světa se dějí bez vás a vy můžete zjistit, že původní plán je hloupost, protože tak by to pasáček vepřů přeci neudělal.


3. Originalita je skoro povinná. Abyste byli legendou, nesmíte být všední.


4. Experimentujte se styly. To je další obrátka o 180° oproti minulu. Mít svůj styl je fajn věc, ale zkoušejte nové věci. Samozřejmě v jedné povídce se držte jednoho stylu, v druhé dalšího. Míchání tedy jen v celkovém pojetí tvorby.


5. Postavy s duší se podle ní musí pořád chovat. Jako příklad vyberu někoho netradičního - seriálového zabijáka Dextera Morgana. Ten se každou chvíli chlubí tím, jak nemá city, jak je zlý a zvrhlý. A pak má strach, je mu někoho líto, záleží mu na někom. Prostě doočíbijící chyba.


6. Zkuste dělat odbočky a slepý uličky. Tohle je taková bonusová rada pro ty, kterým se to líbí. Občas popište historii, mentalitu národa nebo myšlenky hlavního hrdiny, i když to zrovna není důležitý pro děj. Anebo vytvořte slepou uličku - upozorněte na detail, který je na první pohled bezvýznamný, ale za pár kapitol se ukáže, že je vážně... bezvýznamný. Trénujete tak pozornost čtenáře. Ale pozor - nesmí to být laciný.


7. A mám tu pro vás dobrou zprávu, nedočkavci. Pokud se na to cítíte, je čas na velký román. Ale pozor, je to výzva, která se nesmí podcenit, protože 200 stran (nebo nedej bože 500) nenapíšete za měsíc. V průběhu psaní se člověk mění a zapomíná, a to ohrožuje celistvost díla.


8. Dávejte to přečíst hodně lidem se schopností konstruktivní kritiky.

 

 

Cíl na DE Timesovské stupnici - 9. Až poté přejděte na vyšší úroveň.

Hodnocení článku: Hodnocení 0.00, Hodnotilo 0 uživatelů