Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Rozhovor s veteránem DigitalFurym

29.4. 2006 Autor XenofoN Komentáře Komentáře (10) Kategorie Rozhovory Hodnocení 1.00 Přečteno x2324

V doprovodu dvou stráží kráčím ztemnělým hradem. Procházím jeho chodbami a zpoza mnoha mohutných kovaných dveří se linou strašlivé zvuky mučených duší a útržky slov nekromantích zaříkávadel a kleteb. Přes místnost, jejíž zdi jsou bohatě zdobeny kostmi všech možných tvorů, přes knihovnu s nespočtem tajemných knih a lexikonů se dostávám k úzkému točitému schodišti, vedoucímu do té nejvyšší věže hradu. Při překročení posledního schodu se mi naskýtá pohled na dva velké kamenné chrliče a jedny staré dveře. Stráže utekly. Zaklepu. Zevnitř se ozve tlumené: „Vstupte!“ Otevřu dveře, překročím práh, a přeběhne mi mráz po zádech. Stojím v malé místnosti s holými zdmi, která je osvětlena jen slabými záblesky skomírající louče u dveří. Uprostřed je kamenný stůl se svícnem a knihou a u něj sedí shrbená postava v černé kápi. Je to legenda mezi nekromanty, samotný DigitalFury.


XenofoN: Ahoj, nějaké info o Tobě, jak dlouho hraješ, pod jakými nicky a jaké rasy?
DigitalFury: Ahoj, v realném světě se jmenuji Robert a jsem takovej normální týpek 27 let, občas v obleku, maskující se šedí davu, kerej bulíkuje ostatním nesmysly aby si něco koupili a já pak mimo práci mohl dát za utržený peníz prostor svým 2., 3. a jiným já... Takže pak ve volných chvilkách se rád bavím s kámošema, zevluju, piju, beru drogy, občas i nějaká ta holka, koukám na filmy, rozčiluju a pozoruju lidi a přemýšlím o nadčasových otázkách života a smrti a tak vůbec... No kde začít, k DE jsem se dostal náhodou přes kamaráda Merlina a to dokonce hned v jeho počátku v době 1. beta verze, tuším někdy březen 2000? Je až neuvěřitelné, že se hrálo jen na jedné mapě, nějak jsem ani nevěděl co od toho čekat, tejden předtím jsem totiž, hnán zájmem o nalezení nějakého nástroje pro "vybalancování" produktivity v práci zkoušel Reddragona a nechápal proč to ti lidé hráli. Každopádně jsem si zkusmo registroval svůj nick a záhy poznal, že DE bude jiný... Po regulérním spuštění jsem si založil svůj nick "DigitalFury" a ten primárně používám dodnes. Můžete mě taky potkat jako "LiquiDeath" (kratší epizodky zahrnovaly také nicky LSDiesel, Tajemný rytíř, OBERON, Ares, Mars, Terrormant, podle nálady pak Deimos nebo Phobos, Vzor nebo Chaos (spolu s Corwinem), no a to je snad vše - Ha, to mám ještě paměť). Nejradši hraju za Nekroušky, pak taky elfy či enty a nepohrdnu ani skuruty když není coby...

XenofoN: Proč zrovna Nekromanti? Co se Ti na nich líbí?
DigitalFury: Nejsem typ hráče "matematika" nebo jak to nazvat, abych si furt něco přepočítával a podobně, ti by na ten dotaz odpovědeli hned jasnými klady či zápory ras. Já mám rád na každé z nich specifickej pocit či dynamiku v různých stádijích hry a okolnostech, těžko vysvětlit, za nekra třeba hraju agresivně systematicky likvidačně, za elfy sem rád hodnej ale lstivej, za enty trpělivej a tak... Samozřejmě vždy záleží na okolnostech a je potřeba měnit taktiku hry. Jinak mám ty rasy rád, že jejich ovládnutí je tak trochu pro hráče výzvou, nikdy jsem nehrál ani nebudu třeba takového hobita...

XenofoN: Proč ne? :-)

DigitalFury: Jsou jako reální pilulka na hubnutí, každý soudný člověk ví, že když chce zhubnout tak musí sakra dřít, cvičit, dodržovat režim a především mít vůli aby to dokázal a pak když to dokáže tak si to i udrží a muže být na sebe hrdý. Tak je hobit takovou liposukcí v říši DE, jeho hraní či vítězství je jako dosažení duchovní nirvány tripem, zkratka která by mi nemohla přinést radost. Proste fakta: hobit je jediná rasa v DE, která si za jakéhokoliv počasí 3. den muže dovolit udělat cokoliv - zafarmí, ubrání, pošle útok a ještě zakouzlí... Jestli hrajete DE dýl, tak si klidně vyberte rasu, kterou máte rádi a zkuste ji srovnat, je velmi pravděpodobné, že 3. den se musíte rozhodovat jakou taktiku zvolíte, jakou cestou se vydáte a když to uděláte neco jiného tím riskujete... Když si vzpomenu, že hobiti byli uvádení jako jen taková pozorovatelská rasa na "prežívání", tak sem záhy poznal že jsou nejsilnejší rasou v DE. Jednu dobu mi prišlo, a možná to byl i jeden z podnetu proc jsem prestal hrát normální ligy, že snad 80 procent lidí hraje hobity. Ono možná i dnes ješte v nižších ligách platí za zarucený návod jak vyhrát aliance 7 hobitu a jednoho mága, bohužel to vede k jedné malickosti, že takový nápad dostane víc lidí a pak to vede k zacyklené smycce hobití nudnosti... Takže viz. Rada moudrých a balancování hry... ;)

XenofoN: Za jaké aliance jsi hrál, popř. za jaké se Ti hrálo nejlépe a proč?
DigitalFury: No nejradši sem měl dávnou ali .+ FEDERACE +., protože sem ji založil a mohl komandovat svoje kámoše. Byl to největší náš úspěch (tedy alespoň já si na něj budu nejvíc pamatovat) v DE. Tehdy vítězství v 1. lize znamenalo fakt hodně... Neustálé telefonování koordinování nádherné bitvy atd. no a když se to nakonec povedlo tak to byl v tom relativně úzkým okruhu hráčů DE fakt dost velká hrdost a pocit zadostiučinění. Pak sem už většinou hostoval nebo spíš hrál v DM nebo měl takovou přežívací ali .+~ PAX IMPERIA ~+. Nejlépe se mi asi hrálo tam kde mě nepeckovali za nevoli kouzlit a vybírání pokladny ;).

XenofoN: Jaké služby využíváš, potažmo kupuješ si DEKy?
DigitalFury: Beru si nejvíc klíče do DM, občas portálovku nebo když chybí pro start Nekra. Rozhodně si DEKy ale nekupuji, rád dělám žoldáka, přišlo to samo - lidi mi napsali jestli bych s nima nechtěl zahrát, takže mi obstaraj klíč a já mám možnost vidět jak to kde různě funguje a tak. Občas to taky ale nefunguje jelikož jsem už starej neohebnej veterán a mám své vize jak co zahrát, bomba je ale když v tý ali tak nějak každej ví co se od něj očekává, dokáže se vcítit co dělají ostatní a proč a zvrchu to jen tak lehce někdo koordinuje...

XenofoN: Co si myslíš o současných vylepšeních (hrdinové, specky) a o RS?
DigitalFury: Inovace jsou třeba pro mě určitě nutností, je to impuls, který mě udržuje ve hře a zvědavého. Dále samozřejmě různá vylepšení vnášejí rozmanitější elementy do hry, třeba takovej hrdina je hezkej RPG prvek a hráči se ním můžou i dost totožnit. Proto jsem taky třeba čekal, že Pletron naimplementuje hodnocení hrdiny tak jak je to teď u hráčů, dále mě napadli nějaké vyznamenání za hrdinské skutky, když jste s nim třeba osvobodili ali kolegu hrdinu nebo dobyli DarkElfa apod. Prostě takovej hrdina může být vaší vizitkou... Jinak vylepšení se dá vymyslet tuna, ale s tím je spojená další hratelnost a spíš než Rada Starších bych dával prioritu vzniku Rady Moudrých - rozuměj skupinu hráčů betatesterů, kteří by z různých úhlů pohledu zkoumali v testovací mapě hratelnost před zavedením změn (nové věci ale hlavně taky vybalancování síly různých ras apod.). Občas mi přijde, že se zavede nějaká hurá akce, zjevně se to hodně hráčům nelíbí, ale volání po zpětné změně je jako házení hráchu na zeď. Jinak samotnou RS a její počínaní moc nesleduji, je to sice hezký doplněk celého DE fantasy ale krutá realita světa se promítá všude, takže takovej kodex cti je hezká věc ale nic není černobílé a i v DE narazíte na podrazáky a jiné záporňáky... Myslím si, že to je v pořádku a taky sem občas rád zlej, znáte to Ying-Yang a tak... ;-).

XenofoN: Co Tvoji hrdinové? Máš nějaké? Jestli ano, tak jaké, a na co je trénuješ?
DigitalFury: Mám 2, každého k jedné mojí postavě, mám takovýho toho kool hezkýho šampónka elfího zaklínače a pak toho hustohustýho temnýho bojovníka, do něj vkládám naděje, ten se s nikým srát nebude, hehe... Šampónek je služebně starší a takovej na jistotu, vono vůbec ty hrdiny ještě nemám moc prozkoumaný, ale zatím se jim líbí že je dopuju aby uměli dobře škodit a pošimrat mečíkama nepřátele na žebírkách... ;) Oba dva říkali - Magie je pro "Toye" :))

XenofoN: Máš nějaký idol? Osobnost, kterou na DE obdivuješ? Jestli ano, tak proč?
DigitalFury: No těžko ríct jestli obdivuju, když už tak obdivuju lidi za nějaký fakt výjimečný věci (třeba hasiče apod.) a ne kvůli zvládání internetové hry :), líbí se mi ale, jak někteří hráči hrajou. Třeba takovej Wori, kdysi Maximova paráda. Mám rád když někdo hraje takticky/strategicky, nevzdává to a hlavně bojuje, to mě na tý hře baví. No, když vzpomínám skoro jsem obdivoval 2 lidi v DE, ale to už je hrozně dávno, jeden měl nick Smaug a hrál vždy za lidi (byl asi jedinej) v dobách kdy věřte nevěřte to musela být nejaká sodomie či co, no a pak taky nějakej Dejf a ten hrál za nekráče furt, i za počasí že by mrtvolka z hrobu nevstala, proste měli styl, hmmm možná to byl taky vlastně ten samej člověk..

XenofoN: Co si myslíš o spamování a nepořádku na fórech a jaká vidíš řešení?
DigitalFury: No, jsou to jevy spojené s internetem a jeho anonymitou. Ono vůbec když se podívám na nějaké internetové diskuze tak vidím hafo uťáplých adolescentů nebo submisivních taťků vyhrožujících fyzickým násilím či ovládnutím světa... Já prostě internet jako médium beru hodně s rezervou. Lidská povaha je asi taková, že vždy se vám bude někdo něco snažit vnutit (spamování) nebo se nějak "revolučně" projevit (nepořádek), dá se tomu bránit různě ale obnášelo by to změnu dost archaického systému fór a pošty, který se moc nezměnil od začátku DE, třeba možnost hlasování a označení příspěvku za spam (20 hlasů = autodelete nebo ban týden, možnost psát příspěvky na ligové či meziligové po 7 aktivně odehraných dnech apod.)

XenofoN: Nějaké poselství či vzkaz na závěr?
DigitalFury: Chtěl bych světovej mír!

XenofoN: Díky, měj se a díky za rozhovor! :-)

Naše rozprava skončila a Nekromant pohledem zhasl svícen. Zvedám se od chladného stolu, odcházím jedinými dveřmi z místnosti a vydávám se na dlouhou pouť nočním hradem, ve kterém je však ještě větší rozruch než ve dne. Právě teď nekromanti provádí ty nejhorší rituály, při kterých oživují mrtvé. Potichu se plížím a snažím se nebudit pozornost. Po chvíli vstoupím do stáje, kde vtisknu starci do kostnaté ruky zlaťák a on mi na oplátku odváže mého poníka. Nasedám a odjíždím velkou branou z tohoto Bohem zapomenutého místa. Odjíždím domů, kde si sednu ve své noře ke stolu, uvařím si čaj, zapálím dýmku a napíši příběh. Příběh o tom, jak jsem mluvil s DigitalFurym.

Hodnocení článku: Hodnocení 1.00, Hodnotilo 1 uživatelů