Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Mega-Super-Über-rozhovor s Lordem Pletronem!!!

11.9. 2012 Autor Laxinátor Komentáře Komentáře (2) Kategorie Rozhovory Hodnocení 9.50 Přečteno x2501

Tak a je to tady, mám pro Vás velký rozhovor se Zdeňkem Pletkou alias Lordem Pletronem aka naším velkovezírem, bohem, stvořitelem, velkým brotherem a kdoví, kým ještě.

V tomto rozhovoru (jehož zkrácená verze vyjde v pekle) se mimo jiné dočtete, jak to bylo s oním prodejem DE, jak se LP staví k některým problémům a otázkám, které teď hýbou současným Dark Elfem nebo na které veterány nejvíc vzpomíná. Tohle a mnoho dalšího v hlavním článku tohoto týdne!


Laxinátor: Já, Laxinátor řečený Skromný vítám zde, ve svých skromných síních krále králů, boha bohů, velkého architekta našeho universa. Lorde Pletrone, Eru Ilúvátare světa darkelfova a mnoha dalších, jsem rád a neskonale poctěn, že s Tebou právě já smím udělat rozhovor.


Mistře kameníku, tesej v kámen, co zde dnešního dne bude proneseno. Ať se to zachová na věky věků!

Lord Pletron: :D

Lax: Toliko k oficiálnostem. Tento rozhovor bych chtěl směřovat převážně k aktuálním otázkám, které se týkají DE. Doufám jen, že tvojí počáteční skoupost na slovo prolomím svým břitkým jazykem. (LP do té doby odpovídal pouze jednoslovně nebo ještě hůř smajlíkem - pozn. red.)
Ale začněme obecně, představ se nám. Kdo jsi, kolik lét již kráčíš po našem světě, kde je tvé město sídelní (neboj, tohle mě brzo přejde a budu psát jak hulvát...) a tak dále.

LP: Jmenuji se Zdeněk Pletka, je mi 34 let, jsem programátor a dá se říci i herní architekt. O počítače se zajímám od 13 let, postupně jsem vystřídal Spectrum, Amiga a PC.
Jinak rád čtu fantasy a sci-fi, zajímám se o duchovno, jezdím na motorce a hraji nohejbal a volejbal.
Moje práce je provoz a vývoj internetové hry Dark Elf a Pán Hradu. Pracuji z domova - přestěhoval jsem se z Jílového u Prahy do Psár.

Lax: Dobře, teď už si tě snad nováček s nikým nesplete. :) DE na plný úvazek je pro tebe relativně nová záležitost (i když já jsem taky docela kmet, takže se to špatně soudí). Prozraď tedy novějším hráčům, co jsi dělal v době, kdy pro tebe bylo DE jen koníčkem?

LP: Pracoval jsem v Českém Telekomu, poté v IT firmě Logos a tuším v roce 2006 jsem to risknul, a začal jsem pracovat na hře Dark Elf jako své jediné práci.

Lax: A zdá se, že se to v kombinaci s PH vyplatilo... No a teď jsi navíc i televizní hvězda... (narážka na LPho rozhovory pro RE-Play a další tv)

LP: Hvězda asi těžko :D No, byly to občas těžké chvilky, když jsem v roce 2008 viděl, jak české webové hry válcuje zahraniční konkurence. A rychlé změny v DE, které jsem v té době zaváděl, jako na běžícím páse se nesetkávaly moc s dobrou odezvou.
Komunita DE je velice konzervativní...

Lax: 2008, to už je to tak dávno? :)

LP: Jo je. A já stál před rozhodnutím, co dál. Měnit DE na něco poplatné době, nebo jít dělat jinou hru, která bude mou finanční záchranou. Zvolil jsem B jako menší zlo, protože hráči by mě ukamenovali, že měním DE moc a že DE už není, co bývalo (to slyším občas v DE i to, že ideální DE bylo to bez hrdinů = pravěk :))
V té době jsem hodně investoval do reklamy, zkoušel jsem i rádio, vkládání letáků do fantasy a sci-fi knížek, atd.
Jako nejefektivnější se jevila inzerce v PEVNOST a články na webech. Přesto to nemělo moc efekt finanční, nevyplácelo se to.

Lax: ...všichni volají po změně a všichni jsou konzervativní. To máš veselé.
K reklamě jsem se chtěl vrátit později, ale budiž. Na internetové rádio si pamatuju, a proto jsem se chtěl zeptat, kde dnes můžeme na DE narazit?

LP: V některých partnerských webech (oots.cz, freegame.cz, a mnoha dalších amatérštějších, které odměňujeme kredity), a hlavně je na sesterské hře www.PanHradu.cz, jak na titulní stránce, tak i rádce ve hře, když není žádný úkol pro hráče, básní o Dark Elfovi a vysvětluje mu, jak je DE skvělý. :D
Placenou inzerci na DE nedělám, protože by to bylo plýtvání.

Lax: Fousáč jeden zkorumpovaná. :D

LP: jj

Lax: Teď ale musím stočit rozhovor k nepříjemnějšímu tématu. A tím je Torgova kauza. Naši čtenáři si mohli udělat obrázek minimálně z Flockova rozhovoru s ním a z tvé reakce, která taktéž visí na DE Times. Ale přesto, upřesni nám ze svého pohledu, co se tehdy semlelo. Jen stručně, prosím.

LP: Je to tak, jak říkám. Neměli jsme neshody, sloupek a redaktoři přes léto skomírali, a faust chtěl psát tipy triky. Sloupek byl totálně prázdný. Proto jsme zveřejnili první část a druhý den vidím, že Torg abdikoval.
Tak to bylo.
Když jsem ho prosil, ať neblbne, co se děje, že se dohodneme, tak nechtěl. Můj názor je ten, že už ho to nebavilo. Udělal pro DE hodně, hrál ho tuším 7 let.
Ale pravda je, že to mohl zakončit elegantněji... no asi chtěl, aby si jeho odchod každý zapamatoval, proto takové vymezení. Aby z toho byla kauza.
(Torg v se době psaní rozhovoru ještě jednou na DE ukázal, když pod účtem Jidáš Iškariotský nalogoval do R2 - pozn. red.)

Lax: Ptám se na to hlavně kvůli Torgovým názorům, ke kterým ses ne úplně vyjádřil ve své reakci. Takže bych se tě chtěl zeptat, jak se stavíš k jeho prohlášení, že děláš z DE skanzen (prodloužení životnosti účtu z šesti měsíců na dva roky - pozn. red.)?

LP: Já se rád s každým dohodnu po dobrém. Nechci se hádat. Jestli má takový názor, tak ať ho má. Proč jsem prodlužoval životnost účtů? Protože když bylo v databázi 60 tisíc účtů a nyní jich je pod 20 tisíc, tak to databáze zvládne. Na to má výkon serveru dost. Proč stejným tempem mazat? To by jich bylo za rok jen 10 tisíc.
Druhý důvod je ten, že veteráni se občas vrátí po půl roce, a tak mají svůj starý dobrý nick stále aktivní.

Lax: Díky, tohle je rozumná odpověď.
No a jeho druhým prohlášením bylo, že je tvoje představa průměrného hráče mylná. Několikrát se na fórech vyjádřil, že by sis měl ujasnit, na jakou generační skupinu máš cílit. Jak to tedy je, na koho cílíš? Na jaký typ hráče se orientuje dnešní DE?

LP: S Torgem jsme tohle mnohokrát řešili... vím jak to myslí. Cílit můžu, na koho chci, stejně to není v dnešní době efektivní (v roce 2001 až 5 bylo). Odpovím ti otázkou. Na koho se orientuje dnešní DE? Pro mladé je moc složitý a těžkopádný. Naopak veteráni jsou spokojení a uznávají propracované principy DE.
Vzpomněl jsem si na příklad, kdy jsem do hry dával automatický výpočet přírůstku domů a jejich hromadný nákup. Pro nováčky to bylo super. Ale bylo mnoho povyku od veteránů, kteří to uměli počítat z hlavy. Sebral jsem jim možnost uplatňovat tuto výhodu ve hře. Chápu je, ale chtěl jsem, aby DE bylo přístupnější pro začínající hráče.

Lax: Tak, teď bych se chtěl trochu věnovat institucím okolo DE. A začneme optimisticky DE Komentem. Jak si podle tebe pluhta s BT vedou? Jistě jsi četl jejich cíle. Nemyslíš, že jsou některé z nich trochu naivní nebo naopak krokem vedle?

LP: Je ještě brzo je hodnotit. Nové koště dobře mete.
Zatím jsem s nimi maximálně spokojen, udělali za krátký čas ohromný kus práce. Respekt! Je vidět že to jde, když se chce. Naivní mi nepřijdou, jen si musí dát pozor, když organizují velké akce, aby to bylo zvládnutelné organizačně. Ale v tom jim pomáhám.
Je vidět, že skomírání práce komentátorů nebyla moje vina, jak mě veřejně obviňoval Torg, ale, že to byl výsledek jeho práce jako šéfredaktora.

Uvidíme, jak si povedou po delším čase. Hodně si cením výdrže... to je hodně důležitá vlastnost, například Sayka a paprsek jsou toho příkladem a stojí na nich správa DE a mají důvěru jak mou, tak i hráčů.

Lax: Tak tady bych se Torga trochu zastal. Už mnoho šéfredaktorů a jejich pomocníků si vylámalo zuby na oživení DE komentu. Naším nejnovějším šéfíkům zatím vydrželo nadšení a aktivita nejdéle, ale kdo ví, jestli jim to zůstane. Já jim ale věřím a budu jim pomáhat.
Naopak takové KaPO prožilo renesanci na jaře, myslím, ale už jsem o něm dlouho neslyšel. Ptal jsem se pár hráčů, ale nikdo mi nebyl schopný odpovědět, jestli Konzultační a Poradní Orgán ještě pracuje.

LP: Ale pozor, KAPO tady bylo pro mě. Byli to zkušení a respektovaní hráči, se kterými jsem se radil, když jsem dělal změny nebo něco nového (rasové bonusy). Nikdy nebylo jejich úkolem dlouhodobá aktivita. Vždy jen v době, kdy se něco měnilo.
(Ješte k tomu Torgovi: Samozřejmě, že šéfredaktoři byli více či méně úspěšní, ale Torg se nechal slyšet, že výsledek toho, v jakém stavu je red. sloupek a komentátoři, byl kvůli mně. Kvůli nezavedeným změnám.)

Lax: Tak ještě ke KAPU... kdo v něm vlastně v současnosti je? A máš náhradu právě za Torga?

LP: Náhradu za Torga nemám, ani jsem ho nevyhodil... ani nevím, jestli odešel. Se mnou to neřešil. Sestava KaPO:
Ashrem
Bushman
Darkfire
Gurth
Lomir
Lord Pletron
Nyrran
Orbrin
sayka
Thalantyr
Torg
TresMontes
Vergilius
http://kapo.char-t.com/

Lax: Aha, dobře. Ale řekl bych, že se asi své funkce vzdal. Nechme ale Torga Torgem, dnes už ho bylo dost.
Co taková RS? Ta je tak trochu opakem DE Komentu. Teď nemluvím o jejích výsledcích, co se postihů týče, sám jsem nějaký čas nehrál, takže jsem se s nimi nesetkal. Jde mi o jejich sliby, že budou víc vidět. A taky o ten nemilý fakt, že mnoho radních nevydrží ve funkci celé období, a že je o funkci rady malý zájem. Většinou jsou přijati skoro všichni kandidáti.

LP: Od toho jsou voliči = hráči, aby na základně volebního programu a slibů dali hlas tomu správnému kandidátovi do ctěné Rady Starších.

Lax: No, slíbil jsem dost toho nezbedného syna, ale přeci jen z něj vypadla informace, která byla pro mnoho hráčů asi šokem. A to prodej DE. Je ti milo povědět nám o tom něco víc, nebo se jedná o obchodní tajemství?

LP: To je nesmysl... čí je to kachna? Kdo s tím přišel?
A) vůbec to není aktuální
B) žádný zájemce se nikdy nenašel
C) někteří hráči mě lámali k tomu, abych ocenil DE... na kolik si ho vážím
D) říkal jsme že je neprodejný, leda za milion(y)
E) a když už bych prodal své dítě, tak jen někomu, komu věřím, že by neposlal DE ke dnu

Vážím si ho na miliony - to je k bodu D) a to nikdo nezaplatí

Lax: To by asi nikdo nedal...

LP: Přesně. Takže to celý bylo v teoretické rovině...
Máš neco, čeho si hodně vážíš? Nikdy jsem nikde neinzeroval, že prodávám DE. Takže tak.

Lax: Já jen říkám, co jsem slyšel. A říkám to tobě, abys to potvrdil nebo vyvrátil.
Samozřejmě zaujala i tvoje nabídka na pomocného programátora. Teď máš možnost pro reklamu nebo inzerát, chceš-li. ;) Oslov svého potenciálního parťáka.

LP: To je problém veliký...
A) nikdo to dělat nechce
B) když už se někdo najde, povrtá se v kódu (miliony řádků) a pak toho nechá
C) mně zbudou oči pro pláč a rozvrtaný kód
D) naseká tam spousty chyb, protože vše musí být bez chyby, jediná chyba může zničit či poškodit hráčům hru či jejich účty či kredity.
Z toho plyne, že pustit si programátora do kódu je velice riskantní, za chvíli ho to přestane bavit, půjde raději programovat za peníze a já peníze na výplatu nemám. Grafika, to je něco jiného, ale kolik grafiků je tak dobrých? Všechny grafiky jsem platil.

Lax: Teď si trochu odskočíme ke tvé druhé hře, k Pánovi Hradu. Jak se mu v současnosti vede?

LP: Dobře, ale už tolik neroste. Spíš se drží... oproti DE má tak okolo 15-20 tisíc aktivních hráčů. Teď děláme Německo, aby byly peníze na další vývoj. Platím si skutečné profíky: programátory, grafiky i zvukaře.
Ale důležité je, že reklama se vyplácí, proto ji dělám.

Lax:: Mnoho hráčů ti jistě bude vyčítat, že se své novince věnuješ na úkor jejich milovaného DE. Je to pravda, nebo PH fungování Dark Elfa nijak zvlášť neomezuje?

LP: Ano omezuje, svůj čas věnuji hlavně PH. Ale kdybych nedělal PH, budu chodit do práce na fulltime a pracovat tam. Musíme si otevřeně říci, že DE mě neživí, je to v rovině nadšenectví. Ale jsem v DE stále aktivní, věnuji mu cca hodinu denně (pošta, server, logy, kredity, žádosti o pomoc, atd...) a když se dělají rasovky nebo změny (teď ta turnajová mapa, tak i víc).

Lax: Dalším neduhem (a neboj, už je to ten poslední, na který se tě hodlám ptát) je odchod veteránů. Na obyčejnou otázku, co si o tom myslíš, se nedá odpovědět nijak objevně, proto bych to chtěl vzít za druhý konec. Co nová generace? Co hráči, kteří tu jsou čtyři roky a už se se hrou sžili? Vždyť to je přirozený vývoj, že stáří odchází a mládí ho vytlačuje. Je tedy mládí stejně kvalitní? Dokáží pluhtikové nahradit Ardony, Sepirothové Paladinky a další naděje Mowuki Sairony, Torgy, Naginatty nebo i brambory?
(všem nezmíněným hvězdám jako např. Dexterovi nebo zelimu se omlouvám)

LP: Nevím, každý z vyjmenovaných byl jedinečný. Ale komunita má tu vlastnost, že vždy vygeneruje nějakou osobnost. Potenciál má hodně hráčů, ale bylo-li osobností dost, tak se ti noví netlačili dopředu. Pokud ucítí, že to tak má být, jistě se objeví noví "Ardonové" či "Paladinkové"... Viz právě nové vlna šéfredaktorů...

Lax: Na druhou stranu se občas legendy vracejí. Naděje v nás vzbudil například zeli, který se nejdřív na skok ukázal na DE a pak ti začal pomáhat na PH, kde myslím pořád hraje. Jenže naděje byly plané. Ptát se, jestli je možný nějaký velký návrat je ale zbytečné, ani ty nejsi vševidoucí, ale zeptám se tě aspoň nostalgicky. Kdo ti chybí úplně nejvíc?

LP: Je jich víc, ale hodně DE ovlivnili zeli, brčko, Patton, Irsil a Nagi svým ženským elementem.
A je to i tím, že chodili na srazy, takže je znám jako skvělé lidi

Lax: Na DE se poslední dobou událo pár změn. Bouřlivé časy, o kterých jsi mluvil, máme sice za sebou, ale vývoj jde kupředu. Jak bys s odstupem zhodnotil Káčka, Svatováclavský set nebo nové korekce ras? Anebo se vraťme ještě dál až k nechvalně proslulé ZZ1, která zeje prázdnotou?

LP: Změny super! Moc se to povedlo...oživilo to hru, zapojilo nehrané rasy. Jen ty barbary jsme přehnali... :( Ale vidím na fórech jednoho hráče, který tvrdí, že si dá v aréně za skuruta každého Barbara. Moc rád bych ten souboj viděl, dal mu klíč a fandil mu.
Svatováclavský set je taky super (je o maliličko lepší než DE set). Ale trochu mě mrzí, že na to, kolik bylo práce na mapě K1 (a podílel se na ni kromě mě a Celegorna také Torg svými super popisky), se tato mapa moc nehraje. To je škoda. Čekali jsme víc.
Ohledně ZZ lig. Je to o reklamě, když se udělá humbuk na fórech, hrát se bude, tomu věřím.

Lax: Právě probíhá něco podobného v P2. Tam zase na foru vyzval The Duke barbara s trpaslíky. Nutno dodat, že jeho vyhlídky nejsou pátý den nejveselejší.
Já ji i komentuju a dělám reklamu, kde se dá. Už i tady. :P

LP: Pujdu jiz na obed!!!

Lax: Mám ještě tři otázečky... Jaký je vlastně průměrný den pána Pána hradu? Kolik času strávíš při práci?

LP: tak 8 hodin + premysleni toho, co z te hromady prace resit jako prvni, co ma nejvyssi prioritu.

...
LP: Divam se do P2, Gurth to ma vyhrane.

Lax: Tak tak, ten to má rozjeté k nezastavení.

(vyhrál 8. den - pozn. red.)

...

Lax: Jaké máš plány do budoucna, co se DE týče? Chystá se i něco jiného, nová hra například? Na nápadech se teď stále hlasitěji ozývají požadavky na novou grafiku.

LP: Turnajova mapa je ted mojim cilem. Sayka mě tlačí do úpravy lig a změny grafiky pyramidy. A na podzim asi přijde k diskusi přehodnocení bonusu ras (ty barbaři... možná elfové).
No s tou mapou bude práce, jak to vidím, aby byla spravedlivá, budu muset dodělat portály i do neexistujících zemí. Bude s tím spousta práce. Balur chtěl novou třídu omezení služeb, která neexistuje. Budu ji muset nadefinovat. Většinou se hráli turnaje podle omezení, co jsou v lize 1.

Lax: Elfové? Copak chcete špicouchům provést?

LP: Zlepsit bonus?

Lax: To se ptáš mě? :P

LP: Ne... bylo to řečnicky... asi zlepsit bonus. Mozna se aktivizuje kapo.
Ono je stále co vymyslet, ze?
Tak uz jdu na obed...

Lax: No, nechci tě mučit hlady, snad jen, kdybys chtěl ještě něco vzkázat hráčům.

LP: Ať se nebojí, na DE se nevykašlu. Nebude sice moc změn, ale také nenechám DEna holičkách a server nezastavím.

Lax: Díky za tvůj čas. Bylo to myslím vyčerpávající. Přeju ti hodně štěstí jak s jedničkami a nulami, tak s námi, věčně nespokojenými konzervami. Věř tomu, že ti to neusnadníme. ;)
Ahoj a dobrou chuť.

LP: Díky!

 

Všimněte si, že LP ze samého hladu skoro přestal používat koncem rozhovoru háčky a čárky. Schválně jsem Vám to tam nechal, abyste viděli, že i programátor funguje jen s plným žaludkem... nebo že by měl LP rozdvojenou osobnost? Anebo snad jsem si v průběhu rozhovoru začal psát s někým jiným? Třeba s tím jeho mrňavým jorkšírkem nebo co to má za psa?

Hodnocení článku: Hodnocení 9.50, Hodnotilo 4 uživatelů