Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Strážcové Varadínu - recenze

13.5. 2013 Autor Laxinátor Komentáře Komentáře (0) Kategorie Fantasy Hodnocení 0.00 Přečteno x1177
Tak abych šel příkladem, sepsal jsem recenzi na knihu Juraje Červenáka Strážci Varadínu. Snad vás to na ni navnadí.

Juraj Červenák: Strážcové Varadínu

 

Každý, kdo někdy aspoň okrajově zavítal na pole československé fantastiky, ba jen každý, kdo se aspoň trochu na internetu vyskytuje na stránkách o filmech nebo fantasy, musel narazit na jméno největší slovenské star Juraje „Ďura" Červenáka. Tento nekorunovaný král slovenské fantasy, který ani v početnější a tradičnější české komunitě nemá mnoho sobě rovných minimálně co do úspěchu, je svým způsobem všude. Rozebírat jeho osobnost ale není v zájmu téhle recenze. Já se chci věnovat prvnímu dílu jeho zatím poslední načaté série, která se jmenuje Dobrodružství kapitána Báthoryho.


Jak název napovídá, hrdinou je šlechtic známého Sedmihradského rodu Báthoryů, do kterého patřila například i neblaze proslulá Čachtická paní. Ano, čtete správně, pohybujeme se v „našem světě". Červenák po Černéhém Roganovi, mytologickém Bivojovi nebo třeba i conanovských povídkách, na kterých kdysi před lety začínal, zavítal do vod takzvané historické fantasy. Jsme tedy v reálném světě, reálném čase, potkáváme často historické osoby, ale sem tam se musí hrdina potýkat s něčím nepřirozeným, co je nad jeho chápání. Toho bývá ale obecně v historické fantasy minimum a Červenák se toho drží i ve Strážcích Varadínu. Kromě pár více či méně zázračných schopností různých postav, sebranky krvežíznivých víl a jednoho obrovského psiska budete mít pocit, že čtete spíš dobrodružný historický román. A hlavně ze začátku vás každé nadpřirozeno nejdřív trochu překvapí. To než si uvědomíte, co že to čtete.


To ale není na škodu. Historická fantasy je prostě taková. Pro Sword and sorcery nebo nějakou tolkienovinu si holt musíte šáhnout do jiného subšuplíku.


Na začátku knihy se seznamujeme s neohroženým turkobijcem (jsme v 17. století v době habsbursko-tureckých pošťuchovaček, kdy současný křehký mír znamená pro pohraniční pevnůstky a žoldáky v lesích to samé, jako protipirátské varování na dvd pro průměrného dnešního člověka) kapitánem Korneliem Báthorym. Ten se ani nestihne rozkoukat z dalšího vyhraného souboje, kterých si pro svou pověst nejlepšího evropského šermíře v pohraníčí užívá více než je všem jeho soupeřům zdrávo, a už musí zpět na rodné Uhersko na otcův pohřeb. Zde se setkává se svým 12letým synem Michalem, jehož výchovu vyměnil za boje s Turky. Nejmladší a zároveň poslední z rodu martalovců, který je vázán krevní mstou (hádejte, díky čímu přičinění je mladý velitel posledním) je ale kapitánu na stopě až na jeho rodné panství. Odkud po krátkém nájezdu uprchne i se zajatým Michalem jako kořistí. Jeho otce tam nechá v domnění, že zemřel na následky četných zranění (a dorážecí salvy šípů a kulek navrch).
Báthory ale přež

ívá a vydává se syna zachránit. Nebo alespoň zjistit, jak zemřel, jak sám říká. Nutná dezerce je jenom začátkem jeho problémů.


Kniha je rozhodně čtivá a jak se shodují znalci Červenákovy tvorby (mezi které se zatím nepočítám, ale v blízké době to hodlám napravit), její autor za dvacet let praxe vyspěl. Červenák míří přímo na branku a nezabývá se nějakými vedlejšími dějovými linkami. Vede své postavy jistě a přímo až ke kýženému cíli. Ten mají sice každá jiný, ale jako všechny cesty vedou do Říma, tak se i všechny osudy hlavních charakterů knihy upínají k Osmany obléhané pevnosti Varadín. A krví, výměšky ani drsnými řečmi se po cestě nešetří. Racionálních lidí potkáte ještě méně než nadpřirozena a průser čeká za každým rohem, doslova v každém stavení.


Abych byl upřímný, kniha mě úplně nenadchla. Snad jsem od ní moc čekal, snad se autor v nové poloze teprve hledá. Ale lhal bych, kdybych tvrdil, že se na další díl netěším jako na Vánoce. A protože ty jsou za dlouho a já měl nedávno narozeniny, nadělím si Bránu Irkally co nejdříve.

7/10

Hodnocení článku: Hodnocení 0.00, Hodnotilo 0 uživatelů