Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Rozhovor s DragonSparem, nejen o K1

25.3. 2013 Autor Madara Komentáře Komentáře (1) Kategorie Rozhovory Hodnocení 7.67 Přečteno x2038
Tlouštík dýchavičně supěl a už, už se bál, že nedojde. Kam, ptáte se? Do brlohu té kreatury, dříve proslulé leklou rybou na vyvěšených trenkách, nyní, čerstvě, mediální hvězdou. Známým to matlalem, DragonSparem Kulostřihačem

Upachtěný Madara konečně stanul před velkolepou, sic smradlavou, vilou na Pobřeží úsvitu. 
"A já že jsem buržoust." otřel si čelo kapesníkem a pohledem zkontroloval starožitné cibule, které po celou dobu svíral v dlani. 
"Akorát je čas!" skoro se potěšil, jak mu to krásně vyšlo. Narovnal se a pěstčkou zabušil na monstrozní mosaznou bránu. 
 
Veřeje se tiše rozevřely a břicháč vešel. Sotva byl uveden do trůnního sálu samotného pána domu, tak bez okolků započal s torturou.

M: Tož jak se Ti líbí v Káčku? 

D: Co tam je? (smích)

M: Tak nějak zeširoka to vem. Například čím Ti přijde zajímavá mapa.

D: Jo takhle. Já už hraju jenom káčka, v podstatě, když lognu někam jinam je to výjimka, fakt...

A čím je zajímavá? Tak určitě mínusovýma bonusama, výškou plusových i mínusových bonusů a jejich umístěním na mapě. Na strategické zemce v průsmyku hor, či na mostu pres reku dát + 60, či -60 % na obranu je masakr. A zlaťáky samozřejmě, taky pěkný prvek. 

M: No malusy jsou pěkně odporné/příjemné. Podle toho na jaké straně jsi. Loguješ dle nich, nebo standard čumíš, jako na DE mapě, po nejlepších bonusech?

D: Ty se mnou děláš ňákej rozhovor? (smích)

M: Pššt, o tom nemáš vědět. (smích)

D: Aha, já jen, že tomu dám nějakou formu té první odpovědi. (smích)

M: Hlavně buď svůj a nestyď se. Przníme to oba. Tož odpovídej, ať to je rozhovor a ne jen série řečnických otázek. (smích)

D: Ty si hovado. (smích) Asi si půjdu dát cígo po řízku. (smích) Ale k odpovědi teda...

M: Takového mě vychovali, je mi líto. (smích)

D: Vole, jestli to tam dáš všechno, tak ti ustřihnu koule (smích), ty kecy okolo vystřihni. (smích)

M: Samozřejmě. Jen tuto větu hodím do perexu, ať jsme jako v Plesku.

D: Co se výběru místa týče, tak já ani na standardní mapě DE nekoukám po nejlepších bonusech, hele. Vezmu portálovku a lognu tam, kde je nejvíce místa, až pak zjišťuji jestli mám potěšující zemky, či ne.

Nicméně v Káčku je občas dobré prohlédnout si bonusy, + 40 na zlato může usnadnit rozjezd v blbém počasí, -50 na obranu může pomoci rozjet problémové rasy apod. 

M: Jak loguješ jen dle místa, tak potěš koště. Obzvláště s uber dobyvačnou rasou, co mají dvojku dopředu, je právě dosti limitující okolí s královskými bonusy do obrany. Teď mě napadá třeba Brno, nebo Jižní Čechy.
A tím se dostávám k dalšímu bodu našeho programu. Myslíš si, že mapa nějak zvýhodňuje určité rasy, nebo herní strategie?

D: Tak jelikož loguju dost často mágy, je to sice nepotěšující okolnost, že mám kolem sebe vysoké obranné bonusy, ale abych byl krytý na mapě, je to kolikrát jediná varianta...

Takže někdy člověk nemá ten luxus prostě aby mohl vybírat jak podle prostoru tak podle bonusů Je pravda, že některé oblasti jsou extrém, teď jsem se skurutem v Jižních Čechách a i přes útok jednotek 3 mě to taky docela štvalo.

Ohledně nějakých strategií, těžko říct. Je pravda, že oproti klasické mapě tu jsou určité bloky zemí, tam když logneš, tak je velká šance že už ti tam nikdo nepřijde a máš relativně dost zemí pro sebe.

Na klasické mapě mě napadá snad jen území krále tam dole za skálou, možná nekra a jejich zahrádka ale jinak nic. Kdežto tady toho máš hromadu skoro v každém sektoru, ať už je ten blok zemí kryt skálou či řekou. To se samozřejmě pak dá využít pro nějakého dobře umístěného hobita třeba.

M: Takže říkáš, že Káčko nabízí renesanci dříve masové hraného alimága, případně narychlo spíchnuté vítězství skrze hobita? Nebo výhry Legion of Doom jetím na mága jsou zaviněné neschopnou opozicí, nedej Pletron slušnou hrou?

D: Určitě se tu ani mág ani dobře umístěný hobit neztratí. Co se týče našich výher skrz mága, tak ačkoliv tomu těžko uvěříš, nedej Pletron slušnou hrou. Je ale pravdou, že občas u opozice postrádám trošku větší motivaci.

M: A ještě na skok zpět k rasám. Přijdou Ti některé výrazně silnější/slabší oproti DE mapě?

Mě například napadají třeba Lidé a vyšší účinnost jejich šípů. On je rozdíl, jestli Ti nultý den brání Vyšehrad (+60% za nedobytnou pevnost) šest jedniček, nebo jen tři.

D: No nevím odkud čerpáš ty čísla, ale těch šest jedniček tam máš i s tím 60% bonusem (o to větší obrana samozřejmě). A jinak ačkoliv lidi nehraju tak nevím, ale přijde mi rozjezd přes šipky neefektivní i tak.

Je pravda, že třeba zrovna lidem či nekrům, můžou ale mínusové bonusy pěkně pomoci s rozjezdem, kdy jsem u lidí viděl 1-4-6-10 a trojtah k tomu. Takže třeba tyto zmíněné cechovky zde mohou být asi silnější, ale zase záleží na pozici, když budou v Jižních Čechách tak se druhej den zaseknou. (úsměv) 

M: Moment. Když vyšipkuješ, tak se snad bonus počítá ze zbylých jednotek, nedělej ze mě blbce. (smích)

D: Jo takhle, to určitě. (smích) To jsme se nepochopili. Já myslel, že tvrdíš, že tam je díky velkému bonusu méně jedniček už do začátku. Což mě zaskočilo a musel jsem se zeptat Orbrina. (smích)

M: Ok, Orbrin z nedávné zkušenosti ví, že jsem lama na entou, takže bez problémů. (smích)

A když už jsme u Vyšehradu a jeho bonusu. Zpět k již zmiňované pětce zlatých portálů (Olomouc, Řezno, Vídeň, Vratislav, Vyšehrad). Jsou důležité pro hru, nebo jen pozlátko pro nalákání lidu?

D: Hele když se Káčko otevřelo a začalo se logovat nově, tak všichni z jedné aliance se snažili zabrat všechny porty a zbytek hráčů se nalogoval různě k nim. Ačkoliv není špatné vlastnit všechny porty, čím víckrát člověk hraje Káčko, zjistí, že lze v pohodě vyhrát i bez toho aby si vlastnil vůbec nějaký zlaťák. Určitě je to sympatický prvek, který kromě klasických portálů umožňuje být na více místech na mapě najednou a není vnesen do hry tak drasticky jako např. liga ZZ1.

Nicméně jak jsem psal, pro výhru není nutné je všechny vlastnit. Co se nás týče, tak se v poslední době spokojíme většinou jen se třemi, zbytek hráčů provážeme mezi porty a přináší to dle mého názoru více ovoce, než snaha být na každém zlatu.

No a co se boje přes zlaťáky týče, tak to má taky určitý strategický prvek v sobě, jelikož má člověk podstatně více smluv, to znamená více vojenských a třeba právě Vyšehrad je pak s několika vojenskýma a jeho silným bonusem prakticky nedobytelný.

M: Který je podle Tebe nejlepší/nejhorší a proč? Na první pohled vypadají všechny dosti sympaticky, ať už bonusem nebo okolím, ale z vlastní zkušenosti bych řekl, že Řezno je rozhodně spíše prohra, jak výhra. A naopak u Olomouce.

D: Jak říkáš, bonusy mají sympatické všechny, zejména bonus na manu z nich dělá takové magické obrané středisko Co se pozice na mapě ale týče, tak nejlépe asi vychází Olomouc a Vídeň, pak Vyšehrad a pak až Řezno a Vratislav.

Olomouc a Vídeň - Hodně místa okolo, žádné šílené bonusy v blízkém okolí, naopak pár mínusových pomůže. 

Vyšehrad - Nedobytná pevnost, která trochu trpí tím, že se kolem hodně blbě dobývají zemky. Jednak je tam dost mostů přes řeky a nebo v horším případě tam most není vůbec a výběr zemek kam utočit je o to horší. Paradoxně toto místo může, přes nedobytnou pevnost, znamenat prohru, protože dobře mířený nepřítel a už se tam nehneš. Vůbec. Na druhou stranu to patří určitě mezi ten blok, o kterém jsem psal výše a nikoho bych tam kontaktně nelogoval.

Řezno a Vratislav - Ty jsou asi nejhorší, dle mého názoru. Vratislav se dá hrozně lehce bloknout šikovným logem portálovkou a hráč se tam pak nezmůže na nic. U Řezna to je podobné, jak jsi asi měl možnost zjistit. Jednak tam lze dobře bloknout, tak obecně je tam ten úsek takovej divnej, že když se nedostaneš přes Heilsberg za řeku, tak seš tak blbě blokovanej horami, že když ti tam někdo přileze z druhý strany, seš taky mrtvej. Na jednu stranu trvá než Tě sežerou, protože to je taky postup zemka po zemce, například Weisau, Weiden, na druhou stranu, i když tam nikdo nebude, masivní expanzi tam nulté dny taky neuděláš.

M: Tož jde vidět, že jsme oba stejné lamy, kupodivu se i shodneme.

D: Tak upravuji odpovědi tak aby se ti líbily a necítil ses blbě. (smích)

M: Neboj, já je v rámci editace krapet zmanipuluji, abych byl já ten krásný, chytrý a úžasný. Což budu v porovnání s Tebou i tak, takže se nemusím namáhat. (smích)

D: Že ty máš potřebu ať už v komentářích, na ligovém, či v rozhovoru furt takovou nutkavou potřebu nade mnou, či nad LoD povyšovat. (smích) Co ty si kompenzuješ hele. (smích)

D: Kurňa dvakrát potřebu... To vyškrtni tu první potřebu. (smích)

M: Velkou nebo malou?

D: No nutkavou znamená jako velkou ne? (smích) Nechápeš nebo co? (smích)

M: No velkou potřebu radši nezahánět do nutkavého stádia, ale to už je krapet fekální humor.

D: Že ty máš ať už v komentářích, na ligovém, či v rozhovoru furt takovou nutkavou potřebu se nade mnou, či nad LoD povyšovat.
Takhle to zní dobře. (smích) Ježiš, tyhle kecy o fekálnostech tam snad dávat nebudeš. (smích)

M: Nikdy nevíš. (zlovolný chechot)

D: Myslím si, že chci vidět tu tvojí sestříhanou verzi, než to budeš někde publikovat . (úsměv)

M: Ale zpět k tématu. Máš nějaké svoje oblíbené "rodiště"?

D: Oblíbené rodiště asi nemám, většinou loguji jako poslední ze všech v 23:30 a vybírám prostě to, kde je místo. Ale mít možnost volby na prázdné mapě, tak bych volil třeba Freiberg, Zlotoryju. Polsko je celkově dobré pro jednoho člověka nebo třeba i ten Jindřichův Hradec kde jsem teď, avšak tady jsou ty větší bonusy na obranu jak jsme již řešili. Nicméně těch pěkných míst tam je určitě více.

M: Riskoval bys někdy "porod bez asistence", nebo je portálovka pravidlem (neřeším teď prázdnou mapu)? Přeci jen log rozhoduje i u DE mapy, natož v našich luzích a hájích. 

D: Co se portálovek týče, tak už si na to docela potrpím. V klasické mapě když je místo tak jednou za čas lognu bez, ale obecně už jsem se tak trochu "rozmazlil" z portálovek a za ty léta už nemám chuť být hozen systémem do zemky odkud může utočit na další tři a z toho dvě jsou obsazené.

Je pravda, že v Káčku je nutnost portálovek ještě o něco větší díky velké rozmanitosti mapy a je tudíž potřeba si připlatit. Asi 4 věky zpátky jsme měli snad 7 portálovek, ale to byl extrém, teď už se snažíme nalogovat 4 lidi bez nich a podle toho kam je to hodí, nalogujeme portálovkama další 4 lidi k nim.

M: Další specifikum jen a pouze naši elitní ligy (a LPého pytle s dárečky teda). Svatováclavský set. Viděl jsem Tvůj pokus o urvání Královského dekretu v aukci, takže asi nebudeš ouplně mimo mísu.  (pozn. Nakonec byl dekret vskutku urván pro Sharpa.)

D: No určitý pokus urvat si Dekret tam byl a asi ještě bude. Je to z toho důvodu, že na kronikářský brk se asi jen tak nedostanu, Noldorský luk vůbec nemám a přece jen, dekret je na tom ještě o bodík lépe. Nějaká zbraň a útočná kapsa je povinnost a jsem ostuda, že tu kapsu furt nemám.

Samozřejmě, že byla i určitá myšlenka poskládat celý set, ale to je asi ještě v daleké budoucnosti. Jednak kvůli nízkému výskytu daných artefaktů, a taky kvůli nedostatku mých DEKových rezerv. Jinak je Vaškovo set určitě pěknej a dle mého názoru i lepší než DE set. I když pokud se nemýlím, tak původní úmysl byl ho udělat lehce slabším.

M: Tak určitěěě (jak by řekl vrcholový sportovec). Kronikářský brk urvu já za tento bomba rozhovor, tak Ti pak uvolním nějaký ten luk, no ).
Na původní úmysl se dvakrát nepamatuji, nicméně bych řekl, že Vašek je o poznání zajímavější, jak DE set. Za stejnou cenu výrazně lepší útok, jinak v důležitých ohledech jen procento sem, tam hapruje.
Nakousnul jsi tu kompletaci celého setu (na kterou se mimochodem s vervou vrhnul Mila a jeho Witch-King). Nepřijde Ti lepší popadnout zbraň, nacpat kapsu, případně jinak vhodně doplnit, a jít do boje?

D: Však já ti toho hrdinu s tím brkem pak lehce zajmu, tento věk jsem zjistil, že to není vůbec složité. (smích)
Jinak zejména kvůli tomu útoku mi přijde lepší Vašek, ostatní staty tolik nesleduji. A popadnout zbraň a nacpat kapsu je určitý efektivní v kombinaci DE palice + kronikářský brk, ale Vaškovo set vyjde co se útoku týče furt lépe. Je pravda, že je podstatně dražší a i po zlevnění je nutné za 15 denní věk utratit přes 10 deků za opravy kompletního setu, a to asi bude hlavní důvod, díky čemu si celé jeho poskládání rozmyslím. (úsměv)

Bohužel nejsem jak Mila, abych do toho mohl vrážet měsíčně xx stovek, ne-li tisíců a udržovat si několik DE setů, Vencovo setů a kdo ví co všechno má. (úsměv)

M: Mimochodem. On asi ani ten dekret není úplný vývar. Přeci jen +1% za 12 DEKů nahoru... Nevím, nevím...

D: Dekret není nijak úžasný, je lepší až když máš kompletní set, nicméně i takhle poskytuje to 1%. 12 DEKů nahoru je po akci pouze 60Kč. 1% útoku mi dělá na herovi teď asi 15 000 XP... takže investice 60 Kč v porovnání s časem na 15 000 XP je pro mě furt výhodnější.

M: Další závistivec, který našemu mecenáši nedopřeje povyražení, díky kterému mi můžeme hrát prakticky, či úplně, zadarmo. (úsměv)
Ohledně zkušeností asi brečíme oba na stejném hrobě, taky tam číslo, které bych raději neviděl.
A když už jsme skončili u Mily (ten je asi jako bludný kořen). Co říkáš na vliv DEKů ve hře (nyní hutně propíraný na nápadech v souvislosti s jedničkou)?

D: Tak co se těch zkušeností týče, tak ono to je asi správné... Možná, vzhledem k síle artefaktů, by to číslo mělo být ještě větší. Původně se neplánovalo, že hrdinové vydrží takhle dlouho, a že z nich budou takové vraždící mašiny.
To vlastně souvisí i s těmi DEKy. Co se služeb týče, tak tam mi to v nejvyšších ligách nevadí, tam je to OK. Ve službách tudíž DEKy už takovou roli nehrajou. Kde hrajou roli jsou ty artefakty.

Nezpochybňuji kvalitu MoD, ani jejich odhodláni, sehranost a čas, který tomu věnujou, když hrajou proti schopné konkurenci. Ale když lognu kontaktně k Milovi a on na mě vyrukuje od třetího dne s dvěma hrdiny, kteří oba dva mají 120 a 150 obranu, k tomu obranné bonusy a o útoku jeho dráčka se ani nezmiňuji. To prostě rozdíl udělá, a i kdybych se rozkrájel, nemám šanci s ním něco udělat.

Takže na téhle úrovni tam vliv určitě bude vysoký, ale platí to co se řešilo na nápadech. Čím více by ta jednička byla zaplněná, tím více by se smazal tento jejich boost hrdinů.

M: Boost do obrany dělá z větší části kronikářský brk (který má Mila minimálně ve třech vydáních - teď záviďte).
Co bys říkal na další mimosetové artefakty, kdyby se LP rozhodl pro (jak říkají zlý jazykové nový spotřebič) uvedení dalších?

D: Mila je jistě velmi pilný komentátor, jak tak koukám. (úsměv)

Hele, asi se zavedení nějakých nových artefaktů nebráním, jenže to má zase svoje ALE. Jediné smysluplné artefakty jsou ty, které budou mít použitelné staty (útok, obrana, SK) a budou pro slot, kde tyto staty ještě nejsou. Tím mam na mysli třeba útok na rukavičkách, či na štítu třeba.

Jenže to přináší další problém. A to, že pak bys zkombinoval brk, DE palici, helmu Vaška, tyto nové artefakty a měl bys ještě větší hovado. Dělat artefakty s nějakou magickou obranou, útěkem, kradením, ... to mi zase přijde ztráta času.

Takže v blízké době to nevidím jako pravděpodobnou variantu, že by LP něco přidělal.

M: Ano, Mila je nejlepší z nejlepších mezi námi, děvčaty. (smích)

Slyšel jsem nějaké zvěsti o připravovaných růžových králíčcích s bonusem na lamy. Co bys říkal na ně?

D: Myslím, že v ligách, kde hraješ, by po nich byla velká poptávka. (úsměv)

M: Děkuji za uznání, až jsem se zapýřil. (smích)

A jakou změnu by uvítala Tvá ctěná osoba?

D: Těžko říci. Co se herní stránky týče, tak jsem asi se vším teď spokojen. Káčko mi dodalo do DE takový nový impuls a myslím, že mi ještě nějakou dobu zůstane.

Jediné, co mě trápí, je návštěvnost lig, i když ta se trošku zlepšila po tom, tolik diskutovaném, uzavření lig. Teď udělat něco s jedničkou, bonus je na příští věk pěkný, mohl by to být solidní věk, ale věk po tom už to bude opět stejné. Takže asi bych začal tím snížením klíče a uvidíme, jestli to přinese něco dlouhodobějšího, nebo ne.

Dále by asi nebylo špatné posunout logování na těch 23:00, osobně mi to je šumafuk, ale hodně lidem by to pomohlo. Tohle všechno ale stojí na LPem, který se vyjádří jednou v pátek a podruhé v únoru.

M: Únor už je za námi, tak holt doufat v ten pátek. Teď jsme se skoro elegantně dostali k tomu, co bývá obvykle naznačeno hned z kraje. Jakým omylem jsi přišel k Dark Elfovi? Po trpasličí dálnici, nebo křivolakou stezkou elfů?

D: K DE jsem přišel v době, kdy měli trpaslíci problémy se stavbou dálnice a potřebovali dotace od atlasu pro úspěšné dokončení.

M: Takže i entové jsou pro Tebe mláďaty. Která rasa pod Tvým velením s oblibou klátí neutrálky? Najde se i taková, s kterou bys klátil milerád, ale nenajde se k tomu příležitost?

D: No naopak, přijde mi, jakoby ve hře byli už od začátku. (úsměv) Ale myslím, že na šesti mapách ještě nebyli. (smích)

Hele, nejčastěji asi skuruti, skřeti, barbaři, mágové. Za těch 11-12 let (to to letí) jsem už samozřejmě hrál všechno, ale je pravda, že takové nekra a lidi jsem nehrál tak 8 let. Proto teď hraju v jedné lize nekra již druhý věk, abych se je opět naučil hrát, a docela se mi zalíbili, však ty to poznáš na vlastní kůži za pár dní. (výsměšný smile) 

M: Už se těším na neutrálku s vlaječkou, kór pěknou. (smích)

Momentálně šíříš slávu legií samotného pekla. Byly dříve nějaké jiné barvy, ke kterým jsi se hlásil? Nebo snad plánuješ posílit jiný klan, či zplodit vlastní dítko?

D: Vždycky jsem si tak říkal, proč furt v komentáři píšeš pekelné legie a až teď jsem si poprvé přeložil Legion of Doom. (smích)

Hele, lidi přicházejí a odcházejí. Za ty roky jsem hrával skoro všude. Ať už klanově, či tam bylo nějaké dlouhodobější hostování. Namátkově Havrani, Devils, X, Cruel Sweet, SOAD, Project, Královská Legie, Řád Okřídlených, Nas Mnogo a další.. 

Teď, jak říkáš, LoD a jsem tu aktuálně spokojen (a snad dlouho budu), takže teďka nějaké další rozšíření mých klanů asi neplánuji. Plus stejně už většinou hraji jen to káčko a v jiné lize jsem jen výjimečně. (úsměv)

M: Takže manželství. (smích)

Měl jsi ve svých začátcích, nebo i později pokud jsi byl pomalejší (úsměv), nějakého mentora, který by Tě zasvětil do tajů DE?

D: Mno, už kupujeme prstýnky.

Do začátků jsem neměl asi nikoho. První věk jsem skončil na dvou zemích, když se mi s lidma po 10 dnech podařilo dobýt druhou neutrálku. Další věk už to bylo o tři zemky lepší (v té době nebyly žádné kalkulačky na neutrálky, žádné rozjezdy na různých stránkách, apod). Později jsem poté začal hrát hodně s Celegornem a jeho Havranami, se kterým, by se dalo říct, jsem začínal hrát DE a on měl tak dva věky náskok herně, takže mi předával zkušenosti trošku s předstihem a urychlil můj rozvoj o něco. (úsměv)

M: Jsem si říkal, že to nemáš v sobě. (smích)

A borec na konec, ať Ti nezabiji celý den. Jakou (DE)historkou bys, za odměnu, oblažil všechny, kteří se dostali až sem? 

D: No, po třech hodinách nečekaného rozhovoru si říkám, jak dlouho mě chceš ještě mučit. (úsměv)

Historku jo? Z těch starších mi nejvíc asi utkvěla jednička se SOADem, někdy v roce 2009. Pečlivě jsme připravovali log a šli s baronem jako dva mágové na pomezí Barbara a Nekra. Když už jsme měli krásnej log, přiletěl k nám kontaktně Gurth se skurutem a byli jsme z toho všichni docela špatný. Nicméně jsme se nenechali zahanbit a agresivním mágovským útokem jedničkama jsme ho po několika dnech poslali na hřbitov. (úsměv)

Z těch novodobých by to asi byla ta, jak jsem s mágem smazal Forulta. (úsměv) 

M: Víš jak. Čas letí a já musím o chvíli zmizet, tak tortura je pouze nižší kvality, ale co nadělám... (smích)

Děkuji za mágovské historky a hlavně za rozhovor. Přeji pěknou svatbu a šťastné manželství, ať Vám to nějaký ten roček vydrží.

D: Tak díky za nečekanou torturu a sestříhej to poctivě. (smích)

Hodnocení článku: Hodnocení 7.67, Hodnotilo 3 uživatelů