Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Rasy DE - Trpaslíci

30.4. 2013 Autor Byrů Komentáře Komentáře (9) Kategorie Rasy DE Hodnocení 7.75 Přečteno x5305

"Malí vzrůstem, ale odvahou a hrdostí do nebes sahající, všechnu chásku pokleknout donutí."


ÚVOD
   Nejdřív něco málo o mně. Hraní Dark Elfa se věnuji s přestávkami (většinou si dávám letní přestávku pár měsíců, nejdelší však byla asi rok) asi od 17 let (cca 10 let), kdy mě k DE přivedl kamarád Milan Bendl (už ani nevím, jaké měl nicky nebo za jakou ali. jsme hrávali). To byla ještě doba bez speciálních kouzel a staveb, doba bez hrdinů či klanů, takže hráči drželi pohromadě spíš jen v rámci stálých aliancí nebo jejich "domovských lig". Dřív jsem zkoušel různé rasy, dlouho jsem měl oblíbené Enty pro jejich vojenskou sílu a nenáročné jednotky, pak bylo dlouhé období Temných Elfů pro jejich krásnou výbojnost, ale nakonec jsem poznal, že stromy se dobře kácí sekyrou a elfská kopí neprojdou mithrilovou zbrojí! Či-li zamiloval jsem si Trpaslíky.

ZMĚNY
   Teď sepíšu všechny změny, kterými tato rasa prošla od svého vzniku (rozuměj od jejich zařazení do světa DE, nikoli zrození Aulëm Wink).
12.10.2001 Vznikla nová rasa Trpaslíci.
17.10.2001 Změněn žold sekerníků (obranných jednotek) na 1 zlatý (původně 2) a ničitelů (útočná jednotka) na 5 zl. (původně 9!).
16.11.2001 Úprava ceny ničitele z původních 100 zlatých (pro současníka šílená představa) na 50 zlatých za jednotku.
5.1.2002 Trpaslíkům bylo přidáno 1500 zlatých do startu a dostali se tak na současných 4500 zlatek. Předpokládám, že pak se začal praktikovat klasický rozjezd přes válečný cech, tj. sýpka, cech, 2 útoky.
26.2.2002 Další změna žoldu ničitelů z původních 5 zlatek na pouhou 1.
19.5.2002 Mapa světa se rozrostla o tři nové oblasti a to včetně trpasličí domoviny Říše Trpaslíků, dále pak Zemi bažin a Říši Barbarů.
26.6.2002 Byla opět snížena cena ničitelů z 50 na 40 zlatek.
18.10.2002 Tento den byl zaveden limit pro seslání maximálního počtu kouzel. Trpaslíci dostali k dispozici 100 kouzel.
5.11.2002 Další snižování cen - tentokrát sekerníků, za které se dříve platilo i manou (2 jednotky many), od tohoto dne jen za zlatky.
21.1.2003 Opět zlevňujeme. Ničitelé od tohoto dne stáli 20 zlatých (předtím 40).
26.11. 2003 Byl snížen limit maximálního počtu seslaných kouzel o 20% pro většinu ras. Trpaslíci se tak dostali na dnešních 80 kouzel denně.
12.2.2006 A je to tady! Přišli celkem významné změny v DE, speciální stavby. A jako první dostali svou speciální stavbu Trpaslíci, Mithrillový důl o ceně 3000 zlatých s výnosem 200 zlatých za kolo. S touto stavbou přišla velká revoluce v hraní, resp. v rozjezdech, kdy postupně většina hráčů přešla na pomalejší, ale ekonomicky výhodnější rozjezd přes mithrill z původního výbojného, ale ekonomicky nejistého přes cech války.
14.2.2008 Byla do hry přidána speciální kouzla. Trpaslíkům bylo přiděleno kouzlo neovlivnitelnost (120 many), které ruší veškerá kouzla ovlivňující porodnost obyvatelstva (kladná i záporná). Pro méněkolovou rasu významný moment. Skončilo totiž období, kdy si vás mohl každý v klidu držet pod dvojitými nespokojenostmi a vy jste neměli moc možností, jak se dál rozvíjet (během 6 kol vám pod dvojitou nespokojeností moc obyvatel nepřibude).
V roce 2012 přišli další dvě významné změny:
3.1.2012 Byla zavedena 20% sleva na všechny doly a pevnosti a 5% sleva pro ostatní členy aliance za každého Trpa v ali. Přičemž max. alianční sleva byla stanovena na 30%, tj. slevu dávají max. 3 Trpové v ali., větší množství Trpů už další slevy neumožňuje. Což byla skvělá zpráva především pro klan Aulëho děti, která striktně hraje jen trpasličí rasu (jiné aliance nemívají tolik Trpaslíků) a taky skvělá výhoda do rasovek.
1.2.2012 Tento den byl vylepšen útok ničitelů z hodnoty 4 na 5 a jako kompenzace byla zvýšena jejich cena na 50 zlatek a 2 many (původně 40 a 2) a zvýšen jejich žold z 1 na 3 zlaťáky. I když navýšení hodnoty útoku většina hráčů uvítala, tak se na druhou stranu mnozí obávali nehratelnosti Trpaslíků kvůli navýšení cen a poplatků. Tyto obavy se naštěstí nenaplnili a zvýšená bojovnost významně navýšila hratelnost Trpaslíků a tuto rasu celkově oživila.

Zdroj: http://www.darkelf.cz/upravy_system.asp

SÍLA/SLABINA
   Asi největší předností Trpaslíků je jejich silná obrana. Sekerník má obranu 7, ničitel 6 a stařešina 7. Už obrana samotné armády je tedy dost tvrdý oříšek pro protivníka. Další výhodou v obraně je trpasličí bonus v podobě 20 % slevy na pevnosti a 5 % slevy za každého dalšího Trpa v alianci (viz odstavec o změnách), pro přiblížení uvedu příklad, kdy jsou v alianci tři Trpaslíci (nastává nejvyšší možná sleva), pak stojí střední pevnost 7000 zl. a velká pevnost 21000 zlatek, což už jsou výrazné slevy, takže kombinace obrany armády se zlevněnou pevností, vojenskými smlouvami atd. dělá z Trpaslíka opravdu nedobytnou pevnost.
   Další přednosti Trpaslíka se projeví ve špatném počasí (zde opravdu platí, že méně je někdy více). Takže jako druhou největší výhodu bych uvedl speciální stavbu mithrillový důl, která dává 200 zlatých každé kolo a dá se stavět hned 0. den. I na tuto stavbu dostali Trpaslíci v nedávné době slevu, takže je opět o něco výhodnější začít rozjezd touto stavbou a ušetřené zlatky investovat např. do studny nebo si je nechat do dalšího dne a postavit druhý mithrill. Takže při špatném počasí, kdy většina ostatních ras živoří, si Trp v klidu a pohodě hospodaří.
   Další výhodou ve špatném počasí je nenáročnost sekerníků (obranná jednotka), která stojí 10 zl. a její žold je pouhá 1 zlatka. Jejich útočná síla je sice jen 2, ale i tak se dá pomocí sekerníků (a průměrného hrdiny) během rozjezdu nabrat 6 - 8 zemí, což je např. při počasí 60 % příjmu zlatých slušný výkon.
   Další možnost, kdy se vyplatí vzít fousáče, je nacpaná liga. Může se totiž stát, že během ochranné lhůty stihnete zabrat třeba jen 3 zemky, nebudete se mít kam rozrůstat a s trpasličí obranou máte mnohem větší šanci, že se z vás nestane jednohubka.
   A teď něco ke slabinám. Jasnou nevýhodou Trpaslíků je malý počet kol (6 kol), je proto výhodnější brát je do horšího počasí, kde nebývá tolik vícekolových ras, které by vás v lepším počasí převálcovali. Samozřejmě i do lig s nevlídným počasím logují hráči za vícekolové rasy, ale tady vám hraje do karet právě toto počasí, kdy má Trp výhodu v mithrillu a levných jednotkách a vícekolové rasy naopak ztrácí, protože nemají takový přísun zlatých pro své, většinou drahé, jednotky.
   Další problém může nastat v pozdější fázi hry, kdy počasí už nehraje takovou roli a ke slovu se opět hlásí nevýhoda v podobě 6 kol, resp. nezvládáte držet krok s vícekolovými rasami. Je tedy dobré co nejdříve zapracovat na ekonomice, abyste měli možnost postavit si stroj času (zvýší počet herních kol o 1) a bránu času (zvýší počet herních kol o 2).

NEOVLIVNITELNOST
   Speciální kouzlo Trpaslíků neovlivnitelnost (cena 120 many) neguje účinky veškerých kouzel, působících na porodnost. Tzn., ruší účinky jak kladných kouzel (spokojenost, požehnání), tak i záporných kouzel (nespokojenost, dvojitá nespokojenost, kletba, dvojitá kletba). U požehnání a kleteb se samozřejmě ruší jen jejich účinky na porodnost nikoli na příjmy many a zlatých. Neovlivnitelnost patří mezi pozitivní (žlutá) kouzla a platí na Lidi, Elfy, Temné Elfy, Trpaslíky a Enty. Toto kouzlo se vyplatí sesílat až v pozdější fázi věku, kdy na vás létají dvojitá nespokojka či dvojité kletby. Ze začátku věku, kdy dostáváte jednoduché nespokojenosti a obyčejné kletby, stačí na vykrytí seslat spokojenost a kdyby na vás náhodou soupeř tu nespokojenost neseslal, tak je rozhodně lepší mít v zemi spokojenost než neovlivnitelnost. Či-li ze začátku věku je používání neovlivnitelnosti neekonomické a když na vás soupeři nezbude mana, tak i kontraproduktivní.

VHODNOST PRO NOVÁČKY
   Někdy se rasy rozdělují podle jejich hratelnosti, resp. vhodnosti pro nováčky. Úplným nováčkům, kteří se potřebují seznámit s hrou obecně, s taháním kol, nákupem domů, stavbou budov, verbováním apod., bych Trpaslíky nedoporučil pro jejich nízký počet kol. Tam je, myslím si, vhodnější Hobit nebo Skřet, kdy se dají případné chyby během odtahu částečně kompenzovat vysokým počtem kol. Hráč, který toto už ovládá, může Trpaslíky klidně vyzkoušet. A je už na něm, jestli bude hrát podle sebe, jestli si nechá si poradit od "učitelů DE" nebo si vyhledá někým již vyzkoušený a sepsaný rozjezd. Samozřejmě každá rasa, včetně Trpaslíků, má svá specifika, se kterými se bude hráč seznamovat postupně v průběhu týdnů, měsíců či let. Myslím, že i ti nejzkušenější hráči objevují po letech hraní u svých oblíbených ras nové možnosti, jak se dá při hraní postupovat a to platí i pro Trpaslíky.

VHODNOST PRO RŮZNÉ STYLY HRY
   Rasy se také často rozdělují na bojové, obranné, magické, ekonomické apod. Řekl bych, že k Trpasličí rase můžeme přiřadit víceméně vše z výše zmíněných, jen ne bojová. I když každé pravidlo má svou výjimku a tak v lize můžete potkat Trpaslíka, který požírá vše kolem s grácií Barbara. Je to ale opravdu jen výjimka. Samozřejmě kdybychom měli Trpaslíkovi přiřadit jen jednu vlastnost, tak jednoznačně Trp = obranář. Může se třeba hodit v kombinaci s Mágem, kterému dělá živý štít. Ale svou obranu nakrásně využije i pro možnost svého vlastního ekonomického a magického rozvoje, kdy současně vytváří a permanentně posiluje vojenskou (ideálně magicko/vojenskou) hranici a v zázemí si v klidu hospodaří. Ze začátku věku je Trpaslík díky mithrillu asi největším sponzorem kasy a čím déle vydrží mrzké pro-trpasličí počasí, tím déle si Trp drží tuto ekonomickou vlastnost. Trpaslík je schopen celkem brzy najet i na magii. Stařešinové nejsou zas tak nároční a díky mithrillu není zas takový problém jich pár naverbovat. Nepříjemné však je, že na nahození základní magie nejspíš vyplácáte celý odtah (během šesti kol toho prostě víc nevytvoříte) a jste rádi, když pošlete jeden ušmudlaný útok. Úskalí Trpa/mága je v jeho 6 kolech, takže vícekolovky ho brzy přejedou. Tady už tj. na umu každého Trpa a jeho aliance, kdy dokáží našetřit na časovky, aby drželi krok s vícekolovými rasami.

ROZJEZD
   Existují 2 nejpoužívanější typy rozjezdů, přičemž se oba dají s menšími obměnami upravovat dle aktuální situace v lize.
Dnes již nejrozšířenější způsob je rozjezd přes mithrillový důl. Pokusím se nastínit 2 mírně odlišné styly.

Já začínám takto:
0. den postavit sýpku, studnu a mithrill, odehrát nutný počet kol pro poslání 1 ataku, spokojenost na sebe a do útoku a třeba potěšit soupeře nespokojkem do útoku nebo poslat okrádačku.
1. den postavit sýpku v dobyté zemi, odehrát kola na poslání 2 útoků, díky studně se někdy podaří našetřit na nespo, ale není jisté, že nebude mít SK = 0.
2. den sýpky, tahají se většinou všechna našetřená kola a snažíme se poslat 4 útoky. Někdy se podaří ušetřit 1-2 kola a poslat třeba jen 3 ataky.
3. den bývá slabší, během odtahu postavíte sýpky a jste rádi, když se vám podaří dát dohromady 1-2 útoky
Výhodou tohoto rozjezdu je studna postavená 0. den, takže máte buď manu na prodej nebo slušný základ many až začnete s magií.

Tady je trochu odlišný rozjezd jednoho zkušeného dědka fousatého, Thórina Pavézy (v jeho vlastních slovech můžete vidět typický Trpasličí dialekt):
"...enem co se toho "mojho" rozjezdu týče:
0. tahám tři kola, mithrill, sýpka, dvě spokojenosti a okrádačku když to jde - tady se většinou nic nemění
1. druhej mithrill hned, sýpku baj voko až druhý třetí kolo a tahám co to de abych maximálně využil spokojeností - tady už se to dost liší podle toho jakej je počas a co je třeba
a) k smrti nerad útočim jedničkama takže když je extra "dobrý" počasí, případně i kasa dá se našetřit i na cech války a něco málo verbnout, ale bejvá problém s manou bo ne vždy se zadaří pořídit i studnu
b) nebo jedu vofafrně, točim dokavad je na baráky, postavim klidně i studny a pošlu dva útoky jedničkama + něco navíc abych moch 2. den enem dva útoky přeposlat a třetí vostrej den se šesti zemkama a 12+ kolama někoho překvapit
c) cokoli mezi a) a b) nebo ouplně jinak Smile                                                                  Těch postupů sou mraky, ale poslední dobou se víc a víc přiklánim k temu že nejni kam spěchat... mám pěknej bolehlav a byla by pičovina něco tady dlohosáhle rozepisovat..."

Od dvou Trpošů (Heinz Guderian a Mauro) jsem dostal popisy na rozjezd přes cech války, tak to zkusím nějak sesumírovat.
0. den postavit sýpku a cech války, poslat 2 útoky + spokojenosti do útoků nebo druhá varianta: 1 z útoků je silnější (ten 1. den jen přeposíláte dál) a pak se posílá spoko na výchozí zemku a do slabšího útoku
1. den posíláte 3 útoky (se stavbou sýpek nevím, asi prostě během odtahu)
2. den dle situace, pak už je to těžké zobecnit a nacpat do univerzálního popisu rozjezdu
Během tohoto rozjezdu se jednoduše a prostě soustředíte na nabrání co největšího počtu neutrálek a ekonomiku řešíte až v pozdější fázi věku. Tento rozjezd se spíše používá v lepším počasí, kdy mithrillový důl není takovou výhodou.

Toto je jen několik ukázek, jak se dají Trpaslíci rozehrát. Existuje velká spousta menších úprav a možností. V hodně dobrém počasí se někdy dá i zkombinovat rozjezd přes mithrill a cech. Chce to jen nezabřednout do starých zajetých kolejí a vyzkoušet co vás napadne. A hlavně počítat, počítat a počítat.

NĚKOLIK RAD/POSTŘEHŮ
   Rozjezdy jsme si už popsali, první tři dny tedy víme co a jak. Ale jak dál třetí den? Uplynula ochranná lhůta, máme nějakých 6-8 zemí a rozmýšlíme co dál. Tady už je těžké dávat nějaké obecně platné rady. Vše vychází z konkrétní situace. Někdo dál urputně dobývá země, někdo raději zpomalí a staví cech magie. Nevím, jak je tomu u ostatních ras, ale u Trpaslíků se vyplatí raději obětovat jeden den na nahození základní magie i když nepošlete žádný útok. Během 3. až 4. dne by měla převládat snaha postavit cech a co nejvíce magických studen a pomalu sesílat ne/spokojenosti. Někdo začíná s magií třeba až 5. či 6. den, ale opravdu platí čím dříve, tím lépe. Poznáte sami, že se pak s nepřítelem vypořádáte mnohem snáz, kor když proti vám stojí nějaká útočná rasa (např. Barbar, Skurut), která začíná s magií později. Nejenže Skuruta magií zpomalíte, ale donutíte ho, aby se také soustředil na magii, čímž ho zpomalíte ještě víc, protože Skurut a magie, tj. jako pivo se Spritem, to prostě nejde dohromady. Základ je nebát se obětovat ten jeden den na nahození magie.
   Další situace, kterou se pokusím trochu popsat nastává u zákopových válek. Většina neutrálek je zabraných a začíná se betonovat. Tady ovšem nastává kámen úrazu pro spoustu Trpů, kteří si myslí, že jejich fousatá obrana je samospasitelná. Trpaslík, který JEN betonuje = Trpaslík, který stagnuje. Budovat obranu je určitě důležité, jelikož to je trpaličí know how, ale tato činnost nesmí jít na úkor budování magie či přípravy nějakého lepšího útoku. Bez magie a občasných útoků vaše obranné linie stejně jednou padnou, ať jsou jakkoli silné.
   Teď něco k trpasličímu válečnému řemeslu. Upřímně - je to děs a bída. Už jen to sousloví "trpasličí válečné řemeslo" zní dost směšně. Laughing Pokud si chcete v lize zabojovat, pokud chcete nabrat větší počet zemí, neberte si Trpaslíky! A pokud se přeci jen snažíte s Trpaslíkem rychle dobývat, kombinujte útočení s magií, tzn. spokojenosti do útoků, jinak se nikam nehnete. Je potřeba si uvědomit, že Trpaslík má jen 6 kol/den a trpasličí jednotky nejsou žádní velcí bitkaři, takže než dáte dohromady útok pomocí sekerníků (obranné jednotky) bez podpory magie, může vám to trvat i několik dní! Naštěstí došlo v roce 2012 (viz odstavec o změnách) k navýšení útoku ničitelů (útočná jednotka) z hodnoty 4 na 5, takže to není zas taková katastrofa. Musíte sice zainvestovat do cechu války, ale mít v přední linii ničitele namísto sekerníků se opravdu vyplatí. Abych trochu vyvážil ten nelichotivý popis trpasličího válečného řemesla, tak je tu jedno menší plus, které opět vychází z největší přednosti fousáčů - z jejich obrany. Trpaslíkovi často stačí, když si prováže země na frontě vojenskými smlouvami a může si tak dovolit posílat útoky z přední linie. Samozřejmě ne vždy tato obrana stačí, ale i tak je na tom Trpaslík, v porovnání s jinými rasami, které jsou často nuceny útočit přes volný průchod, lépe.

   Závěrem bych chtěl poděkovat několika brachům za rady: Laxikovi, Thórinovi, Heinzovi, Maurovi a Darkfiremu. A hlavně Darfiremu za důvěru ve mě vloženou a trpělivost se mnou vyTRPěnou. Inu, doufám, že článek aspoň někoho obohatí či navnadí k tomu, že si Trpaslíky zkusí zahrát. Tož zdar.

Hodnocení článku: Hodnocení 7.75, Hodnotilo 4 uživatelů