Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Rozhovory se zakladateli klanů. (Boží Bojovníci)

18.12. 2013 Autor Mr. Nobody Komentáře Komentáře (0) Kategorie Rozhovory Hodnocení 0.00 Přečteno x3032

Ve 3. "zpožděném" rozhovoru se mi podařilo vyzpovídat hráče Mall, který je zakladatel Božích Bojovníků. Dovíme se spoustu věcí o hře, a to o její minulosti a minulosti Božích Bojovníků. První hráč, který nemá jako neoblíbený klan "temňáky". Výborný rozhovor po stránce vrácení se do minulosti a přečtení si něco o Božích Bojovnících a hře jako samotné.

 

P.S. Fotka hráče, který chtěl Mallovi přeuspořádat zuby ve sraze 2003-2004, více v rozhovoru:

http://darkelf.cz/images/fotky/2005-04-09%20Brno%20sraz/P4090043.JPG (ten velký v černým triku) 


(1) Představil by si nám zakladatele Božích Bojovníků, něco o nich, o sobě, o klanu?

http://www.bozibojovnici.cz/
http://www.darkelf.cz/clans.asp?id_c=39
http://www.bozibojovnici.cz/sin-slavy

Na těchto stránkách je rozepsána historie klanu. Dělíme historii klanu na 3 věky.

1. Věk: Založení klanu -> Formování pevného jádra -> Poznávání pravidel hry a sledování hry a triků ostatních aliancí -> Věk kdy jsme poprvé porazili elitu DE alianci Riders of Freedom -> Vrchol -> Úpadek
2. Věk: Reinkarnace klanu
3. Věk: Pročištění neaktivních hráčů a hráčů, kteří se odchýlili od ideologie klanu

Klan(tehdy aliance) byl založen v roce 2003, začínal jako můj sólový projekt. Tehdy DE byl úplně jiný svět jako nyní. Hrálo se o pověst a byla to výhra nebo nic. Nebyla tak velká role DEKů a nedávaly se ani za země. Byla to také doba kdy DE byla poměrně nová hra a neexistovalo zase tolik elitních aliancí. Ale ty co existovaly znali mechanismy, měly různé kalkulačky a celkově strategicky byly na úplně jiné úrovni. Tehdy jsem založil alianci a tu postupně naplňoval hráči z ligy. Kladl jsem velmi velký důraz na komunikaci a kooperaci. Mnoha lidem to dalo smysl ve hře a tato hra se jim zalíbila a objevovali se po mém boku častěji. Nakonec to dalo vzniknout pevnému jádru Elf Sir Mike Irons, Mág Ainur, Hobit Felim, Trpaslík Dave Jame, Mág Komár, Skurut Malganis a Ent Picador.

http://www.darkelf.cz/statistiky/sin_hraci.asp?id_v=1065&liga= toto byl tehdy ten úspěšný věk proti Riders of Freedom.

Ve druhém věku byla významnou osobou pro Klan(tehdy to už bylo po založení klanů) hráč 8bit. Přivedl novou krev do klanu a za jeho účasti jsme získali a vycvičili velké množství členů a četnost výher jak v klasice tak i akční lize značně vzrostla. Hráče 8bit znám osobně už od střední školy a i mimo DE jsme velmi dobří přátelé. Druhý věk obdobně jako první věk skončil, díky nedostatku času hlavních představitelů a také neshodám 8bita s některými členy, což vyvrcholilo jeho odchodem kompletně z DE.

Nyní se nacházíme ve třetím věku, který začal velkou čistkou neaktivní hráčů a těch co se odchýlili od ideologií našeho klanu a také multi klanoví hráči začali přesouvat své úsilí do svých nových klanů. Myslím, že tato multi klanovost je morem DarkElfa. Nyní po delší pauze jsme se opět rozjeli, aktuálně ve 3A jsme měli po delší hibernaci sehrávací věk.

Trochu poetičtější texty jsme vytvořili na klanových stránkách, kde si dokonce vedeme rubriku komentářů ke konci věků http://www.bozibojovnici.cz/archives/category/reportaze/page/5

Mr. Nobody - jako zakladatele v klanu jsi uveden ty a Ashrem a o Ashremovi, si toho zatím moc neřekl.. vy jste spolu začínali?

Ashrem se k nám přidal ve druhém věku a přivedl ho právě 8bit. Vynikal svým důkladným přístupem ke hře i organizačně se staral o hodně věcí. Dostal se k tomu všemu velmi rychle z naprostého nováčka až po zástupce zakladatele klanu. Momentálně má krizi motivace ke hře, ale občas se nám podaří do hry dostat.

(2) Dokážeš porovnat dobu a soupeře ze staré doby Dark Elfa, kdy hrálo v trojkách 180 hráčů (přibližuju dobu) a dnešní?

Tak největší rozdíl byl právě v té dravosti(výhra nebo nic), lidé více komunikovali(nyní jde hlavně o nabrání farmy a konec, nováčci jsou v aliancich taky většinou jen do počtu jako balík obsahující země). Také byl obrovský rozdíl v informacích. Hra byla mnohem těžší, ne všechno bylo známé a tehdy si lidé teprve vytvářeli svoje kalkulačky. Mnohdy super tajné. A také bylo více hráčů, 180 lidí v lize to už je humus. To nahrávalo skládačkám, jednoduše se počkalo na den 3 a vybrali se hráči s nejvíce zeměmi. Pokud někam šla aliance, byla fakt velká šance, že alespoň jeden člen bude zaseknutý. Ale stejně existovaly klany jako Kladivo Vanaheimu co dokázali zaplácnout kohokoliv i když na ně šly přímo trestné výpravy a blokeři. Sám jsem měl tu čest u nich hrát asi 7 věků a byla to velká zkušenost. Snažil jsem se poté naučené mechanismy používat i v BB.

Jednou když jsme vyhráli 2C tak mi tehdy zůstalo 100DEKů na účtu, a po zaplacení podílů mi zbylo asi 60. Naprosto nesmyslné množství, nebylo moc možné ani smysluplně utratit. Zažil jsem kletbu boháčovu, kdykoliv jsem použil DEKy na pomocné služby tak se něco strašlivě pokazilo, takže jsem nakonec nejraději hrál úplně bez kreditů. Díky tomu že ligy byly zdarma a jediná vstupenka do vyšších lig byla hodnost tak jsme brzy přešli právě do dvojek, kde se nám dařilo držet velmi širokou základnu. Toto vše umřelo právě novým DEKovým systémem. Vstup za klíč a deky za země. Stačilo chvíli nevyhrávat a už si to člověk nemohl dovolit. Dřív jsme měli více radost ze hry, 10x jsme prohráli a dávalo nám to větší sílu a odhodlání porazit nepřítele příště.

Nyní asi největší skepse je liga 1, DEKové služby jsou mnohem silnější a trest za prohru je v lize 1 o to bolestivější.

Tolik asi největší rozdíl mezi hrou dnes a dříve. Ale abych nebyl jen kritický, rád si piplám své hrdiny jako každý jiný a dávají hodně širokou varietu možností jak hrát. Řekl bych že systém hry je pestřejší, i když jeho obtížnost klesá.

(3) Jak vypadaly vaše tresné výpravy? 

Vyloženě trestné výpravy jsme nevedli, ale snažili jsme se hrát hru nulové tolerance. To znamená, že i za cenu toho že bychom prohráli jsme ještě v daném věku podnikly vše abychom hříšníka potrestali.

Člověk musí být připraven ztratit vše, jinak nezíská nic.

(4) Byli jste návštěvníci 1-ky a jak vaše návštevy dopadaly?

http://www.darkelf.cz/statistiky/sin_hraci.asp?id_v=21975&liga=1

Ligu 1 jsme zavřeli pod klanem jednou, tuším že ještě jednou jsme zavřeli pod jiným jménem aliance. Jinak moc často jsme tam nechodili ani dříve ani v novějších dobách DE. Jedničku jsem dříve sledoval, asi více jak nyní, protože se toho tam dělo více. Ale přímo proti třeba bramborám jsem nehrál. Dřív jsme na to asi neměli dostatečně stabilní sestavu, tam už lidi na výlet moc nechodili a přimět tam nováčka či středně pokročilého bylo obtížné. Později v dobách klanů už jsme tam občas přišli. Většinou právě když byla nějaká organizovaná událost a byla tam účast alespoň 4 aliancí.

A pak tím jedním zářezem jsme si "dokázali" že na to máme a šli zas hrát pro zábavu jinde :)

(5) A jaký byly vaši nejčastější soupeři proti kterým jste hráli? A jak ty boje vypadaly? Stávalo se, že jste se s někým ají dohádali na ligovým kvůli skrz spory ve hře? 

Farmáři, Lamky, Kruh světla a asi ještě pár aliancí. Zbytek byly většinou dočasné, skládačky, nebo méně známé projekty. Zrovna teď v 3A jsme hráli proti Lamkám. Se SOADem jsme se taky docela často setkávali. K čemu jsme došli? Nikomu moc nevěřit a dohody na oplátku nefungují. Tzn teď zavře jedna aliance, a příště jiná. Ale vyloženě spolupráci jsme domlouvali když těch aliancí bylo více třeba 2v2 popř 2v1 když ty dvě aliance byly výrazně slabší. Spousta HardCore klanů se proti spolupráci vymezují a že takovou hru nepotřebují, popřípadě je to něco jako lepra. Mě na DE naopak bavilo to jednání s lidmi, ta kooperace. Bez ní je to jen onanie s kalkulačkou. Což taky není k zahozeni :P

Ahhh ligove flame, jo pamatuji si i takové kdy za den vzniklo třeba 1000 příspěvků. Na ligovém jsou všichni herci, vyhraněné postoje, nikdo neposlouchá nikoho než zebe a vypadalo to jako že kdyby se tito lidé potkali na ulici tak se zabijou. A pak když jsem několik konfliktů řešil současně i poštou, byl vidět ten rozdíl, že se s nimi dokonce dalo i mluvit a hlavně domluvit. Jak chybí publikum tak jde vše vyřešit.

Jednou ale to je už hodně dávno, možná 2003-4 když jsem s DE začínal a ještě hladový po výhrách tak se stalo, že jsem provedl něco fakt na hraně. Nebyla to přímo levárna, ale asi nic pěkného. Na detaily si fakt už nevzpomenu, ale co si pamatuji, že na sraze DE v Brně v kulečníkovém klubu Brio mi jeden z matadorů DE chtěl přeuspořádat zuby :D Nakonec jsme to urovnali, dali pivo a pokecali. Ono nic neni tak horké jak když se to upeče.

http://darkelf.cz/images/fotky/2005-04-09%20Brno%20sraz/P4090043.JPG (hráč, který chtěl přerovnat mallovi zuby ten velký v tom černým tričku)

Od té doby BB mělo pár sporů, někteří vláčeli jméno klanu kanálama, ale když došlo na fakta aby se nějak doložilo co a jak, jak to vlastně vzniklo tak většina byla jen kecy a bez podkladů vlastně jen pomluvy. Některé z těchto konfliktů měly reálný základ, ale nebylo to vyloženě porušení dohod. To určitě ne, to jsme si vždy dávali pozor a pokud někde byl podraz bylo to omyl, že se někdo překlikl s utokem/kouzlem. Ale těchto pár konfliktů bylo spíše povahy očekávání. Je to přesně to dilema když se s někým znáš, je to dobrý kamarád, hrajete spolu a najednou jdete proti sobě. A tak tiše očekávají, že byste některé věci neudělali. Opět vše v rámci mezí a pravidel, ale je určitě rozdíl mezi přáteli a soupeřem v DE.

Patřím k těm lidem co toto striktně oddělují, tzn když někdo nastoupí proti mě, jednám s ním jako s nepřítelem a použiji vše aby byl poražen. Ale nebrání mi nic si s ním podat ruce na konci, nebo i v průběhu sednout na pivo a pokecat jako nejlepší přátelé. No a když k tomu přidám pravidlo nulové tolerance, není nutné příliš fantazírovat, aby bylo jasné že to smrdí průserem.

No a naprosto nejhorší reakci může někdo dostat, když při komunikaci s námi použije pozici síly, nebo samozvané autority. Popřípadě to klasické vydírání. Tam se vždy setkali až s nepřiměřenou reakcí, že spálit jejich země, ty posypat solí a hroby znesvětit je málo.

 

(6) Které hráče nejvíc postrádáš? A dokážeš nám třeba představit nějaké osobnosti, které tímto klanem prošli ?

Asi nejvíce postrádám hráče 8bit, ale třeba se jednoho dne zase vrátí. Jinak hráčů prošlo mnoho, Almir, Komár, Halftime, xpajas tito víceméně přešli jinam, jelikož už jim to u BB přišlo pomalé, chtěli více vyhrávat.
Také hráč Dave Jame velký milovník trpaslíků a trpasličí patriot :)

Mr. Nobody - a kterého z nich třeba považuješ, za opravdu nejlepšího? A kterého hráče považuješ celkově za nejlepšího hráč, proti kterému jsi hrál?

Tak jednoznačně hráč 8bit, velmi kvalitní a inteligentní stratég, bavič a organizátor. A z cizích hráčů mezi top samozřejmě celé Ridery, potom Walter z Kladiva a musím smeknout před chlapama z MoD. Herové jim sice dávají velký náskok, který by mohl sám stačit, ale k tomu to doplňují brutální spoluprací. Velmi kvalitních hráčů je více, ale tito mi utkvěli v paměti nejvíce. Z dřívějších hráčů bych ještě jmenoval člověka s nickem White elf, ten patřil k nejlepším elfům ve hře, ale nějak ho sžíral křivácký systém hráčů. Nedokázal se přenést přes docela časté podrazy.

(7) Který z nynější klanů patří mezi tvé oblíbené a proč, a kteří naopak neradi potkáváte, či jsou na vašem black listu ?

Aktuálně nemám výrazně ne/oblíbený klan.

Mr. Nobody - dříve?

Tak rozhodně Kladivo Vanaheimu a Riders of Freedom.

Neoblíbené jsme měli relativně Lamky a Farmáře. Ale ty křivdy co vznikly už jsou tak dávno že si už nepamatují detaily a deníček si nevedu.

Mr. Nobody - tak jsi první ze 3 zakladatelů, kteří neuvadí jako neoblíbený klan "temňáky".

Nemyslím si že si zaslouží vyloženě nenávist. Většinou jedou sami na sebe, občas sice s někým spolupracují i když říkají že ne :P Ale hrát umí, sice rvou do hry nehorázné množství peněz a proto se s nimi obtížně bojuje, ale jednou jsme je donutili k odlogu z ligy. Takže zářez máme. Nejsou to ani chobotničky a ani nemulťačí.

Jediné co je trochu ujeté, jsou jejich podmínky kapitulace atd. Ale v něčem je chápu, že mnozí v DE si pod pojmem kapitulace představuje něco jiného: celý věk hrajou tužku a jakmile navrhnou kapitulaci, je to povel k nadlidské ofenzivě. Víceméně k "temňákům" mám neutrální postoj, jsou mi celkem ukradení a cíleně je nevyhledávám.

(8) Na začátku rozhovoru si nám tu načrtnul spor 8bita. Jaké byly vaše největší spory a o čem byl tento konkrétní spor? A skrz, co nejvíce vznikaly u vás spory?

Tento spor nebyl ani tak mezi mnou ale právě mezi ním a ashremem. Jednalo se o vzájemné nepochopení podpořené osobními problémy, proto pak i pověsil DE na hřebík.

Mr. Nobody - a byly ještě nějaké spory?

V BB to relativně fungovalo dobře, základem je právě vzájemná úcta mezi hráči. On prakticky nebyl nikdy moc důvod k vyloučení někoho až do nedávna právě u hráče xpajas. Tam se jednalo o opakované porušování klanových pravidel a neúcta. Ale spory byly spíše vyjímka.

(9) Jaký je plán vašeho klanu do budoucnosti?

Stabilizovat odehrávku, zajistit dostatečný počet aktivních hráčů a zase to trochu rozjet. Už si začínám dávat svoje věci do pořádku, takže i z mojí strany na hru bude více času. Někdy bychom měli zase spustit nějaký nábor, ale to si musíme nejdříve probrat v klanu zda na to bude chut a dostatek času.

Aktuálně plánujeme klíčovou trojku. (dobrý kompromis ceny a urovně ligy) 

(10) Myslíš, že jako klan máte na to v současné době jít třeba do jedničky a postavit se "Moďákům" ?

Určitě ne. Ale uvedu to na pravou míru. Nemáme dostatek času abychom to proti nim ustáli, a aktuálně ani DEKy. Na takovou odehrávku proti MoD by to chtělo 4hodky denně přípravu. Počítání eka a hlubší plánováni mnoha scénářů.


Hlavně ale není chuť, proti nim není hra zábavná. Hrdiny bychom relativně sehnali, i když o třídu horší jak mají oni. Navíc náš názor na ligu 1 je, že není až tolik o zkušenostech ale o penězích. A obecně liga kde je pod 20 hráčů dělá velký rozdíl právě náskok hrdinů.

Myslím si, že si ale sami škodí, protože časem nebudou mít horší nepřátele jak neutrálky.

Několikrát jsme tam šli jako podpora když se udělalo tažení proti MoD. Šli jsme dokonce na kontakt abychom je zlikvidovali. Jasnačka že takto se vyhrát nedá a pak toho využil k farmě zas někdo jiný. Ale dlouhodobě se takoví hráči prostě nenajdou.

Možná by se to změnilo kdyby se z ligy odebraly veškeré dekové dotace a vstup se třeba podmínil 500 odehranými dny. Ale zas toto by se neslučovalo s ekonomickým modelem DE.

Takže lepší je tuto ligu asi ignorovat a hrát jinde :)

(11) Co si myslíš, že nejvíc škodí dnešnímu DE a co by mu zároveň mohlo nejvíce pomoct ?

Kompjůtry a ty internety. Obecně je to asi lenost uživatelů internetu. DE je náročná hra bez hýbátek a malované grafiky. Takže nejvíce DE škodí práve nedostatek hráčů.

Mr. Nobody - a hře jako samotné?

Mohl bych jmenovat spoustu klasických problémů jako hrdinové, deky atd. Ale myslím že to nejsou příčiny ale důsledky.

Proč nikdo neveme hrdinu se 100K expy do trojky. Je tam moc hráčů. DE je hodně zkostnatělé, veteráni brání pokroku a změnám, moderní trendy jsou farmářské hry a pokud možno co nejlehčí model.

Ale myslím si že se nemohu postavit do role soudce, toto je špatně a toto by DE zachránilo.

(12) Máte jako Boží Bojovníci nějaké vlastní srazy? A jaký byl nejúspěšnější? 

Máme, každé léto chata u juliánka. 4 dny, pivo, grill, karty, dračí doupě a pokec o čemkoliv (je to vždy událost roku a hned se těšíme na další ročník). Občas jsou menší srazy v Olomouci. A také se občas sejdeme na oficiálních srazech. Ale častější srazy jsou problém protože jsme rozházení od Plzně až po Slovensko. 

(13) Co by jsi za dobu Božích Bojovníků označil za největší úspěch a naopak, co za největší neúspěch ?

Myslím že za velký úspěch by se dalo považovat vysoké umístění v žebříčku klanů. Přestože je to ukazatel více o kvantitě než kvalitě. Než ale úspěch bych řekl, že na BB si nejvíce cením fajn kolektivu.

Mr. Nobody - a neúspěch?

Pokles herního nadšení u mnoha členů. Je to jistým podílem chyba velitele klanu. Bohužel jsem měl důležitější věci jak DE a to byly konkrétně škola a rodina.

Ale zas čeho si cením, že všechny tyto období jsme přežili.

 

(14) Proč jsi se rozhodl velet vlastním klanu ?

Jelikož jsem až na pár vyjímek kdy velitelé byli skutečně lidé hodni následování, jsem nesnesl vedení někoho jiného.

(15) A poslední otázka, je ještě něco, co by jsi za alianci či klan Božích Bojovníků chtěl vzkázat ostatním klanům či aliancím, i hráčům DE?

Asi aby je motivovala hlavně chuť hrát a hru si užít a ne jen prachy a skalpy. A pokud budou ctít své soupeře, dostane se jim podobné reakce od protihráčů.

 

 

Hodnocení článku: Hodnocení 0.00, Hodnotilo 0 uživatelů