Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Rozhovor s Torgem

1.1. 2014 Autor ArA_666 Komentáře Komentáře (0) Kategorie Rozhovory Hodnocení 10.00 Přečteno x2124

Torg, dlouhodobý hráč Dark Elfa, bývalý a současný člen a velitelem nespočetně mnoha klanů, hovoří právě o klanech a vývoji Dark Elfa.


Asi nemá smysl tě nějak představovat, tak se tě rovnou zeptám. Baví tě Dark Elf?
Hmm, dobrá otázka. Po pravdě vůbec ne. :-)

Jak dlouho tě už nebaví?

Je těžké hledat přesné časové období, řekl bych tomu spíš postupný vývoj, možná to daleko víc není o bavení - nebavení ale spíše o celkovém znechucení, ať co se týče nepromyšlených změn, tak přístupu zejména LPho k DE. Takže když se budeme bavit o nějaké době... pravděpodobně již rok a půl dozadu, zhruba léto 2012. Do té doby bych řadil nějaké první záchvěvy znechucení. Trošku se to zlepšilo po půl roční pauze co jsem měl, ale aktuálně jsem přesně v té fázi těsně před seknutím :-)

Přístup LPho k DE je často opakované téma napříč celou komunitou Dark Elfa. Co ale konkrétně tobě vadilo?

Myslím, že těch faktorů je hodně a bylo by to na hodiny vysvětlování. Asi bych vytáhl jisté highlights. Řekněme, že na DE trošku funguje systém, že všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější. Narážím tím na odprodej červeného draka jednomu z významných sponzorů DE.
Dále pak zavádění naprosto neprodiskutovaných změn do DE. Krásným příkladem z poslední doby budiž dračí set, který bůh ví jak skončí. Celkově bych řekl, že LP přestal dávat na názory některých hráčů, kteří mu dělali zrcadlo. Aktuálně to funguje na principu, že LP poslouchá pouze ty, kdož s ním souhlasí a pokud s ním souhlasí je to bráno jako důkaz pravého skillu a zkušeností. Potažmo jsou ještě hráči rovnou umláceni LPho haters. Krásným příkladem budiž dnešní návrh "náhubkového pravidla" na nápadech od hráče Gamabunta (z 20.12. pozn. autora). Myslím, že spousta věcí, které se zaváděli, měli projít přes KAPO.
Navíc jsem asi jeden z mála opravdu zarytých odpůrců trofejí. Jejich side effect je takový, že čím dál víc hráčů místo toho, aby chodili do ligy, kde je konkurence, volí cestu "prázdné ligy", aby si mohli splnit trofeje. Přijde mi to zvrácené a úplně o ničem. Poslední co mě opravdu znechutilo, byla debata mezi mnou a LPem na téma vracení DEKů do turnaje za klíče, které hráči utratí při logu do turnaje. Výrazy, které LP spojil ve spojitosti s hráči, mi přišli daleko za hranicího dobrého vkusu. Nepočítaje to, že se jako provozovatel bavil s jedním ze svých klientů.

Je možné, že to znechucení je oboustrané, že by LP už měl pokrk Dark Elfa a jeho komunity?

Jistě. Dělat správce online hry déle než 10 let není práce, ale spíše řehole, na druhou stranu je to též nezanedbatelný zdroj příjmů, i když si nedělám iluze o tom, že by byl nějak převratný. Komunita DE je nevděčná. To je pravda, vždycky se najde nějakej rejpal jako já, ratafak, Tru, Raj a bůh ví, kdo ještě. Na druhou stranu si myslím, že tahle vlna odporu vůči LPmu, která se jednou za čas zvedne, je dána kombinací faktorů ať už nepromyšleností a neprojednání novinek s komunitou, tak do jisté míry v jiných věcech přístupem LPho ve smyslu, radši nebudu dělat nic než abych něco zkazil. Potažmo radši zavedu "absolutní novinku" než abych opravil to, co jsem v minulosti pos*al jako hromadné kupování mágů v rasovkách, klany, fórum nápady, systém logování v rasovkách, nápovědu a rádce, správa nicků, artefakty a hrdiny. A myslím, že právě tyhle vlny odporu jsou to, co LPmu práci na DE znechucuje. Ale jak říkám, myslím si, že viníci současného stavu jsou na obou stranách barikády.

Současnost a zřejmě ani budoucnost podle tebe tedy nevypadá růžově, tak raději pojďme zavzpomínat. Který klan nebo aliance na tebe nejvíc zapůsobil?

Neřekl bych, že budoucnost musí být temná, jen je otázkou zda se LP probere či nikoli.
Nicméně add tvá otázka, je to hodně těžké říci, obávám se že pro mě bylo osudových dohromady 5 klanů a rozdělil bych je na etapy. V první části historie asi Synové Xype Toteca, miniaturní aliance vedená legendárním Píčkem, který nyní vody DE brázdí pod nickem Forult. V dalším období SOAD/DeviLs, což byla trošku škola velení a organizace, kdy jsme ligy bok po boku válcovali s Therosem, je to období legendární DeviLs BS3, kdy jsme naprosto ovládli ligu 2F. Poté Kaffkárna klan vzešlý z bývalé DeviLs BS2 (která ovládala 2A), poté co jsme se rozhodli s Therosem osamostatnit. Riders, kde jsem se naučil, co jsem do té doby ani netušil, že jde. V tomto případě bych vyzdvihnul zejména naprosté genie hry jako byli PNEU, Tru, Nyrran. A pak MoD, kteří mě naučili jinak myslet, daleko útočněji ničivěji a šířit tu auru strachu, která jim kráčí v patách.

Co tě tak pěkného Rideři naučili?

Spoustu věcí co se týče efektivnosti odtahu, řekněme, že to co si dříve člověk myslel, že hraje na 100%, dokázal poté, co se naučil postupy od Riders, hrát o 30% lépe. Zejména to souviselo s počítáním, vzorci a celkově promýšlením odehrávky. Plus i daleko lepší rasové kombinování. Viz již legendární porážka Cruel Sweet v rámci klanového turnaje, kdy věk v podstatě rozhodla kombinace hobit + boostlý ent.

Kdo by to byl kdy čekal, když se enti zaváděli, že by se s nimi dalo i hrát :-) Jak to vlastně probíhalo?

Riders tehdy logovali v naprosto nečekaném rasovém složení s hobitem a entem a bez mága. Zatímco Cruel sweet s přehledem nalogovali krytého mága (tehdy ho tuším hrál Olegunar). Podle logu to vypadalo na snadnou výhru Cruelu, nicméně díky logu hobita (hrál ho zelí), který naboostoval přesunem jednotek do základovky enta (hrál ho Milo Pelíšek), tak se díky mlhám 2. den podařilo věk takřka rozhodnout, byla to pompézní bitva...

Tak to museli hráči z Cruel Sweet třetí den koukat jak vyorané myši. Zažil jsi ještě nějakou další podobnou legendární bitvu?

Po pravdě bylo by jich hodně. Přeci jen za nějakých 10 let takřka kontinuelního hraní se jich nasbírá hodně. Navíc, přiznejme si, v hodně ligách jsem i velel, ať to byl souboj veteránů, ať to byl turnaj muži vs. ženy, národní turnaje, rasovky skřeti vs. skuruti, o první prsten moci na DE... a mnohé další. Ať už to byly souboje DeviLs BS3 vs. Valar, ve 2F, SOAD vs. jiné aliance ve 2J, s Ridery jsme válcovali jedničku, s MoD jsme ovládli jedničku po Riders (když tam ještě někdo chodil) a bylo by jich spousta dalších a vousatějších :-)

10 let, to je uctihodná doba. Zmínil jsi několik jmen význačných hráčů Dark Elfa, zmínil si Therose. Z Riderů hlavně PNEU, Tru a Nyrrana. Můžeš světu popsat, co to bylo za lidi a čím byli význační?

Každý z nich trochu něčím jiným. Theros byl střelec, absolutně neovladatelná střela, která vždycky zkoušela limity. Na dobu hraní s Therosem vzpomínám hodně rád, po pravdě nebýt jedné slečny z DE, asi bychom spolu hrávali i dneska. Trošku si troufám říct, že pokud někdo hodně přispěl k zadělání děr v kodexu byl to právě on.
Tru, Pneu, Nyrran - jsou význační něčím jiným, všichni tři jsou/byli Hráči s velkým H. Svým způsobem geniové, kteří dokázali z každé rasy vymáčknout totální maximum. Když bych měl zmínit všechny hráče kterých si vážím nebo mě ovlivnili, bychom zde byli hodně dlouho a stejně bych asi na někoho zapomněl.

Vrátil bych se k MoD, nyní asi nejdiskutovanějšímu klanu na DE. Nedávno si mi psal soukromě, že MoD se dá porazit, nechceš to říct i veřejně?

Já se tím nikdy netajil. MoD jsou porazitelní, mají slabé stránky. To, co na DE vidím na fórech, jsou bohužel jen bullshity a výmluvy. A bohužel též to, že nikdo nemá koule na to se MoD ve skutečnosti postavit. Pokud se do ligy nalogují MoD a proti ním dvě aliance, log vypadá tak, že MoD jsou osamocení v trpoších, drakovi a bažinách, zatímco dvě aliance se tísní na zbytku mapy. Nedá se divit, že MoD mají cejch neporazitelnosti. Stejně tak, pokud někdo stráví stejný čas vypisovaním esejí o tom, jak mají zlý MoD silné hery, popřípadě vytvářením urban legend na téma hnusní a zlý DEKaři místo toho, aby věnoval stejný čas postavení pořádné aliance, která se MoD postaví, tak to trošku svědčí spíše o úrovni toho hráče, kdo to vypráví. Neříkám, že jsou MoD ořezávátka, ale nejsou o nic silnější než kdysi bývala DeviLs BS3, SOAD, Strenght and Honor, Riders of Freedom, Arboretum, Green Dream, Triskelion či Kruh Světla na vrcholu své slávy. Taky nebylo příjemné proti těmto aliancím logovat.
Když proti nim člověk šel věděl, že 8 z 10 soubojů pravděpodobně prohraje, ale byla výzva se právě těmto aliancím postavit. Teď se raději brečí na meziligáči spolu s dalšími tragédy na to, jak to nejde. Místo toho, aby se prostě šlo těm temným "zablešencům" ukázat, zač je toho světlo :-) Potažmo se s dalšíma "borcema" nalogujeme do prázdný dvojky, protože se tam přece daj plnit trofeje a body jsou za to taky dobrý a to dobírání neutrálek je přece hrozná prdel :-)

Existuje taky nějaký klan, kterýmu jsi nemohl přijít na jméno?

Hmm dobrá otázka. Myslím si, že klan asi ne. Nikdy jsem netrpěl touhle klanofobií, co se na DE rozmáhá, spíš mám jisté svoje favority, hráče se kterýma vždycky, když se potkám, tak bych je nejradši smazal opravdu pomalou a bolestivou smrtí.

Kteří to jsou například?

Tak myslím, že antipatie mě a těhle hráčů je veřejně známá, takže uvedu asi čtyři "miláčky": Faust, Pluhtik, spiaca princezna a Olorin (ale ten snad už skončil). To jsou čtyři lidi u kterých, když se potkáme na fóru nebo ve hře, to vždycky skončí u flameu a jdeme si po krku.

A ať nejsme na závěr tak negativní, tak bych se rád ještě zeptal na něco spíše z reálného světa. Setkáváš se s některými hráči Dark Elfa třeba někde u dobrého pivečka nebo sklenky vína?

Ano potkáváme se. Vlastně celá kaffkárna se z původně herního klanu přenesla daleko více mimo DE a každé úterý se scházíme v Praze v hospůdce U Voraře na Výtoni (www.restauraceuvorare.cz), takže kdo by z hráčů DE někdy chtěl zajít, tak se hlašte u mě. Vlastně vznikla z toho taková zajímavá komunita ať už z exhráčů tak aktivních hráčů napříč klanama. Potkáte tam mě, zelího, Gartrita, Drachena, Orbrina, Ufina, Macka, Klikoroha a mnoho dalších víceméně napříč klany.

Tak já se v lednu stavím, mám z práce cestu kolem ... trošku obklikou. :-P

Klidně se zastav, nebudeš první DeviL, občas se za náma chodí podívat i Theros, i když je to už nějaký pátek co se stavil.

A úplně na závěr, čím se živíš?

Kupodivu, i když jsem členem MoD, tak to není krví nevinných pannen, ale normálním jídlem.
Ne, teď vážně. Dělám dvě oblasti práce - na jedné straně marketing, respektive kreativce (to je vlastně moje původní specializace), na druhé straně pak projektové řízení v rámci jedné velké Česko-Slovenské banky :-)

Okej, tak díky za rozhovor :-)

Taky děkuji a přeji hezké svátky a temný nový rock :-)

Hodnocení článku: Hodnocení 10.00, Hodnotilo 2 uživatelů