Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Rozhovor s Lordem Pletronem

10.2. 2014 Autor Laxinátor Komentáře Komentáře (3) Kategorie Rozhovory Hodnocení 0.00 Přečteno x2261

Po roce a půl jsem opět vyzpovídal autora hry Dark elf, Lorda Pletrona.

Rozohvor je to víc poučný, než nějak objevný, ale myslím, že by měl i pobavit.

 ...o trofejích, nespokojeném hráčstvu, nespokojeném i spokojeném Pletkovi a o pár dalších věcech...


Laxinátor: Kráčel chladným podzemím. Neměl, čeho se bát, byl to přece Bůh-Stvořitel. A přece, na těch chladných stěnách s pochodněmi něco bylo. Nemohly za to, na vině byl ten, kdo ho čekal na konci chodby. Novinář. Redaktor. Pisálek a rozhovorista, který ho měl rozhovořit. Oklepal se a vzpomněl si na poslední takové interview, které s ním vedl. V tušení další nepříjemné zkušenosti vešel do nevelké pracovny. Za žulovým stolem seděl trpaslík a vypadal...no, celkem v pohodě. Snad budou v pohodě i jeho otázky...

Lord Pletron: Trpaslík byl vybaven, po pravici korbel chmelového moku a po levici velká zdobená dýmka plná toho nejvoňavějšího hobitího dýmkového koření přímo z Kraje. ;)
Aby byl ten trpaslík-spisovatel uvěřitelnější :)

Lax: No, takže já tě tu vítám a jsem rád, že jsme se po víc jak roce zase sešli k menšímu rozhovoru.

LP: Ahoj, taky tě zdravím, konečně jsme se časově sešli.

Lax: Představovat se nemusíš, všichni tě znají. Opustíme tedy tyhle fráze. První otázka. Máš hodně práce, ale pořád je tě vidět, jak dřepíš v T-lize a sbíráš odehrané dny. Kdy sis vůbec naposledy pořádně zahrál nějakou ligu?

LP: No, to už je pár měsíců. Byla to rasovka, ty mám rád. Nemusí se většinou řešit žádná politika, karty jsou od začátku jasně rozdané. V T-ligách dřepím proto, že tam mám lepší GUI rozhraní pro administraci než v pekle. A že sbírám dny? To je postranní bonus.

Lax: Ve hře se za ten rok a půl událo nemálo změn, trofeje, pár úprav u ras a tak dále. Vypíchni ty zásadní a řekni, jak splnily očekávání.

LP: Kromě optimalizace ras (ty se budou optimalizovat vždy), vyhezčení designu a grafů jsou to samozřejmě Trofeje. Ale pro nováčky to je hlavně zobrazování síly neutrálek, které veterán spočítal externími scripty a nováček stěží odhadoval. Tedy usnadnění pro nováčky.

Lax: A trofeje? Myslíš, že splnily svůj účel?

LP: Určitě. Jsem moc spokojen. Když hraju, tak koukám, co vše bych si mohl splnit. Také si rád pročítám rekordy, a sleduji, která rasa je jak dobrá, která moc ne. Třeba zrovna včera jsem sledoval nej. útok (Trofej Útočník) za Mágy a musel jsem se smát, jak nízké tam jsou rekordy.
Na trofejích odvedl velikou práci také Maranor, má skvělý profesionální přístup a předně věděl, v jaké pozici bych rád trofeje měl.
Byť byly trofeje přijaty trochu vlažně, nakonec většinu hráčů přitáhli a hráči tak mají další cíle ve hře.
Jinak se moc těším, až někdo konečně splní trofej za všechny rasy a bude se moci vyplnit poslední statistika - průměr za všechny rasy. Ale nikdo to zatím nedokázal.

Lax: Trofeje se lidem líbily, jen měl každý jinou představu o úkolech nebo pyramidě. Aspoň takový pocit jsem z toho měl.

LP: Jakou jsi měl představu ty?

Lax: Já docela podobnou výsledku, ale i když se mi trofeje líbí, hnát se za nimi nepotřebuju.

LP: Jasně, je to volba - možnost vedlejší zábavy. Nic, co by museli hráči povinně dělat ve hře, by nepřijali. V podstatě jen obestavujeme základní princip hry další zábavou.

Lax: A tak je to dobře. Další změnou, tou nejnovější, jsou vlajky. Jak jsi vůbec přišel na to s nimi hýbat? Vždyť se do nich nesahalo, co je Dark elf Dark elfem. :D Nebo aspoň, co jsem tam já. A doplňující otázečka, kolik se jich ještě chystá k zavedení?

LP: Tak vlajky je další osvěžení. Hráči volali po klanových erbech. Ale ty jsou tak malé a je jich tolik na výběr, že fakt nemá cenu malovat xxx-tou kombinaci.
Takže smysl má spíš klanová vlajka, je to větší obrázek. Ale ukázalo se, že klan nemůže mít jednu vlajku, byl by zmatek. Aha, takže to chce sadu alespoň 8 vlajek. Ale to už nechci dávat privátně klanům, ale dát všem. Takže se začaly řešit vlajky, aby si celá aliance mohla vzít jednu sadu a bylo vidět, že hrají spolu.
Další vlajky nemám v plánu přidávat, i když občas někdo nějaké návrhy pošle.

- intermezzo -

LP: (Díval jsem se do statistik a nemáš ani jednu Trofej! Ty ostudo!)

Lax: Taky od té doby, co začaly, nemám ani jeden zápis. A co se logů týče, mám jich tak 5. ;)

- konec intermezza -

 

Lax: Ale vlaječky jsou pěkné, ne že ne. Co se vůbec chystá nového, když už ne další kusy hadru na špejli?

LP: Zatím nic konkrétního. Je složité něco měnit a vylepšovat. Už jsme si o tom psali v minulém rozhovoru. Přijde mi, že hra je už tak komplexní, svým způsobem i složitá, že nevidím žádné zásadní změny. Vím, že u online hry se to nikdy říct nesmí, ale přijde mi, že DE je hotový.

Lax: Ale přesto se pořád vyvíjí. Začarovaný kruh. Ale souhlas, herní principy jsou hotové. Spíš by mnoho hráčů uvítalo to slavné odstranění blikající pošty-nápovědy u nováčka. Ale u toho víme, že jsi neoblomný. Jsi ochotný zvýšit limit velikosti avatarů? Protože o tom se teď taky mluvilo.

LP: Pravda je, ze by šlo ho o par KB zvýšit. Ale čím dál více se hraje z mobilu, a jak víme, operátoři mají pomalé připojení. Navíc pokud bych to udělal, bude mnohem více blikajících a animovaných avatarů. Čemu to pomůže?

Je pravda, že Forult by měl lépe animovanou slečnu cvičící s kruhem okolo pasu.

Lax: A to se vyplatí.

LP: Ale líbí se to jen jemu, ostatní na to doplácejí stahováním více dat a "pouťovými" fóry.

Lax: OK, popojedem od změn. I když ne tak daleko. Zářivá hvězda jeho Krveslzenstva BloodTearse stoupá. Šťourat se v tom nemusíme, ale spíš by mě zajímalo, jestli máš v merku současný DE Koment a mé chlebodárce BT a Alatara. Jak jim to podle tebe šlape? Kde dosáhli největších úspěchů a u čeho bys je rád dotlačil, aby přidali?

LP: No, zrovna včera jsem si všiml že RK1 není komentovaná, chtěl jsem napsat BT, ale nakonec jsem to nechal být, nechtěl jsem ho provokovat ;) Šlape to docela dobře (konec zimi a jaro), teď je období, kdy to jde nejsnáze. Hráči sedí u PC a mají dost času, venku je ošklivo.
Nicméně, mohly by se udělat nějaké soutěže, ať už znalostní, nebo tipovací. Ceny jsou k dispozici, stačí aktivita komentátorů. Ale bavíme se na úrovni celého DE. Je sice pěkné, když komentátor udělá pro 20 lidí v rasovce soutěž, ale když si dá stejně času a udělá ji v rámci celého DE, je užitek ze soutěže 50x větší.

Lax: Bohužel většina soutěží končívá fiaskem, hráči zlenivěli nebo to je prostě jen tím, že je jich málo. A když už jsme u toho, že lidi sedí u PC, sleduješ turnaj?

LP: Bohužel, není čas. Kdybych ho sledoval, tak nemám čas třeba na konfiguraci rasovek, rozdávání cen, atd... Nicméně čekám na pravidla Torg-Sayka turnaje. Torg má nějaké osobní problémy, takže i toto teď stojí.

Lax: Já to taky nesleduju, doufal jsem, že mi o tom něco povíš. :D:D
Blížíme se do finiše. Když na chvíli odběhneme k Pánovi hradu, aby z toho měli i lidé, co nežijí jen Dark elfem, tomu se evidentně daří slušně. Pamatuju se ale, že jsi sliboval německou verzi. Nemůžu ji ale nikde najít.

LP: Pánu Hradu se daří slušně, ale i on má určitý pokles hráčů. Vrchol měl před dvěma lety.
Německá verze byla velké selhání. Ne moje, ale po letech jsem se rozhodl dát jednomu příteli svou důvěru, udělat ho svým společníkem a podílníkem a zkusit udělat německou verzi. Dalo pár měsíců práce vše přeložit, poněmčit, přemalovat grafiku od němčiny, atd.... a když to bylo hotové a spuštěné, tak se na to můj společník vykašlal a svou úlohu - propagovat PH v Německu - neudělal. Fakt mě mrzí, ale lidi nemají výdrž. Mám lidi rád, ale už po několikáté se mi stalo, že jsem se spálil. A přitom to byl (je) velice seriózní člověk. Jsme i přesto přátelé.

Lax: Tak to mě mrzí. Holt věnovat se na plný úvazek něčemu, co člověk nedělal od prvního řádku, to moc lidí nevydrží.

LP: To je pravda.

Lax: Kdo ti momentálně (myslím v mezích řekněme posledního měsíce, ne tohohle rozhovoru :P) nejvíc leze na nervy?
(po osmi minutách čilého poskakování obrázku skypové tužky) To mi tam vypisuješ celý seznam ze sčítání lidu? :D

LP: Mně nejvíce leze na nervy moje bezmocnost. Překvapivé? Vysvětlím.
Jde o to, že bych moc chtěl, aby se DE víc dařilo. Aby počet hráčů rostl a hráči hrou žili. Ale každá hra má svůj zlatý věk, a i zenit. Hráči cítí, že DE už je za svým zenitem, mrzí je to (stejně jako mě), a stává se, že na fórech viní mě. Blbá grafika, blbý marketing, blbá nápověda, blbá změna... DE bylo lepší před XX lety (každý nechť si doplní rok, kdy začínal).
No a mě vyčerpává stále dokola vysvětlovat, že z mé strany bylo uděláno maximum. 13 let jsem se hře věnoval. A je to moje bezmoc, co mi bere sílu, když vidím, že někdo má nápad na nějakou změnu, která ale poškodí zase další část komunity či by udělal DE něčím jiným, než čím je.
Takže můj manévrovací prostor je nulový. A i v oblasti propagace. V ABC se koupila celostrana, a půlku jsem věnoval na DE, i když jsem viděl, že to jsou vyhozené peníze z okna. Ale udělal jsem to pro hráče, aby viděli na vlastní oči, že reklama na DE nefunguje. DE je oldschool hra. 50 registrací je slabý výsledek, z toho jich u hry vydrželo, hádám, 10.
Takže tak. Propagace se naprosto nevyplácí. A dělat z Dark Elfa Pána Hradu taky nechci (proto jsem odešel dělat PH, abych z DE nedělal pseudo PH). Takže tak.

Lax: Jsi v nezáviděníhodné pozici. Na druhou stranu, si představ, že by bylo na DE 5x tolik hráčů. To bys už nemohl udělat nic, když se bouří i tahle hrstka. :P Nakonec můžeš i být rád... O:-)

LP: No, kdyby v DE bylo 5x více hráčů, tak bych si vzal k sobě nějakého šikovného programátora, co by dělal se mnou, a hned by vše bylo veselejší. Takhle mě DE neuživí, a jsem na to sám. A navíc kvalita onlinovek jde rychle nahoru a konkurence stoupá... dneska to dělají velké firmy, takže, byť je to trochu depresivní čtení, si asi dovedeš představit, jak to se mnou dopadne. ;)
Abych to trochu odlehčil, mám krásnou 8měsiční dcerku Natálku, ta nám dělá velikou radost. Jedna z jejích neoblíbenějších hraček je černá klávesnice. :D

Lax: :D Gratuluju. Tak aspoň máš někoho, kdo po tobě převezme rodinný podnik, a my budeme mít co hrát i v padesáti.

LP: Tak toho bych se rád dočkal. :D

Lax: Dcerka asi i trochu napovídá, jak odpovíš na další otázku. Ukážeš se v březnu na brněnském srazu?

LP: No, asi spíš ne. Ale kdo ví...

Lax: Bral jsem to dost skočmo, protože vím, že nemáš zas tolik času. Proto pokud bys chtěl na závěr odpovědět na něco, na co jsem se tě ani nezeptal, teď máš tu možnost.

LP: Chtěl jsem snad jen dodat, že se na DE nevykašlu, že i když mu nemůžu věnovat tolik času, stále jsem ve hře aktivní a stále něco pro hráče vymýšlím.
A kdo ještě není na FB stránce Dark Elfa, tak nechť se zapojí!
http://www.facebook.com/pages/Darkelfcz/141083519415816

Lax: Tak jestli je to všechno, děkuju ti za čas i ochotu a přeju ti, abys nám ještě dlouho nezbankrotoval. ;)

LP: Díky i tobě za rozhovor. Ať tě DE baví a sežeň si nějakou trofej :P

Lax: Oukej, vidím to na skalpování Biolita.

LP: :D

 


Odkaz na rok starý rozhovor, o který jsme se v tomto několikrát otřeli: http://detimes.cz/clanky_detail.php?id=601

Hodnocení článku: Hodnocení 0.00, Hodnotilo 0 uživatelů