Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Lormovo brčko #2 Ara

2.6. 2015 Autor lorm Komentáře Komentáře (0) Kategorie Rozhovory Hodnocení 9.00 Přečteno x3046
Dobrý den, večer, ráno všem. Když jsem minule dělal rozhovor s Gil-Estelem, tituloval jsem ho jako nejkontroverznější postavu novodobého DE. Je to úsměvné, ale teď vám přináším rozhovor s hráčem, který je živel již od samotného založení DE. Určitě uznáte, že to nemůže být na pouhé dva řádky, jako s Gil-Estelem. Byl snad všude a vším, čeho se na DE dá dosáhnout. Jeho jméno zní Ara. Copak na sebe prozradí? V článku je i malé překvapení... Čtěte níže. 

Lorm: Představ se nám.
Ara: Nic originálnějšího tam nemáš?
Lorm: Chci začít trochu formálně, aby každý věděl kdo jsi.
Ara: Cajk . ArA_666, dřive ArA Ararouna, Aramian, to jsou moje používaná online jména. Online hraní mě bere už od minulého tisíciletí, kdy někdy v roce 2000 jsem začal hrát Diablo. Po mnoha letech jsem chtěl hrát něco, co nesežere tolik času a kde vynikne moje vrozená genialita (jasně, to myslím smrtelně vážně) a nevím ani jakým způsobem jsem se dostal na Dark Elfa, ale dostal jsem se tam. Po chvíli založil klan, řádil jak pominutej přerušovaně až do roku 2010, kdy jsem prohlásil něco ve smyslu, že na to seru. Tři roky mi to vydrželo a jsem tu zpět. Pravda, už moc nehraju, ale čas od času ještě do nějaký ligy vlezu.
Za dobu, co jsem na DE jsem samozřejmě vystřídal několik funkcí, učitelskej sem byl, komentátorem a několikrát v RS, párkrát jsem si střihnul i role kriminálního živla, neustále vedu ten svuj klan, kterej dneska samozřejmě funguje tak leda na papíře.
No a v reálném světě jsem momentálně programátor v jedné pražské firmě, kam jsem nastoupil po úspěšném študýrování v Jihlavě na Polytechně, je mi už celých třicet let a pokud nepracuju, tak jezdím na Vysočinu relaxovat a po vzoru našeho prezidenta popíjet, objímat stromy a tak podobně.
Ara: neusnul si? :Směje se:
Lorm: Paráda... tohle bude dlouhý rozhovor.
Ara: Někdy v roce 2000 je spíš někdy na konci roku 1999. Ono by to jinak nebylo minulé tisíciletí :Směje se:
Lorm: Ty seš programátor? Nenabízel si pomoc LPmu?
Ara: A no, nabídnul jsem Pletkovi vyřešit problém s anketami bez nároku na honorář :Úsměv:
Lorm: Jeho reakce?
Ara: Nechtěl to. Vysvětloval to tím, že už mu lidi pomáhali a většinou to dopadlo tak, že to nedopadlo dobře. A když něco dopadlo dobře, tak se v kódu neorientuje a bojí se do toho šahat. Trošku mě z toho bolelo čelo, jak jsem si ustavičně klepal na čelo, ale co. Aspoň s tím zbytečně neztrácím čas, když je momentálně Dark Elf v totálním rozkladu.

Lorm: Co si myslíš o DE jako takovém? Je to dobrá hra? Jako programátor se na to můžeš podívat i po té technické stránce. Opravdu je tak těžké dotáhnout některé nápady do finále?
Ara: Dark Elf není špatná hra, to dokazuje i množství hráčů, které si hru kdy zahrálo. Ani teď není celý koncept k zahození, tahovky jsou stále v kurzu, i když dominují jiné žánry. Jenže má své vady na kráse. První a tou největší vadou je, to asi nikoho nepřekvapí, sám Pletka. Vada ale není to, že by byl nějaký vyšinutý, špatný programátor nebo tak. Resp. to nevylučuji, ale v tomhle případě je to irelevantní. Vada je hlavně v tom, že se rozhodl tak, jak se rozhodl. Udělal Pána Hradu, upozadil Dark Elfa a nezvládl vyrůst z toho drobného sranda podnikání. Víceméně mu nelze nic vyčítat, nezvládli to i jiní, děje se to z různých důvodů.
Technická stránka dneska už nikoho nezajímá. I kdyby to bylo napsáno všelijak, důležité je, jak to funguje a jak to hlavně vypadá. Dark Elf vypadá obstojně, i když zastarale, funguje spolehlivě, jen je uživatelsky dosti nepřívětivý a chybí mu některé poměrně důležité funkce. Např. takovou nejzásadnější je správa účtů. To ví snad každý hráč Dark Elfa, že je to totálně na hovno.
Lorm: Tak trochu si mi odpověděl i na mou další otázku. Co si myslíš o LPm. Máš k tomu ještě něco?
Ara: Pokud se budeme bavit o něm jako o člověku, tak o něm nemůžu říct skoro nic. Neznám ho, nebavím se s ním, ono to ani nejde, když mě nemá moc v lásce :Úsměv:
Lorm: Myslel jsem spíš jako provozovatele hry nebo hráče. Na což si mi de fakto už odpověděl. Říkal si, že tě nemá moc v lásce. Řekni mi o tom něco. Vím, že máš ban na fora, byl si zvolen do RS. Jak to všechno začalo?
Ara: To je taky jenom moje doměnka, usuzuju z těch pár výměn názorů vyústěných právě tím desetiletým banem na fóra. Třeba mě ve skutečnosti miluje a tímhle mi dokazuje svou lásku. Co já vím :Směje se:
Ara: Co s tou RS, tomu moc nerozumím.
Lorm: Pokud se nepletu, stále v RS pracuješ?
Ara: Dá-li se tomu říct práce. Od té doby, co jsme sestavili nový kodex z popela toho starého se víceméně nic neděje. čas od času se někdo na něco zeptá, případy skoro nejsou...
Lorm: Ono se nedá ničemu divit, když tu hraje 700 účtů. Ale zpět k tomu banu. Řekni mi, co si o tom myslíš. Proč? Dal ti LP nebo admini nějaké stanovisko?
Ara: Víceméně jsem si ho vymodlil. Kritizoval jsem adminstvo a Pletku, že nejsou schopní včas a správně reagovat. Že ani mě není schopnej dát ban, když už to přeháním a tak jsem ho dostal :Směje se:
Lorm: Na deset let?
Ara: No jasně, jak dlouho hraješ, takovej ban dostaneš :Směje se:. Nevim, asi měl blbej den.
Lorm: To je originální!!!
Ara: Naprosto
Lorm: Co si myslíš o banu Ivanslize? Taky jenom úklik?
Ara: Úklik ne, spíš úlet. Chápu, že Ivansliz dělal jak hovado, dělal bordel i na fórech, měl dostat od prvního admina, co ho viděl, ban na fóra, RS by pak prořešila zbytek. To se ale nestalo, admin na něj smutně koukal a čekal na sprostý slovíčko... aby to bylo podle něj košer. No a pak se to už vezlo. Flejm jako prase, pak nevím, co konkrétně došlo mezi Ivanem a Pletkou, ale že to skončí blbě, to bylo jasné.

Lorm: Hraješ hru... dá se říct od začátku... Hrdinové, artefakty, trofeje a teď zase nové artefakty... jak to hodnotíš? Jak to na tebe působí? Můžeš říct, jestli se DE za ty léta měnilo k lepšímu?
Ara: To není úplně jednoduchá otázka. Shodneme se, že Dark Elf se měnil. Podle mě to byly změny někdy k lepšímu, někdy to byl krok zpět.
Asi největší změnou, kterou si pamatuju, bylo zavedení DE-kreditů. Spoustu lidí pobouřily služby, které zvýhodňovaly hráče ve hře jako měšec, kouzelná hůl, kouzlo času apod. To bylo asi takové nejcharaktičtější pro změny v DE. V základu je to dobré, dohromady je to takové... divné.

Lorm: Co tedy považuješ za největší přešlap LPho. Troufneš si říct, po čem odešlo nejvíce lidí?
Ara: Nedá se říct, že by lidi hned po nějaké změně hromadně odcházeli. Dali těm změnách svůj čas, některé chyby se dodatečně napravily, něco se dalo ignorovat. Můžu ale říct, jaká změna asi byla úplně nejstupidnější. Alianční typy. To bylo tak ujeté, až to nakonec ze hry rychle zmizelo. Dokonce jsem si to našel, 10.6. 2006 nasazeno, 14.7. téhož roku odstraněno.
Lorm: Alianční typy? O tom jsem nikdy neslyšel. Řekneš mi o tom něco?
Ara: To mělo fungovat tak, že sis při zakládání zvolil typ aliance a pro každý typ byly nastavený pravidla v kodexu, jak se má aliance chovat a jak mají platit smlouvy mezi hráči a aliancemi. To ještě byla rada starších hodně v plenkách a vůbec to bylo takové bouřlivé období. Hodně se v tom angažoval Krucipísek, to byl takovej divnej člověk... asi to myslel dobře, ale to tak úplně nestačí. Každopádně to bylo nastavené naprosto nepoužitelně, hráči to skoro jednohlasně odmítli a bylo.
Lorm: Navenek to zní velice zajímavě.
Ara: Zajímavě zněl i národní socialismus nebo Mein Kampf.
Lorm: Myslíš si, že existuje něco, co by DE zvedlo? Nová rasa, grafika?
Ara: Dark Elfa v dnešní podobě nezvedne už nic, co by si nevyžádalo rozsáhlý zásah, kde by se už vyplatilo to rovnou celé přepsat. Nejvíc vadí asi uživatelské rozhraní a správa účtu. Však uznej sám, když nejseš v lize, tak se k něčemu dostat je docela peklo. Nebo třeba si procházet hrdiny, furt se přehlašovat jak kokot... navíc i bany by byly efektivnější :Úsměv:

Lorm: Pravda. Si programátor. V jakém jazyce LP psal. Myslíš si, že je to fakt taková prasárna?
Ara: Co mi tvrdil, tak by drtivá většina kódu měla být v ASP a jen přepočet v C#. Všechno si dělal sám, kromě fór. To je všechno co vím. ASP je zastaralá věc, není to jazyk objektově orientovaný, dneska v tom něco dělat je vyložená sebevražda. Natožpak to dělat všechno sám. To se pak není čemu divit, že to někoho nebaví a že na to nemá čas... ono být to přepsané do moderního ASP.NET za použití nějaké chytré architektury, pak by to byla jenom radost v tom něco dělat. Představ si ASP jako kalkulačku a ASP.NET jako sestavený počítač. Upravit kalkulačku vyžaduje více úsilí, než přidat jednu trapnou komponentu do počítače.
Lorm: V čem LP psal PH?
Ara: PH je už v ASP.NET. Vznikal v době, kdy už Microsoft ASP poslal k šípku.
Lorm: Kolik umíš jazyků ?
Tolikrát jsem člověkem? Umím hlavně to, v čem dělám a to je C#, postgresql a nějaký ty webový blbiny.

Lorm: Vrátíme se raději zpět k DE. Než si byl zvolen do RS, tak si nám sliboval zvěřejnění diskuze na RS. Stále jsme se ničeho nedočkali... Nemluvě o novém webu. Nechceš to udělat teď?
Ara: Zveřejnění diskuze a nový web jsou pro mě spojené nádoby. Tím, že ostatní radní mě se zveřejňováním archivů poslali k špíku, tak jsem neměl tu správnou motivaci vytvářet nějaký web. Ostatně k čemu by bylo dělat web, který by nepřinášel krom vzhledu nic nového?
Údajně je problém to, že by toho mohli využít trollové, že se radní nevyjadřují dostatečně korektně, protože ví, že je to uzavřená diskuze... já si myslím, že se prostě stydí za to, co píšou. Někdy je to opodstatněné, někdy rozhodně ne. Občas se neshodneme, občas se zmýlíme, ale to je lidské, ne? No, uvidíme, co se stane a kdo má pravdu. Já jsem pilná včelička a to nejdůležitější jsem postahoval a tady to máte - odkaz naleznete pod článkem (pozn. Red.)

Lorm: Byl jsem na sraze a poznal Bublifuka. Je to pěkný ožrala. Jak funguje jako radní?
Ara: A jako radní funguje, je aktivní, furt se tváří, že něco dělá. Ale po pravdě se s ním nespolupracuje nejlépe. Možná mě nemiluje, možná nemá rád, když neni po jeho. Ohledně nového kodexu jsem nejvíc diskutoval právě s ním a občas jsem nechápal jeho myšlenkové pochody. Ve výsledku to ale dopadlo dobře, snad jsme byli oba s výsledkem spokojeni. Prostě profíci, u piva by se umlátili popelníkem, při práci to ale musí fungovat.

Lorm: Poslední otázka. Chtěl by si někomu něco vzkázat? Nebo si vyřídit nějaký účet?
Ara: Děcka, porno je fajn věc. Je lepší večer kouknout na porno, udělat si dobře, než potom honit baby po ulici a nebo z frustrace brát nějaký podělaný drogy. Nebojte se ani nějkých extrémů, pokud se vám to líbí, bez studu na to koukejte. Čim více se tomu budete bránit, tim větší průser se pak stane! Blbý je, pokud zrovna chcete dětský porno. Jakože ono to z toho sexulogického pohledu je víceméně dobře, že na to budete koukat namísto toho, abyste honili děcka po parku a pak je zakopávali na zahradě. Jenže páni policajti to chápou trošku jinak... Se přestěhujte do Dánska, tam můžete, pokud se léčíte.
Jo a učinil jsem objev. Máme doma takovou hračku, je to banán s nožičkama a oloupanou hlavičkou. Chvíli jsem na to koukal a pak jsem zjistil, že je to vlastně strašný. Ten banán má vlastně prasklou hlavu, odhalený mozek! Ledaže by to banán měl jinak, to odhalené by byl penis a mozek měl třeba v prdeli. Pak jsem se zamyslel a zjistil jsem, že pan premiér Sobotka je vlastně banán.
Jo, já sem střelec :Směje se:

 

Děkuji Arovi za obsáhlý rozhovor. Jsme u konce dámy a pánové. Omlouvám se za délku, ale s Arou jsme se nechali trochu unést. Na druhou starnu si myslím, že tolik písmenek za přečtení stojí. Já pěvně věřím, že Ara nebude mít za zveřejnění diskuzí nějaké problémy.... A koho si vyberu příště? Opět se nechte překvapit.

 

Zde máte na stáhnutí vybranou diskuzi RS: 

http://uloz.to/xR9xydkU/rs-forum-zip

Hodnocení článku: Hodnocení 9.00, Hodnotilo 1 uživatelů