Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Ohlédnutí za RS

10.10. 2016 Autor Lord Komentáře Komentáře (0) Kategorie Rada starších Hodnocení 0.00 Přečteno x2907
Komentář bývalého Radního na adresu našeho soudního orgánu. Co by měla podle mě změnit RS na svém přístupu. Kdo nebo co v ní je špatně a jak některé věci (ne)fungují? Dočtete se v článku

Tak jsme se s téměř měsíčním zpožděním dočkali voleb do RS.


Já jsem si ze svého působení v Radě Starších odnesl poměrně zajímavé poznatky a že jsou tu ty volby, rozhodl jsem se vás seznámit s věcmi, které mi vadí a podle mě nefungují správně.

 

1) Členové RS
Funkce Radního má jistou prestiž, logicky na tento post míří veteráni se spoustou zkušeností a odehraných dní. Každý za tím ale sleduje něco jiného. Někomu jde o těch pár DEKů, někdo si funkcí honí ego, některý by rád do všeho mluvil atd atd.


Abych to shrnul, zažil jsem v Radě 4 kolegy. Pochválit se dovedou sami, nebo na to mají vlastní roztleskávačky, takže tuto pasáž přeskočím. Nechci shazovat jejich větší či menší snahu o řešení případů a problémů, ale uvedu pár věcí, co mi na nich nesedlo.


Almir v diskuzích většinou mlel to svoje dokola místo věcné argumentace a byl spíš mistr světa v pocitech a dojmech. Mně se nelíbila neschopnost se oprostit od svých osobních sporů a občas tendenční rozhodování.
Decado byl aktivní hlavně mimo případy (jak se pak ukázalo, bylo to málem lepší, než když je řešil), především v záležitostech co pálily přímo jeho. Takže jednou nebyl problém, že někdo x-účtama manipuluje s trhem 0.den, ale jak se to stalo dva týdny později v lize, kde hrál on sám, hned byl oheň na střeše a rázem se objevila nová interní diskuze, jak to půjde zatrhnout.
Bublifuk zase nechtěl příliš plýtvat svým časem, protože nebyl zrovna zvolen stařešinou a DragonSpar ani neměl čím plýtvat, stíhá sotva navštěvovat poštu...

2) Statistika
Komunitě se předkládá pravidelně každý měsíc statistika jako výstup "práce" jednotlivých členů. To ale nikoho moc nezajímá, protože není tajemstvím, že vypovídající hodnota je nulová. Statistika se skládá ze tří částí. Případy řešené sólo- tedy takové, kdy není potřeba případ dávat do pléna a čekat na vyjádření všech. To jsou některé míry, co se vyřeší reparací, stížnosti apod.


Pak jde o případ řešený v plénu. Ve statistice se dělí na dvě části. Počet předložených (řešených) případů a počet případů, ke kterým se člověk vyjádřil.


Tady je ale ono úskalí. Sólo řešené případy nikdo neeviduje, vlastně se po Radních chce jen číslo bez kontroly. Kdo se chce tvářit aktivně, prostě může nahlásit víc a nic se mu nestane. Když jsem se nad tím pozastavoval, bylo mi řečeno, že dřív se případy posílaly stařešinovi slovně se stručným popisem. Co je na tom pravdy nevím. Každopádně teď máme jen nicneříkající číslo.


Hromadně řešené případy jsou ve statistice buď případy předložené plénu= člověk řeší případ (zajišťuje důkazy, obepisuje všechny zainteresované hráče, sepisuje popis případu na interní fórum, aby s ním seznámil ostatní, následně píše adminům s případným trestem, u složitějších případů nahání LPho,...)


Druhé číslo jsou případy, kde Radní vyjádří svůj názor i kdyby šlo jen o zprávu: "souhlasím s návrhem", nebo lakoničtější a poměrně běžné "za mě ok". Číslo ve statistice je to stejné, za každým je ale jiný objem práce a času. Tohle číslo vypovídá jen o tom, jestli Radní vůbec otevírá fórum, nebo má zrovna dovolenou.
Suma sumárum jediný výstup, který má veřejnost k dispozici má vypovídající hodnotu 0.

3) Práce Radního kromě samotných případů
Článek k případům se píše výjimečně, je to práce navíc, co nikdo nemá vůli dělat. Takže lidi vlastně vůbec neví, co se řeší, jak se to řeší a kdo na tom odvedl nějakou práci.


Schválně se přihlašte, kdo víte o nejnovějším případu krádeže hrdinů? A víte, že RS prvně sáhla k trestu zabavení zlodějových hrdinů, kteří byli "věnováni" poškozenému účtu? Pro většinu lidí je to asi novinka... Já to vím jen proto, že jsem ten případ řešil, než jsem ho musel předat, když si kluci vyhodili svého nejaktivnějšího člena v rámci vyřizování si svých osobních účtů.


Nikde není o případu ani zmínka, kromě upoutávky v lednové statistice :) Mimochodem blacklist jsem naposledy aktualizoval taky já, navíc jsem si nechal od adminů vypsat seznam cejchů, dohledal k nim důvody udělení a tabulku pravidelně aktualizoval. Jinde důvod trestu běžný člověk nedohledá, když zmizí současně s cejchem udělované bílé mínus. Aktualizujte si to aspoň teď, lemry! :D Nedělá se prostě nic...

4) Lobby
Někdy je potřeba pravidla adekvátně vylepšit, aby dvakrát totéž bylo jednou v pořádku a podruhé ne. To v závislosti na tom, kdo danou věc provádí. Takže se v minulém funkčním období jednou dával trest za log více účtů do rasovky a podruhé se za takovou věc netrestalo. Potřetí se to už zase trestalo na základě pravidel, co byla ale sepsána až později... Aby to bylo v pořádku z hlediska následného trestu, je mimo Kodex na stránkách RS dostupný seznam případů, kdy můžete logovat víc účtů a kdy ne. Takže vznikla dlouhá slátanina mimo Kodex (aby to nebylo tak snadno k dohledání), která se dá trapně obejít.


Až totiž budete chtít logovat víc účtů do rasovky (a následně třeba jeden odlognout, zkrátka, abyste si vybrali oblíbenou rasu), nesmíte použít dva svoje účty. Půjčte si účet někoho z klanu. Logovat víc cizích účtů je totiž povoleno, protože do rasovky, kde se rozdávali červení draci zadarmo, logovali nejmenovaní hráči víc účtů svých kamarádů a nařízení bylo ušito na míru, aby toto bylo v pořádku a mohlo se dle potřeby opakovat. Že byly i jednodušší a srozumitelnější návrhy bez podobných šaškáren asi nemusím ani zmiňovat. :D

5) Volby
Než se mě Almir dokázal zbavit, poslal jsem návrh na změnu voleb, kde jeden z bodů byl, aby anketa byla nastavena na možnost volit jen jednoho kandidáta. Jednak není tolik lidí a hlavní důvod je zřejmý. Protože Artikule se dodržovat nemusí a vítězí názor většiny, může si klan (nebo víc domluvených klanů-> kartel) navolit 3 lidi a dělat cokoliv včetně čistky. No jsem zvědavej, jestli aspoň tohle je dotažený do konce, nebo zase nic nebude. :)

Na závěr
I pokud nejste známá tvář a chcete pomoct komunitě, vůbec se nebojte přihlásit do voleb. Už to, že se díky vaší kandidatuře nedostane do funkce "kdekdo" (minule 5 kandidátů na 5 míst :D) je krok správným směrem! RS trpí nedostatkem schopných a pracovitých lidí ochotných pomáhat komunitě. Doufám, že se ty tváře trochu obmění a dočkáme se aktivních lidí, co přinejmenším udržují aktuální blacklist, seznamy cejchů a jako bonus, když už řeší nějaký ten zajímavý případ, dají si párkrát do roka práci s článkem  :)


Co by se mělo co nejdřív zlepšit je zpětná vazba o práci jednotlivých Radních. I kdyby šlo o hodnocení Radních mezi sebou, možnost pro veřejnost ohodnotit Radní za vyřešený případ, nebo výměnu statistiky za slovně psané popisy případů, což je sice časově náročnější, ale má to aspoň nějakou hodnotu, bude to posun dopředu...

Díky za pozornost a přeji všem voličům šťastnou ruku při výběru nové Rady.

Hodnocení článku: Hodnocení 0.00, Hodnotilo 0 uživatelů