Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Rozhovor s Balurem o turnaji, DE a tak vůbec

10.4. 2017 Autor pajarillo Komentáře Komentáře (0) Kategorie Rozhovory Hodnocení 0.00 Přečteno x2561
Ačkoliv od skončení Turnaje 2016 uběhl už nějaký ten týden, rozhodl jsem se spáhat rozhovor s jeho organizátorem. V následujících řádcích se dočtete nejen o turnaji a Balurově životní dráze, ale dojde i na upřímnou zpověď ohledně jeho přezdívky.

Turnaj s podobnými pravidly jsi organizoval už v roce 2012. Kdy tě poprvé napadlo, že tuto akci zopakuješ?

Řekněme, že v květnu mě to napadlo, v červnu jsem se definitivně rozhodl a v červenci jsem začal něco skutečně dělat.

Co v plánovací fázi zabralo nejvíc času a bylo celkově nejproblematičtější?

No co se týká organizace tak tam zas takový problém nebyl, až na fakt, že jsem byl celé léto pryč a už tehdy v červenci a srpnu mě poprvé štvalo, že jsem se do něčeho pustil, protože jsem si musel najít chvíle po večerech se věnovat DE místo dovolené :) Hlavně proto mi trvala příprava (obeslání klanů dotazníky, zejména), tak dlouho, tj. někdy do půlky září.

Kolik týmů se účastnilo 2012? To bylo ještě za větší popularity DE, takže hádám, že o hodně víc?

Je to tak, tehdy bylo 24 týmů a hrálo se v 8 hráčích, tj. minimálně muselo být přihlášeno 192 lidí, reálně to bylo ještě trochu víc. Doporučuju můj předchozí turnajový web http://balur.webnode.cz/.

Jak jsi vnímal přihlašování týmů? Po spuštění registrace se relativně dlouho nic nedělo, až v posledních dnech se začaly přihlašovat týmy. Neměl jsi obavy, že to skončí fiaskem a čtyřmi přihlášenými týmy?

Teď není jasné, na který z těch turnajů se ptáš. Ale pointa je v tom, že to je vlastně jedno. Protože obavy jsem samozřejmě měl v obou případech. Akorát že 2016 už jsem měl zkušenosti z předchozí organizace, takže jsem přece jen tušil, jak to nakonec bude (a skutečně bylo). Tedy že poslední víkend se přihlásí víc týmů než třeba za předchozí měsíc.

Rozlosování (2016) se stalo docela emotivní záležitostí, zejména kvůli lichému počtu týmů a následnému sporu o nasazené týmy. Připomněl bys, k čemu tam přesně došlo?

V roce 2012 jsem jako ukazatel síly týmů (kvůli nasazení) použil hlasování velitelů. Protože nějaký použitelný objektivní ukazatel v DE prostě není. Tehdy to šlo v pohodě a hrálo se dál. Tudíž jsem to, stejně jako řadu dalších věcí, aplikoval i tentokrát. Nicméně se objevili někteří lidé, kteří to pojali jako kalkul a začali mezi nejslabší týmy volit třeba Kruh nebo GD. Hned když jsem to viděl, tak jsem jim na rovinu psal, že si buď spletli zadání, nebo se snaží mě "přechytračit", ale tak jako tak nebudu jejich hlasy brát vážně, protože bylo naprosto evidentní, že se snažili o něco jiného, než jsem po nich chtěl. Nebylo to tak, že bych jejich hlasy zoufale potřeboval a neměl jinou možnost, chtěl jsem jim akorát dát prostor, tak jako minule. Bohužel to tentokrát nevyšlo.

Samozřejmě se kolem toho rozhořela debata, jak bývá na DE běžné. Já to od začátku chápal a označoval jako podvod a za tím si stojím. Nicméně mám zkušenosti s mnohými internetovými diskusemi a tak vím, že se najdou lidé, kteří obhajují třeba zkorumpované politiky (protože jsou "schopnější"), či třeba simulující fotbalisty (protože jsou "šikovní"), takže mi bylo jasné, že taková diskuse se nedá "vyhrát", ať už jde o cokoliv. Bylo tam pár hráčů, co se mě zastali (někteří další mi psali třeba do pošty). Na druhém břehu byly asi tak tři skupiny hráčů - ti, kteří takhle hlasovali, a nelíbilo se jim, že jim jejich podvod neprochází; potom ti, kteří chtěli věcně diskutovat, ať už se turnaje zúčastnili nebo ne (těch bylo málo, ale byli příjemným zpestřením); a nakonec hráči typu Raj Athen, který všechno ví nejlépe, všude byl, ale přitom nemá absolutně co říci, jen vždycky přilévá olej do ohně a všem podsouvá svůj názor.

Co mě na tom mrzelo, že se třeba aktivně proti mě ozývali hráči, kteří sami nebyli schopni svůj tým ani pořádně přihlásit, poslat správně zápisné, nebo prostě dodržet pár jednoduchých pravidel, případně po mě žádali spoustu výjimek, a přesto jim nebyla hanba plivat kolem sebe [tip pro začínající organizátory turnajů: nečekejte, že věci půjdou podle toho, jak naplánujete, i takové přihlašování do turnaje je dlouhý a bolestivý proces].

Abych to zkrátil, náš tým jsem nakonec vyřadil z nasazených, ne proto, že  bych se k tomu cítil jakkoliv zavázán, ale proto, aby ani ti největší pindalové neměli co najít na náš tým, kdybychom třeba náhodou vyhráli, protože na internetu prostě když někdo někoho chce očernit, tak je to extrémně jednoduché, a to platí i na DE.

A ty týmy, které vyšly jako nejslabší v "reálném" hlasování, šly do předkola, protože 16 je jaksi použitelnější počet než 17. Bohužel tam někdo musel, neměl jsem z toho radost, ale s tím počtem se nic lepšího udělat nedá. Tak jsme získali Arcad Lor, kteří pak v turnaji došli docela daleko.

Jen k tomu dodám, že se mi líbilo, že jsi Mysteriarchům vrátil zápisné, když prohráli v předkole a do samotného turnaje tak nenastoupili.

To bylo to nejmenší, co jsem mohl udělat.

Jak pro tebe byl náročný turnaj, když už se to rozběhlo? Bylo kromě objednávání lig ještě hodně organizátorské/administrativní práce, která nebyla zvenku vidět?

Vždycky je hodně práce, která není zvenku vidět :) Nejslabším článkem každého turnaje jsou hráči, protože někdy se s nimi domluvit, to je nad lidské síly. Kromě toho jsem volil maximální benevolenci v organizování, takže pokud jde o začátky jednotlivých kol, maximálně jsem vycházel hráčům vstříc, což to celé ještě znesnadňovalo. Kromě toho jsem cestoval i v semestru a na nějaké DE jsem neměl moc čas ani náladu.

Pokud si to správně vybavuju tak se jen jednou stalo, že nenalogovala kompletní pětka (Divocí, první kolo), to se dá považovat a úspěch, ne?

Ano, to nepochybně ano. Vždycky je škoda, když je liga rozhodnutá už 0. den. Jsem daleko raději, když se rozhodně až během 2. přepočtu (ha, ha). Některé ligy se hrály vyrovnaně docela dlouho, to bylo fajn. V neposlední řadě log byl vždycky téměř vyrovnaný, což byla podstatná součást.

- Krátká odmlka ze strany rozhovoráře.

Myslel jsem log tedy jako náhodně zvolené zemky na mapě.

Pochopil jsem, jen jsem koukal, jak dopadl přepočet.

To už naštěstí docela dlouho dělat nemusím :)

Od turnaje nehraješ?

Spíš tak od prosince.

Když jsem dělal rozhovor s Niellonem, zmiňoval, že se k DE vrátil jen kvůli turnaji, to dozajista potěší, když se někdo vrátí, aby si zahrál něco, s čím sis dal tolik práce. Jak je to s tebou a tvými spoluhráči z DE, udržujete přátelství dlouhodobě i mimo DE, potažmo mimo internetový svět?

Kluci v klanu se čas od času scházejí, když se jich třeba najednou víc ocitne v Praze nebo třeba na oficiálním srazu, já nikoho v realitě neznám. Možná jsem potkal pár hráčů ve škole, protože někteří studují/studovali stejnou vejšku, ale pokud ano, tak o tom stejně nevím :)

Ještě v průběhu turnaje jsi měl zkoušky, nebo to byly státnice?

Státnice byly a státnice budou. Ty minulé úspěšné, ty budoucí snad taky.

Takže jsi poloviční Ing.?

Zatím jsem jen I. Státnice jsou trojnásobné, takže to odpovídá těm písmenkům. Na konci dubna snad budu In.

Jak tě vlastně napadlo jméno Balur? Myslel jsi už tehdy na všechny ty přesmyčky, které ti hráči vymyslí, nebo to byla šťastná náhoda?

Teď asi provedu první velké životní přiznání (stejně ten rozhovor nikdo číst nebude, haha) a prozradím, že jsem tu přezdívku nevymyslel. Používal ji spolužák, když jsme na druhém stupni ZŠ hráli při hodinách IT Warcraft 3. No a tehdy v 8. třídě ZŠ jsem začal hrát i DE a žádná lepší přezdívka mě nenapadla :) Tímto zdravím Davida T.

Abychom se vrátili k turnaji a nenechali se moc unést, nastaly v průběhu turnaje ještě nějaké vážnější problémy srovnatelné s hlasováním velitelů? Nějaké krize či vyhrocené okamžiky?

Asi ne. Jak říkám, bylo těžké dohodnout začátek kola, když někdo mohl jen každou lichou středu a někdo zas maximálně dva týdny od úplňku, ale vždycky se to dohodlo. Nejhorší vyjednávání bylo asi o počasí pro finále. Jinak přímo krize nenastala nikdy (nebo si to díkybohu alespoň nepamatuju), nicméně „úplně v pohodě" to nebylo, např. uvnitř našeho klanu v některý okamžicích, na čemž jsem měl samozřejmě (bohužel) taky podíl.

Chceš to nějak rozvinout, nebo to jsou vnitřní záležitosti a bude lepší netahat je na veřejnost?

Ne tak třeba po prohraném semifinále jsem chtěl objektivně zhodnotit náš výkon a tak jsem našel asi tak 10 chyb na každém z nás, kromě sebe tedy, protože jsem požadoval, aby mě hodnotili ostatní, přičemž jsme asi všichni věděli, že mých chyb by bylo spíš víc než míň. Akorát ostatní se moc nechytli a nebylo to úplně to, co chtěli slyšet :) Myslel jsem si, že dělám něco prospěšného, ale místo toho došlo k tomuhle nedorozumění.

To se dostáváme k souboji o třetí místo. Jaké to pro vás bylo? V roce 2012 jste vyhráli, po vašem rychlém převálcování Loců kostí v prvním kole jste měli nejspíš hodně vysoké ambice, prohraný souboj s LoDem musela být velká rána. Povedlo se vám vzpamatovat se a podat nejlepší možný výkon, nebo byla ta liga spíše už jen z povinnosti?

Semifinále s LoD byl střet s realitou. Jasně se ukázalo, že něco v nás samozřejmě pořád je, ale s aktivními hráči z těch top klanů se logicky v našem plouživém tempu nemůžeme rovnat. Boj o třetí místo byl spíš už jen komický. Hrál ten, kdo se místa v sestavě nevzdal dost rychle. Mé nenasazení nebylo ani tak dílem toho, že by mě v týmu nechtěli, ale toho, že jsem se z té povinnosti včas vymanil a zbaběle jsem místo sebe instaloval preVíta :)

Jinak na hře samotné to bylo jasně vidět. Azazel neodehrál 3. den (vlastně ani nelogoval a někdo ho tam poslal na poslední chvíli), no a jinak za celou dobu (jak dlouho se to hrálo?) byla na fóru snad jen jedna stránka příspěvků. S takovým přístupem bychom ani ty Lovce kostí asi neporazili :) Ale aby to zas nevyznělo jinak, já obdivuju ty z nás, kteří tam fakt nalogovali a alespoň něco odehráli, protože jak řečeno, já jsem z toho utekl úplně.

Jak jsi viděl popularitu turnaje z celkového pohledu DE a hráčů, kteří se neúčastnili? Často jsi pobíhal po fórech a diskutoval, kde se dalo. Dostávalo se turnaji „zasloužené pozornosti", nebo to hráči, kteří se neúčastnili, víceméně nevnímali?

Řekl bych, že ti, kteří turnaj hráli, ho měli vážně rádi a dostal jsem několik pozitivních ohlasů i do pošty, nejen na fórum. Mimo ně to ale asi tak populární nebylo, nevím, nicméně pointa toho turnaje je co nejlepší hra pro zúčastněné, nějaké PR je asi nepodstatné. A mé zoufalé pokusy na sloupku stejně nikdo nečetl.

Ale jo, minimálně já a LP - však jsi za to taky byl povýšen.

To je pravda, to můj život hodně změnilo.

K lepšímu? Nebo je to jako výhra v loterii, kdy ti všichni závidí a nepřejí ti?

Skoro vůbec, ani nevím, jakou hodnost mám teď nebo jakou jsem měl předtím. Stejně nic nekomentuju. Bylo to spíš takové gesto, které mi na pár minut udělalo radost.

Konečně se dostávám k otázce, na kterou se chci zeptat už několik dní - I v reálném světě se občas stane, že ne každá operace dopadne podle plánů. Jednou z možných odměn byla změna typu hrdiny, která se ale moc nezdařila a z hrdinů se tak stal takový nepovedený hybrid, který mění formu podle nálady. Na mapě vypadá jako nový hrdina, když na něj klikneš, vypadá jako starý hrdina, a když otevřeš artefakty, je to zase původní hrdina, což ale neplatí o statistikách, kde je pořád obrázek starého hrdiny. Co si o tom myslíš?

Vidíš, to je pro mě nová informace (bez ironie). Teda někdo mi to tak nějak v žertu psal, že je z něj hybrid, ale co přesně se stalo, to ani nevím. Nikdo si mi na to nestěžoval (ne, že by to něco změnilo), tak jsem předpokládal, že jsou všichni spokojení. Každopádně tahle odměna byl nápad LP, za což jsem mu vděčný, protože to bylo příjemné zpestření.

O tom problému vím u Fenrira (původně Lord Darion) - možná to je ale účelné, protože se mág nekromantů mění ve vlka - je to v tuto chvíli tedy jediný vlkodlak v DE. Kam se hrabou fialoví draci!

V současné době se na nápadech vedou sáhodlouhé diskuze ohledně nových nevíkendů. Po prvním zavedení "nového typu" nevíkendovky ve 2F se začaly ozývat hlasy, aby bylo tahání pátečních kol umožněno až přes víkend, k zavedení ale došlo až v průběhu turnaje (a nejspíš hlavně díky turnaji). Myslíš si, že vzhledem k neustálému klesání (v některých obdobích stagnaci) hráčské účasti by mělo být zavedeno více nevíkendovek, nebo by se DE měl bez větších zásahů nechat tak, jak je?

Nedokážu posoudit, do jaké míry nebo jak rychle, ale podle mě je rozšiřování nevíkendových lig nevyhnutelný trend, který alespoň trochu sníží úbytek hráčů na DE. Stejně jako se bude na DE rozšiřovat počet lig s malou mapou.

V roce 2012 se hrál turnaj taky na mapě o 4 sektorech, logovalo ale 16 hráčů oproti "letošním" 10. Viděl jsi ve hře a v taktice týmů velké rozdíly oproti prvnímu turnaji?

Ani ne, ale to je spíš tím, že už jsem zapomněl, jaké to bylo tehdy :) Každopádně 5 hráčů je úplné minimum, aby se na mapě vůbec něco dělo. 8 je rozhodně lepší, větší adrenalin a delší zábava.

Co si myslíš o budoucnosti DE? Ze hry odchází velká jména, která neustále připomíná snad už jenom Faust. Je podle tebe vůbec nějaká šance, že by k DE nastal nový příliv hráčů a znovu se zaplnily ligy?

To asi ne. Ale myslím, že to ani není potřeba. Všechno má svůj čas a tak i jednou musí přijít konec DE. Nemyslím si, že by se měl počet hráčů už někdy zvyšovat, ale zároveň ani nevěštím prudký konec. DE bude fungovat ještě řadu let, i když jen pro pár hráčů.

Může tebe osobně k DE zase něco přivést zpátky? Z tvé poznámky že "kontrolovat přepočet naštěstí už dlouho nemusím" jsem vydedukoval, že nejspíš asi ani ne.

Zřejmě si zas někdy nějakou ligu zahraju, ale pravidelně logovat, to už ne. Ani nemůžu říct, jestli se do nějaké ligy dostanu letos a nebo třeba až za rok. Teď to rozhodně neplánuju.

Jak se to tak stalo, že jsi z DE "vyrostl"? Byl nějaký zlomový okamžik, nebo jsi postupně hrál míň a míň?

Já jsem ve skutečnosti nikdy moc nehrál. Na účtu, kde mám nejstarší zápis z května 2007, mám nahráno 1222 dní. Celkově však samozřejmě DE upozaďuju s tím, jak se mění mé životní priority atd.

Předposlední otázka. Otázka, na kterou všichni napjatě čekají - co mana?

Nic zvláštního, jednou dvakrát týdně ji konzumuju, vyhovuje mi to. Po škole už jsem viděl chodit pár lidí s charakteristickou lahvičkou v ruce. Kdo o tom třeba uvažuje, ať to zkusí, určitě se není čeho bát.

V Pánovi prstenů (Návrat krále) se na konci filmu hobiti loučili tiše, beze slov - v reálném světě to ale bývá jinak, třeba když student odjíždí na roční zahraniční pobyt. V takovém případě si všichni navzájem přejí spoustu věcí a loučí se. Ty se teď na dobu neurčitou s DE rozcházíš, co by jsi mu popřál/jak se s ním rozloučil, než se zase shledáte?

Hlavně ať má LP dobrou náladu a stále a pořád tu energii, kterou do DE dává, protože bez něj by žádné DE už nebylo. No a hráčům, ať je to baví a ať je co nejvíce změn, které budou oceňované a co nejméně těch, které nepůjdou správným směrem.

A na úplný závěr už jen moje klasická rozhovorová otázka: Chtěl bys ještě na konec rozhovoru něco dodat nebo třeba odpovědět na otázku, na kterou jsem se nezeptal?

Snad jen, že by bylo fajn, kdyby někdy někdo zase někdy zorganizoval pro ostatní podobný turnaj. Z mých zkušeností je jasné, že velký turnaj může už být jen bez hrdinů a bez služeb. Ale to je jen osobní zkušenost, kdyby to někdo chtěl rozporovat, klidně může udělat turnaj s nimi. Byl bych rád, kdyby byl na DE v budoucnosti zase turnaj, ať už bude jakýkoliv. Jisté je, že já už nic organizovat nebudu.

 

Hodnocení článku: Hodnocení 0.00, Hodnotilo 0 uživatelů