Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Komentáře k článku:

Touha po moci

13.9. 2010 - 22:14 Autor BloodTears Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat
Taky sedmička
11.9. 2010 - 12:55 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat
Jo a zapomněl jsi to ohvězdovat!
11.9. 2010 - 12:54 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

BT: Tak s tím souhlasím, že se chyby v dlouhém díle ztratí, ale my jsme pomocníci, ne vyloženě kritici, tak je lepší na chyby upozornit předem, aby je bylo možno opravit.

 

Mě osobně délka neodrazovala, ale to proto, že jsem na to měl čas a náladu. Většině lidí to aleprostě vadit bude, no. Mimochodem Noldiana jsem kouskoval taky proto, že jsem ho ještě neměl dopsanýho, když jsem to sem začal házet. (Páni, už je to rok od zveřejnění první části, to to nějak utíká...)

10.9. 2010 - 23:28 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Jak jsem říkal, původně to tak dlouhé být nemělo. Ale někde u toho ducha jsem už jaksi pochopil, že na pět stran to asi nenarvu. :-)

Bůhví jak dlouho by se to táhlo, kdybych to kouskoval. Nehledě na to, že tohle dílko vznikalo spíše mimochodem, zpočátku do dalšího ročníku kronikáře a proto bylo uveřejněno jednorázově.

10.9. 2010 - 22:08 Autor BloodTears Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Kluku poviem ti, ze dielko vcelku vydarené, chyby sa našli, Lax. to velmi kvalitne vystihol. Ale na tak dlhom diele sa niečo strati.

 

Ale ta dĺžka. Neskutočne dlhé, až to človeka odrádza od čítania. Rozdel to a pak to bude mat tie správne grády aneb Viva la Noldian 

11.8. 2010 - 15:29 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat
Město jsem opravdu nějak přehlídnul.
10.8. 2010 - 19:48 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Na ostatní se zatím nedostalo.

Nemusí to být hned narážka na Diogéna. Spíš na kdejakého opilce a ožralu, co to dost přehnal.

Asi jsi opoměl, že pod hradem je město, jež se rychle přidalo k dobyvatelům. Takže s tím materiálem to asi tak žhavé přecejen nebude.

Se studnou měl prostě štěstí. Takové případy byly, jsou a budou, i kdyby se fyzykáři na hlavu stavěli.

10.8. 2010 - 18:23 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Beru to tak, že ten sud velkej bude, ale asi ne tak, aby se v něm mohl dospělý muž postavit... a narážka na Diogéna to je, když píšeš podoben dávnému mudrci. Ale třeba zaklínač je takový pokřivený zdrcadlo našeho světa, takže se to může. Ale buď  hodně nebo nic, to je můj názor. Jeden prvek = rušivý prvek.

 

Jasný, ale koule do děla si přivezeš s sebou. Nikdy sem ale neviděl, a třeba se pletu, že by si armáda táhla velkou hromadu kamení. Sudy s močovinou ti taky dojdou (hlavně ty sudy). A co se mršin týče, ty připadají v úvahu, ale těch je taky nedostatek, páč takový vojsko ty zvířata spíš sežere. Navíc jsi nějak opomenul tu mojí vysvětlivku o tom, jaký jsou dva druhy odstřelování pevnosti. Jak říkám, nikdy jsem o tom nic důvěryhodného nečetl, ale snažím se na to jít hlavou.

 

 Nerozmázne se o vodní hladinu, ale o stěnu - zdůrazňoval jsem ti, že padá po křivce, což znamená, že padá po křivce i ve studni. Proto jsem dal vodní hladinu vysoko, aby do ní hned žuchnul. Ale nebudu se ti v tom šťourat, nech si to tak.

 

Takže to chápu tak, že u ostatních věcí jsi podlehl mé drtivé argumentaci? :-))  Nebo už seš línej hádat se se starým rejpalem?

 

Mimochodem hodně by nám pomohl zásah třetího (BloodTears,Devil123).

9.8. 2010 - 23:19 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

27+28. Já si prostě ten sud představil dostatečně velký. Nečekal jsem, že se někomu bude zdát malý. :-)) Opilec v sudu nemusí být jen narážkou na Diogéna. ;-) V sudu se probouzí i princ Velen, z pohádky Princ a Večernice. Tamější sud myslím dosahoval požadovaných rozměrů a též ležel na boku.

33. Četl jsi "Pád Cařihradu?" Asi ne, ty Waltariho nerad :-) Turci ostřelovali hradby Cařihradu po několik týdnů z děl. Střelivo bylo hůře dostupné. Takže když na tomto faktoru neselhalo obléhání tam, neselže ani tady. Navíc se z katapultů nestřílelo jen kamení, ale dost často i nějaká ta mršina, nebo sud plný moči, či jiných podobných "lahůdek". Trebuchety a podobné zařízení sázelo tehdy hlavně na to, že se hradby stavěly vysoké, ale ne tlusté (holt někde se šetřit musí). Pokud hradby tímto neduhem netrpí, můžou vydržet dost dlouho. Nehledě na to, že je obránci, v rámci možností opravují. Přidej i ne zrovna závratnou rychlost střelby, nižší přesnost a rozmetání hradu na cimpr campr se mění v celkem slušný oříšek. :-)

34. Studna může klidně toho 1,5-2 metry v průměru mít. A o vodní hladinu se jen těžko rozmázneš způsobem jakým zde popisuješ.

Jinak tam jsem ho tam nechal spadnou prostě proto, že mi to přišlo lepší, než že by se prostě zabil o tvrdou dlažbu. Chvíli jsem i uvažoval, že tam zasadím jeho poslední chvíle v temnotách a možná i poslední návštěvu toho ducha, ale neprošlo to, což je možná dobře.

 

9.8. 2010 - 14:25 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

7. To byla jen poznámka... jsem se rozhodl zapisovat i svoje myšlenky. Mimo jiné jde o trénink na psaní čtenářských deníků. Neber to tak, že všechny poznámky označují chyby. Jinak v tomto případě mi to jen přijde divný u přímý řeči, většina lidí takhle nemluví, ale u tebe tak mluví cca dva ze tří.

12. Tomu teda říkám přístup... Pro mě za mě si to tam měj, ale mě se to tam nelíbí.

14. Promiň, nejdřív mi to nedocvaklo, ale teď už to chápu. A plně schvaluju.

20. Můžeš říct, že vrazi obecně nejsou slušňáci, že banditi nejsou slušňáci, ale zobecňovat to na šlechtu je docela krátkozraký. To je oligarchismus (tohle slovo jsem si právě vymyslel). Obecně šlechta často intrikovala ve svůj prospěch, ale ne vždy a ne všichni. Navíc velká část těchto intrikánů stejně nebyli vrazi. Jo a podle toho, co bylo ve vězení, člověk usoudí, že byl králi věrný na 100%. O váhání nepadlo ani půl slova. Za tímhle si stojím. Mohls dát pozvolný přerod, což by ale zabralo o něco víc stran nebo jsi z něj mohl udělat pochybnou osobnost už na začátku. Ale cesta, kterou sis zvolil, je hloupá. Za "dvacítkou" si stoprocentně stojím a ani věštba předpovídající celosvětovou slávu tohohle díla mě nepřesvědčí o opaku.

21. To věřim. Tohle by mě nikdy nenapadlo, i když jsem kdysi spával na rozvrzaný palandě nahoře a pode mnou byla sestra. Vstával jsem sice normálně, ale po žebříku jsem slézal pomalu a opatrně.

23. Já to pochopil. Je mi jasný, že je Vláďovi jasný, že to jeho kámoš z basy odkrágloval krále, ale o to mi nejde. Jde o to, že je to stejný, jako bod dvacet. I když u Vladimira jdei o to, že si chce zachránit kejhák a zajistit království pro syna. Mohl si říct, že co se stalo se už nezmění. Ale stejně...

24. Chci po tobě snad nějaký monolog? Já jsem docela proti citoslovcím, ale když to musí být, tak to musí být. "Au" je normální, občasné "Ha ha ha" taky neuškodí, ale chrchly chrchly zní dost komicky.Si představ, že to někomu čteš nahlas. ;-)

26. S tím souhlasím. Nesouhlasím se slovem slepě... Dareia pak zabili, takže buďto byli najednou zničehonic prozřeli, nebo doufali, že až se dostanou do Persie (myšleno jako do jádra říše), Dareios se jim odmění. Peršani byli národ, kterej si uměl získat přátele. Takže v tom nebyla slepá oddanost, ale nějaká naděje a touha po bohatství. To u Měškovy královské gardy mohlo být taky, i když se spása zdála být dál, než v perském případě, ale ať ta věrnost byla jaká chtěla, nebyla a nikdy nebude slepá.

27. A co ten filosof zavřenej v sudu? To je odkaz na antiku jak prase. Asi jsi se ztratil. Uznávm, že moje zápisyk nebyly 2x přehledný.

28. Ha! A mám tě tam, kde jsem tě chtěl mít... Už jsi někdy ležel v sudu?Já sice ne, ale řekl bych, že se z něj vstává docela blbě. Když akceptuju to, že ten sud byl velkej natolik, že v něm měl král celý tělo včetně hlavy, mohl se praštit při zvednutí hlavy, ale těžko při vstávání.

28- Dobře, tohle byla blbá poznámka. Žalářníka beru zpět.

32. Takže při jednání s Meškem obléhací stroje nestavěli... Jen se ptám, logický by bylo, kdyby ano i kdyby ne. Všechnío má svoje výhody i nevýhody.

33. Mimo vytrvalého odstřelování z katapultů seděli obléhatelé v táboře a lízali si rány. Mě to přijde spíš, jako když z katapultů útočí útočníci. A sice se dá házet cokoliv, ale toho taky není dostatek na víc jak týden vytrvalého odstřelování. Pokud po nich neházeli i oblečení, papuče a domácí zvířata... Nejsem odborník na bitvy s dobýváním hradů, ale já osobně bych buďto tu pevnost rozmetal na cucky během dvou tří dnů anebo bych jí poškodil jen minimálně, protože si jí chci nechat. V tom případě by katapulty přišly na řadu pouze na začátku - nějaký velký šutry a pár zápalnejch stře, a pak až těsně před útokem - Velký balvany i menší kameny a víc zápalnejch střel. Ale jak říkám, nejsem odborník, jen mi to tak přijde logický.

34. Pokud se budeme držet fyzikálních zákonů, přičemž počítáme i s tím, že hradby velký pevnosti asi nebudou mít tři metry, musíme počítat i s rotací země a tudíž chlapec padal po křivce. Když k tomu připočteme i možný vítr a to, že se Mešek asi zmítal jak divej nejen ve chvíli, kdy ho shazovali (nevím, jestli ho vzali nad hlavu, za ruce a za nohy nebo ho dostrkali k okraji, ale to je myslim jedno), ale i celou cestu. Takže pokud to nebyla studna o průměru aspoň dvou metrů a jejivodní hladina nedosahovala blízko ke kraji, rozmajznul by s, až by střeva lítaly.

A jak správně dodáváš, kdyby to nepřežil, nebyl by kolem toho takovej humbuk.

9.8. 2010 - 01:03 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Mám sto chutí některý tvý připomínky ihned a vlastnoručně škrtnout. Ale to bych si zničil monitor...

Tak je alespoň napíši sem...

4. Taky si nejsem jist zvyky hobití šlechty, ale chtěl jsem vyjádřit, že Vladimirovi to v tu chvíli bylo celkem u pr...e když sedím v lochu, mám asi jiné starosti, než etiketu.

7. Používání "mne" místo "mě" je můj zvyk. Tímhle způsobem rozlišuji, jestli se má ve větě použít "mne"("mě") nebo "mně". Zatím jsem si nevšiml, že by byl nějaký rozdíl mezi "mne" a "mě".

12. No... asi za sebe. Není to jedno?

14. "Utíkal by takovou rychlostí, že by to ani bytelné, dubové dveře nevydržely." To je myslím dostatečná odpověď na otázku, kam by utíkal. :)

20. Mezi šlechtou zpravidla nejsou slušňáci. Vžij se do Meškovy situace. Byl po léta věrný krály, protože to bylo to nejlepší. Během vzpoury z části nevěděl zda zradit či ne a zčásti byl stále oddaný. Byl oddaný, neb jinou, lepší alternativu dlouhodobě neměl. Právě duchova věštba jej změnila. Měl již jakous takous jistotu, že když Carol umře, nastoupí on. Ale nikdo neřekl jak má umřít. Takže když to trochu popožene, nemá tedy co ztratit. Nemít tuhle jistotu, nešel by do toho. Prostě vyšel na chodbu a zkusil to. Dokud ho nechytnou s nožem v ruce, nic se mu nestane.

Připomíná mi to jednu hádanku z Planescape Torment: "Co může změnit charakter člověka?" Tady by byla odpovědí nejspíše... Moc. Ano, právě touha po stále větší moci Meška změnila.

21. Tady jsem tak trochu vyšel z vlastní zkušenosti. Když vstávám z postele, zpravidla dost skřípe. A to bys nevěřil, jak se to tím tichým barákem nese. Proto vstával pomalu.

23. Vladimir se jen přizpůsobil. Samozřejmě tuší, že za tím vším je Mešek. Ovšem tuší, že pokud Meška podpoří, naplní se tím věštba a Mešek se podvolí i té Vladimirově. Je to taková malá domů, či jak se to říká.

24. No, zkus si vrazit kus kovu přes záda do plic a pak pronést nějakou poslední řeč. Uvidíme, jestli budeš chrchlat nebo ne. :)

26. To je taky takové menší klišé, že garda je věrná až do konce. Ale taky zde figuruje fakt, že dokud měli Meška za zády, tak si zradit netroufli. Ono už to tak bývá, že dokud nedojde k té finální bitvě, nějací ti věrní zůstávají. Vzpomeňme na Dareia III. Ztratil celou říši, ale dokud mu Alexandr nedejchal na záda, nezradili ho.

27. Asi myslíš to, že pokladna zívá prázdnotou, neb příjmy nepokryjí výdaje. Tak tohle je problém historie, přítomnosti i budoucnosti. Já tam žádnou narážku přímo na Řecko nevidím. To spíš na naši státní kasu, jež trpí stejným problémem, má možnost jít do mínusu. Mešek ji nemá, neb ve středověku byly peníze to, co držíš v ruce. Ne to, co ti nahlás v bance.

28. Sud samozřejmě zabedněnej nebyl. Sud leží jednoduše na boku. Stejným způsobem se staví sudy snad ve svšch sklípcích po celém světě. Představ si Diogéna. Kdyby měl sud mostavený dnem dolů, napršelo by mu tam. :))

Pod 28. Žalářník je stálý post, nehledě na obsah šatlavy. Přece ho nebudu shánět až když potřebuju někoho zavřít!

32. No, někdo chce jednat, jinýmu je jasný, že tudy cesta nevede. Jednání s Meškem byla záležitost tak na půl hodinky. Zbytek dne se tvrdě makalo.

33. Tak psal jsem, že šutry padaly na hlavy obléhatelů. A do katapulců něco sehnat by taky neměl být problém. Že by obléhání středověkého hradu někdy selhalo na nedostatku střeliva jsem ještě neslyšel... No a Mešek měl na přípravu času dost.

A mimochodem, z katapultů se nemustí střílet jen kamení...

34. Předpokládám, že pokud se držíme fyzikálních zákonů, letěl kolmo dolů, přímo do studny. Tudíž se o stěnu praštit vůbec nemusel. Sice je překvapivé, že se strefil, ale co už. A nikde není ani slůvko o tom, že by se při pádu nezranil. Dokonce ani o tom, že ještě žil (nejspíše jo, jinak by ho tam nenechali, pravda). Ale přežít se to při troše štěstí snad dá... Nebo to chceš vyzkoušet? :)

8.8. 2010 - 17:58 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat
Tak už sem se dokopal k tomu, abych ti poslal ty poznámky, takže to máš na e-mailu.
28.7. 2010 - 23:34 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Všechno jsou to takové malé narážky na jisté osoby.

Laxhrochius = Laxinátor. Vzniklo kombinací s Hrošounem hrošným. Máš ho uvedeného v profilu.

Jan Defizínský = Jan III. Defizínský je od slova defenzíva, tedy obrana, kterou často upřednostňuji před útokem.

Dalist Zelený = Dave Lister

28.7. 2010 - 19:25 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat
Pozastavil jsem se, je to napsané v poznámkách, které ti snad někdy zase pošlu... Teda nad tím prvním jsem se pozastavil, ostaní mi divně nepřipadají.
27.7. 2010 - 16:35 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat
Mimochodem, když už jsme u těch jmen, myslel jsem si, že se pozastavíš spíš na Hrabětem Laxhrochiem, Janem Defizínským a Dalistem Zeleným. ;-)
25.7. 2010 - 18:54 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

No, jeden byl umístěný do DE a druhý do fiktivní ostrovní říše, takže dva různé světy.

Shoda jmen některých postav v různých dílech jednoho autora není až taková novinka. Kupříkladu u Čapka se objevuje podnikatel G. H. Bondy, ředitel firmy MEAS, v Továrně na Absolutno a ve Válce s mloky, jako jedna z hlavních postav, jako velký byznysmen, ztěžující si na místní malé poměry, s velkou vizí světové firmy. Mešek je něco podobného.

25.7. 2010 - 18:09 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

1. Dva různé světy znamená dvě různé úrovně reality nebo dvě místa v jednom světě?

 

2. Shoda jmen, kdyby byl každý jen Mešek, a ne Mešek Lehnic, byla by odpustitelná, ale takhle je to hodně divný. A použít to ještě jinde, to už je fakt kravina. A zdůvodnění, že jsi línej vymýšlet jména mě štve za všeho nejvíc.

 

3. Příloha je zazipovaná a jsou to dvě věci ve formátu pdf. Jestli máš starou verzi acrobatu, tak ti to možná nejde otevřít, protože já mám nejnovější. Ještě na to koukni a já to kdyžtak pošlu znova.

24.7. 2010 - 23:11 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Jsou to dva různé příběhy, odehrávající se ve dvou různých světech, s dvěma aktéry se stejným jménem. Jsou si silně podobní, ale mají i rozdíly. Kupíkladu Mešek ze "Za žádnou cenu" byl vojákem prostého původu, který se vypracoval. Tento Mešek je oproti tomu šlechtic. Takže... shoda jmen.

Popravdě, nechtělo se mi vymýšlet nové jméno a osoba s Meškovými vlastnostmi mi sem krásně seděla. Uvažuju i o tom, že ho použiju i ve zlodějích. Jen zatím nevím kde...

Jinak za komentář díky, ale meil sice došel, ale... PŘÍLOHA CHYBÍ! ;-))

24.7. 2010 - 17:20 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Takže za 7 bodů.

Komentáře jsem ti poslal na e-mail, ale kdyžtak napiš odpovědi a reakce sem, aby se usnadnila případná diskuse.

 

Jen dodám jednu věc... To je Mešek nějakej reinkarnovanej Kenny ze South Parku, že ho pořád zabíjej? Tenhle paradox mi vysvětli. Jedna osoba žije dva různé životy. To mě fakt mate.

8.7. 2010 - 20:05 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Nekouskoval jsem to, neb jsem to chtěl nechat zhodnotit jako celek. A co se hodnocení týče, činí tak přibližně 3-4 lidé. A ti jsou podle mého názoru schopni přečíst i toto 16-ti stránkové dílko. Kdo chce, ať si to přečte.

Mail mám v profilu.

Není kam spěchat...

8.7. 2010 - 14:28 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Proč jen jsem toho Noldiana kouskoval? ... Ách ano, už vím... Páč by se nikomu nechtělo louskat 16 stránek textu a tím bych se připravil o lidi, který mi to přečtou a okomentěj...

Takže já si to vytisknu a možná se na to podívám na dovolený. Poznámky si k tomu budu muset napsat ručně a pak ti je oskenuju (přepisovat se s tím nehodlám) a pošlu na e-mail, který mi snad dáš...

 

 Jinak stačí někam napsat a já to schválim, takhle se to tu asi válí pár dní a nikdo o tom neví.

 

Ale neodbydu si první stížnost...  Natahujíce? No fuj. "Natahuje se po královské koruně..." Pokud teda Lešek není ženská. http://promlky.unas.cz/RUBRIKY/TEORIE/prechodniky.html (jedna z milionu internetových stránek, kde máš přechodníky vysvětlený.)

Přispívat mohou pouze registrovaní hráči. Pokud ještě nemáte svůj účet, tak se zaregistrujte.