Site menu:

Aktuálně:

Zprávy z Dark Elfa»


Nejlepší online hra: Dark Elf

Komentáře k článku:

Až do konce (1)

11.12. 2011 - 14:59 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Ano, střelám se ubránili. Když stáli. Při pohybu by to bylo mnohem těžší udržet tu bariéru.

Řešení čeho? Já návrhy řešení nepodávám, protože když někdo poradí mě, jak to vyřešit, i když je to nápad dobrý, moc se mi to nechce použít, protože to není moje vlastní myšlenka. Tak to tak aplikuju i na ostatní. Jestli chceš v něčem poradit, řekni si. Ale ty si tu stojíš za svým, takže rada jak obejít chybu, o které nevíš, že je to chyba, je trochu mimo.

11.12. 2011 - 13:50 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Nevím proč by nemohli z koňského hřbetu kouzlit. Na přípravu do boje bylo času relativně dost, koně jsou vycvičení, žádní narychlo zrekvírovaní to nejsou a nějaké základní instruktáže se jim taky dostalo. Když jim nepřekáží brnění, proč by mělo sedlo?

Právě jízdu, která by jim snad jako jediná dokázala rychlým úderem uškodit, odlákali jízdní lučištníci, nepřátelské střely dokázali odvrátit, to tam taky zmiňuju a pěchota se nedostala dost blízko, než ji sesmahli.

A vůbec, zkus vymyslet sám nějaké vlastní rozumné řešení. Kritizovat dovede každý.

10.12. 2011 - 18:23 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Hm, vždyť oni ani nevěděli kde je, jak by ho potom mohli doject? No a nájezd mágů je hovadina, ti by nemohli pak kouzlit vůbec a lučišníci by si je vychutnali. A pokud ne, dostali by se moc do boje. A pak by dopadli jako ti dva.

A je hloupost, aby se třeba dvacítka mágů utrhla, obkroužila bojiště a dostala se králi do zad, kde by ho usmažila. To by mohli udělat vojáci a bylo by to to samé.

U kouzelníků právě vidím tu sílu v plošné likvidaci pěšáků a vytváření chaosu a strachu. Je jasné, že je rozdíl mezi magií na metr a dva kilometry, ale myslím, že mezi vzdáleností řekněme 700 metrů, která byla mezi nimi a pěšáky, které usmažili, a zhruba dvojnásobkem, kde by teoreticky mohl být hlavní štáb, velký rozdíl v účinnosti nebude.

Vykrucuj se jak chceš, ale necvičeným mágům jsou při bitvě koně prostě přítěží. A basta.

10.12. 2011 - 17:54 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Ne každý čaroděj je schopen sesílat kouzla na dva kilometry. Kdyby ano, tak prostě usmaží manfréda a velitelský sbor a půjdou to oslavit do nejbližší knajpy. To je právě o tom, že čaroděj není všemocný! V téhle době jsou to zpravidla samoukové, žádní študovaní mistři s diplomem. Právě proto se potřebovali dostat co nejrychleji co nejblíž. Ne pochodovat půl dne přes bojiště. Nevím, proč stále nejsi štonc to pochopit...

10.12. 2011 - 17:06 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Oni potřebují být pohybliví? Útočí na dálku, vidí na celé bojiště, nepředpokládám, že by byl pro jejich magii problém ve vzdálenosti od cíle...

 

No dobře, vysvětlil jsi všechno co jsem potřeboval. Tři body srážím za chyby, dva za zábavnost. 5 bodů.

10.12. 2011 - 16:57 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Koně mágům neseberu. To už by je nemuseli mít vůbec. Jde o to, aby byli pohyblivější a mohli být použiti k rychlému úderu. Proti pěchotě a střelcům ochranu ostatních složek vojska až tak epotřebují. Pěšáky zlikvidují, šípy dokážou docela snadno odvrátit. Nehledě na to, že hromadné vraždění dost podlamuje morálku napadených jednotek.

Koně jsem jim nedal kvůli těm dvěma, ale právě pro zvýšení pohyblivosti celé jednotky. Když se na to podíváš z hlediska stratéga, tak je to opravdu logický krok. Ale s tím výcvikem máš tak trochu pravdu... Ne každý umí jezdit na koni... Ale i tak to nejspíš nechám tak, jak to je. Nějaké takové problémy, jako že kůň zavazí... Teda, nechápu, jak může kůň zavazet při gestikulaci...

Zachránil Císaři život, myslím, že větší hrdinský čin už spáchat snad ani nemůže. ¨Stejně nevím, jak by to stihl... Císař ho povášil sám, z vlastní vůle, bez ohledu na okolnosti, jako projev vděčnosti. Nároz ostatních už je trochu jiná věc. Ještě řekni, že v demokracii se na takové vysoké posty vypatlanci nedostanou. Dostanou a ještě hrabou a syslí.

10.12. 2011 - 16:34 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Věda se mi nelíbí v Eragonovi nebo ve warcraftu, ale právě do zaklínače se mi hodí, protože mágové tu jsou takoví vědci a badatelé.

No dobře, já to nezkoumal, jen že se mi to prostě nezdálo.

Možná nevěřili, ale stejně mi přijde jako blbost mít je nechráněné. Blbost to byla.

Šlo by to, ale zvládal by to tak deset minut, ne celou bitvu. Nechápu, co tím myslíš.

 Ano, to s těmi koni si pamatuju, jen jsem dostatek nepovažoval za koně pro všechny, ale řekněme pro nadpoloviční většinu. A celkově mi přijde jako hloupost, aby měli čarodějové koně. Pokud byla královna tak naivní, že nečekala, že by mohl kouzelníkům někdo ublížit, pak nepotřebovali koně. Rozhodně ne do bitvy. A stále si myslím, že se jim muselo všem z koně blbě kouzlit. Šlo přeci o mágy jako byl ten hlavní hrdina, bývalí lékaři nebo já nevím pouťoví kouzelníci. Trénovaný mág-bojovník by to možná uměl, ale jinak se ti bude kůň plést ve výhledu, v gestikulaci (pokud vím, někteří tví mágové používají ke kouzlení ruce), rušit svým dýcháním a tím, že třeba pokročí o krok dopředu nehledě na problematiku (která možná pro tvou magii neplatí) kontaktu s živou bytostí. Je mi jasné, že ti koně jsou v příběhu zasazení jen a jen účelově - aby mohli ti dva utéct a aby se synek mohl tryskem rozjet proti císaři. Ale při psaní holt často pravidlo, že účel světí prostředky, neplatí.

Je mi jedno, jak dopadne. Kvůli jménu nebo předobrazu mu fandit nebudu. To až když poznám jeho charakter. Ptal jsem se, jestli je to ten samý, příbuzný nebo paralelní postava jako právě Měšek. O kterém jsem ještě nevěděl, když jsem se tě ptal na Laxhrochia.

Pak si stojím za tím, že tam Měšek nemá co dělat. Co když je to úplný vymazanec, který neumí do pěti počítat? Pak bude mít jeho názor jen těžko vypovídající hodnotu. Prostě další případ, kdy se snažíš protlačit násilím něco někam jen aby ty dvě věci mohly později hrát důležitou roli.

Fungování armády schvaluju.

 

No, zatím ještě nevím, co tomu dát. K těm koním ti radím dát je jen hrstce, která si je opatřila sama a nechat je poblíž svých pánů. Oni na ně pak pohotově naskočí a začnou utíkat. Jak vyřešíš souboj syna s císařem ti neporadím, holt asi bude muset probíhat pěšmo. Naopak u přijetí do rady ti radím počkat a dát mu to právo po nějakém druhém záslužném činu.

9.12. 2011 - 23:37 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Docela nedávno jsem si to náhodou stáhl a dočetl. Upřímě, příběh OK, ale ten svět... Je to středověk a přitom tam probírají například genetiku na úrovni tak 19. století. Nehledě na ty pokrčilé pojmy na každém roku apod. Ale to jsem odbočil. Ne, nemá to s Yennefer ní žádnou přímou spojitost.

Dneska už ne, ale tehdy podle mě docela ano. Saracéni s lukem křižáky mnohokrát doslova decimovali a jízdu měli taky proslavenou. Když se řekne "arab" vybaví se mnohdy i kůň, proč asi ;-). Je to docela logické. Pěší vojsko je při přesunu pouští dost omezené a nepohyblivé. Rychlé, lehce obrněné jízdní oddíly jsou v tomto terénu praktičtější, hlavně když uplatňují taktiku "udeř a uteč."

Čarodějobijce navědomí moc nebrali, všimni si, že i sami čarodějové tomu kolikrát nevěřili. Jízdní lučišštníci měli hlavně odlákat nepřátelskou těžkou, což splnili. Na osamělo pěchotu se pak vrhli kouzelníci.

Šlo by to, ale zvládal by to tak deset minut, ne celou bitvu.

Ano, všichni čarodějové vyfasovali koně. Někde to tam zmiňuju, nebo ne? Ano! "Čarodějové měli to štěstí, že jim její veličenstvo obstaralo dostatek koní a mnohým dokonce i brnění a zbraně." Ale s těmi plameny... Herdek, to je fakt... Balistika, to by ještě šlo, kdyžtak se natočí bokem, ale ten kůň by se musel aspoň třikrát splašit... Kurňa, to musím promyslet...

Laxhrochius byl v Touze po moci. Tentokrát bude převedem jako plnohodnotná postava do světa žoldáků. Klid, žádný ložený záporák to nebude a dotáhne to docela vysoko...

Bude vysvětleno v dalším díle, nicméně... Rada má jednak především poradní funkci. Když si císař postaví hlavu a nepřesvědčí ho, nic nezmůžou. Jsou v ní především šlechtici, takže ne vždy zrovna odborníci. Jde hlavně o to, aby císař slyšel i jiný názor než jen svůj. Když je myšlenka dobrá, často se prosadí. Ano, je v ní třeba i správce pokladny, ale také pár vojensky zaměřených šlechticů.

Tady se projevilo odlišné pojetí správy říše, než jsem použil u Regetenu (kde šlechta prakticky vyhynula) a řekl bych, že se i víc blíží ke středověké evropě. Král si odborníky, rádce, hodnostáře a vojevůdce vybírá jen z řad šlechty, což jsou takřka vždy válečníci. Stálá armáda se neudržuje, mimo nějaké královské osobní družiny a pár posádek. V případě války se svolává "zemská hotovost." Každý velmož se dostaví s určeným minimálním počtem mužů, případně je pošle s nějakým zástupcem. Je to pomalejší a vojáci zpravidla nejsou tak dobře vycvičení ani vyzbrojení. Nicméně je to levnější než vydržovat stejně velkou a stálou armádu. Aspoň tak nějak by to mělo fungovat...

9.12. 2011 - 22:15 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Jen nějaké dodatky...

 

K těm svým mapám bys mohl přidat nějakou legendu. Tady mi sice posloužily, ale všimnul jsem si symbolů, které by mohly být popsané. Sice mi došlo, že to jsou znaky měst a trpasličích sídel, ale i tak...

Zatím to vypadá zajímavě, ale neumím si představit, co bude následovat.

Jo a abych nezapomněl... Měšek Lehnic? Už zase? 

9.12. 2011 - 22:11 Autor Laxinátor Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

OK, tak nakonec jsem si ten čas udělal. Takže se jdeme tomu tvému novému dílku podívat na zoubek. Snad kouše.

A připrav si na příští CKČ něco. Já si taky něco sesmolím a můžem pak třeba zjistit, že jsi vlastně lepší. Ale na druhou stranu já hodlám dodělat toho démonobijce a z toho bude kategorie novela, což ty asi nic takového nestihneš. Ale já možná taky ne, za rok psaní mám jen něco přes 40 stran a nejsem vlastně nikde. Ale zpět k tobě.

 

Ukamenování čarodějky, lásky hlavního hrdiny, při pogromu? Víš, co mi to připomíná? Jistou knihu od Andrzeje Sapkowského. No hobře, tam ji neukamenovali, ale i tak...

Jízdní lučišníci, zbraň pouštní země, to jako vážně? Nevím o tom, že by jízda tvořila nějakou významnou roli v pouštních státech, natož ta lučišnická.

 Počkej, lučišnická jízda má být spolu s mágy? Mágové potřebují ochranu, ne. Kort před těmi čarodějobijci. To chce pěchotu. Obvykle míváš strategii promyšlenou, ale tady zatím nevím nevím.

OK, tak chráněni nebudou nikým. Lepší než jízdou, ale horší než někým.

Jako nějaká nestvůra plival z úst plameny na všechny strany... Já myslel, že útočí na dálku desítek, ne-li stovek metrů...

Zato cíl měli všichni stejný. Kouzelnickou kavalerii... Kavalerie je jízda, ne? Všichni kouzelníci snad nebyli na koních. A kromě toho, teď mi dochází, že se z koní asi docela blbě kouzlí. A jeho syn může jen těžko plivat plameny, pokud to tedy předtím nebyla chyba, přes koňskou hlavu... Tohle mi musíš nějak vysvětlit.

Laxhrochius? Nějaký příbuzný toho Laxhrochia z Žoldáků? Nebo byla ta postava v Touze po moci? Už nějak nevím.

Ok, chápu odměnu titul a stráž, ale do Rady musí přijít člověk světaznalý, starší a moudrý, anebo naopak lehce ovlivnitelná loutka. Když ho nezná, jak mu může dát takové místo?

 

No, s hodnocením počkám na tvé odpovědi. Moc takových těch detailních chyb jsem nenašel, ale ani jsem je nehledal.

7.12. 2011 - 23:54 Autor Jan III. Napsat vzkaz Napsat vzkaz Reagovat Reagovat

Tak na to koukám a už vidím první krpu... Císařská zástava. Zelená hlava na zeleném podkladu by asi příliš neprokoukla. :-)

Jinak, asi nejvíc práce je s vymýšlením jmen a přijímení pro ty velmože. Už je jich tolik, že jsem si musel udělat excelovou tabulku, abych se zorientoval...

Přispívat mohou pouze registrovaní hráči. Pokud ještě nemáte svůj účet, tak se zaregistrujte.